V osrednjem delu današnje seje največ razprave o prihodnosti Sotočja in festivalskem režimu
Na pravkar zaključeni 30. seji tolminskega občinskega sveta je direktor občinske uprave mag. Matjaž Kos člane uvodoma najprej seznanil, da je njihov dosedanji kolega mag. Matej Skočir po prevzemu funkcije državnega sekretarja na Ministrstvu za okolje in prostor na svojo željo na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) naslovil pobudo, naj ta presodi (ne)združljivost te funkcije s funkcijo občinskega svetnika. KPK je presodila, da funkciji nista združljivi, zato je mag. Skočir z Liste Uroša Brežana 23. junija podal odstopno izjavo, s čimer mu je s tem dnem funkcija občinskega svetnika in posledično podžupana prenehala.
Damjana Pirc iz podjetja Sava projekt je v uvodu 3. točke predstavila postopek, ki se je začel leta 2017 in je pripeljal do predloga Odloka o prvi spremembi Odloka o Občinskem prostorskem načrtu Občine Tolmin. Predlog dokumenta je upošteval 262 pobud, od katerih je bilo pozitivno rešenih približno 40 odstotkov oz. 107 pobud, saj so – tako Pirc – mnogi vložili več pobud ˝ali-ali˝. Na vprašanja svetnikov je poleg Pirčeve odgovarjala tudi vodja Oddelka za okolje in prostor Sanja Sivec Levpušček, predlog odloka pa je bil nato sprejet v prvi in edini obravnavi. S sprejetjem predloga Odloka o spremembi Odloka o pokopališkem redu v Občini Tolmin v 4. točki bo v času turistične in kopalne sezone od 1. maja do 15. oktobra onemogočen raztros pepela pokojnikov na širšem območju vodotokov v občini.
Pričakovano je z največ razprave postregel osrednji del današnje seje. V 5. točki je vodja januarja 2021 imenovane delovne skupine za oblikovanje strateških izhodišč in usmeritev razvoja območja ob sotočju Soče in Tolminke mag. Matej Skočir najprej povzel način dela te heterogene skupine, katere naloga je bila po njegovih besedah obravnavati množico zelo različnih, pa tudi nezdružljivih interesov na tem območju. Vodja strokovne skupine Janko Humar in njegovi sodelavci iz konzorcija so po področjih predstavili študijo izvedljivosti in zasnovo programskega koncepta za investicijski projekt Sotočje. Še pred začetkom razprave je podžupanja Maša Klavora pohvalila zelo dobro opravljeno delo delovne skupine ter obenem pojasnila, da gre v primeru širšega območja Sotočja za dragocen in občutljiv prostor. V dogovoru z njenim vodjo mag. Skočirjem se je odločila, da občinski svet na današnji seji o tako pomembni temi čim več razpravlja, pred skorajšnjim iztekom mandata pa sprejme zgolj seznanitveni sklep, saj meni, da bi bilo potrebno pred končno odločitvijo po lokalnih volitvah zadevo dati v ponovno javno obravnavo. Občinski svet je seznanitveni sklep sprejel.
V 6. točki je vodja Oddelka za gospodarstvo, negospodarstvo in finance Janja Bičič najprej predstavila predlog sklepa o pogojih za organizacijo in izvedbo festivalov ob Sotočju v letu 2023, in sicer:
- del območja ob Sotočju, ki se nahaja na zemljiščih s parcelnimi številkami 1255 in 1257 k. o.
Tolmin, se v celoti izvzame iz prostora, namenjenega organizaciji in izvedbi festivala; - v času trajanja organizacije in izvedbe festivala se zagotavlja prost dostop do območja iz prejšnje točke in do Nemške kostnice ter pietetni odmik od pokopališča v Tolminu dolžine najmanj 50 metrov;
- glasbeni program festivala na zunanjih odrih se odvija največ osem ur dnevno in se zaključi
najkasneje ob 1.00 naslednjega dne; - v letu 2023 se na območju ob Sotočju organizira in izvede največ šest tradicionalnih festivalov;
- najvišje dopustno število obiskovalcev festivala je 5.000.
Predstavnica organizatorjev festivalov Romina Gerbec je svetnikom pred širšo razpravo pojasnila njihovo stališče in s kakšnimi težavami se pri svojem poslu soočajo oni. Predlagala je, da se sprejem festivalskega režima za leto 2023 in naprej premakne v jesenski čas, po izvedbi meritev hrupa v času letošnjih festivalov. V intenzivno razpravo so se vključili domala vsi prisotni člani občinskega sveta, pa tudi prisotni organizatorji. Predlog sklepa je občinski svet sprejel. Podžupanja Klavora je obenem z jutrišnjim dnem napovedala imenovanje delovne skupine za spremljanje organizacije in izvedbe festivalov ob Sotočju v letu 2022, v kateri bodo predstavniki KS Tolmin, KS Poljubinj, KS Volče, zavoda Turizem Dolina Soče, Zavoda za kulturo, šport in mladino Občine Tolmin, občinske uprave, občinskega sveta, medobčinske inšpekcije, festivalov, vsakokratnega organizatorja festivala, zainteresirane javnosti, mladih in Komunale Tolmin.
V 7. točki je občinski svet sprejel predlog sklepa o spremembi Načrta razvojnih programov (NRP) Občine Tolmin za obdobje 2022–2025. To je bilo potrebno, ker je Ministrstvo za zdravje sofinanciranju projekta Preureditev centralne stavbe Zdravstvenega doma Tolmin dodelilo za dobrih 150.000 EUR višji znesek, kot je Občina Tolmin načrtovala ob prijavi na razpis. Predlog pravil za volitve predstavnikov v volilno telo za volitve člana državnega sveta ter za določitev kandidata za člana državnega sveta je v 8. točki predstavil Davor Simčič iz pravne službe občinske uprave, občinski svet pa je ta predlog sprejel. V 9. točki so člani obravnavali predlog spremembe cen komunalnih storitev za leto 2023, ki ga je predstavil direktor Komunale Tolmin Mitja Costantini. Prilagoditve cen oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih in padavinskih voda ter ravnanje s komunalnimi odpadki so svetniki sprejeli. Za 4-člansko družino z urejenimi vsemi komunalnimi storitvami bo dvig cen pomenil za dobrih 7 EUR višjo položnico v primerjavi z letošnjim letom. Kot je še poudaril Costantini, gre izključno za višje cene materialov, energentov in storitev, na katere Komunala Tolmin nima vpliva.
V 10. točki sta pristojen za družbene dejavnosti Matej Kavčič in ravnateljica tolminskega vrtca Martina Kenda predstavila okoliščine, ki so botrovale predlogu za dvig cen programov v vrtcih Občine Tolmin s 1. septembrom za 3,5 odstotka. Svetniki so predlog sprejeli. V 11. točki je občinski svet sprejel sklep o širitvi stavbnega zemljišča prek postopka lokacijske na območju Gorenjega Loga. V 12. točki je svetnike s poročilom o delu občinskega Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu v preteklem letu seznanil predsednik Jože Režonja, v 13. točki pa so obravnavali še dve premoženjskopravni zadevi glede odvzema statusa javnega dobra.