Javorca nominirana za znak evropske dediščine
Ministrstvo za kulturo RS je v teh dneh pristojnim institucijam Evropske komisije poslalo nominacijo spominske cerkve v Javorci za pridobitev znaka evropske dediščine. Javorca je edini kulturni spomenik, ki ga je ministrstvo v predizboru na nacionalni ravni letos podprlo pri nominaciji. Končni izbor na evropski ravni opravi žirija neodvisnih strokovnjakov, odgovorna Evropski komisiji.
Rezultati izbora bodo znani predvidoma v začetku leta 2018. Od leta 2013 do danes je Evropska komisija znak evropske dediščine (ZED) podelila 29 spomeniškim območjem, v primeru podelitve znaka pa bo Javorca po Partizanski bolnici Franja drugo takšno območje v Sloveniji.
Spominsko cerkev Sv. Duha v Javorci je Vlada RS že leta 1999 razglasila za kulturni spomenik državnega pomena, leta 2007 pa je objekt prejel pravico do posebne označbe Evropska dediščina medvladne iniciative. Novi ZED se od te oznake loči po tem, da je namenjen spomeniškim območjem z za Evropo pomembno simbolno vrednostjo, ki poudarjajo skupno evropsko zgodovino in nastajanje Evropske unije ter evropske vrednote in človekove pravice, na katerih temelji evropsko povezovanje. Pogoj za nominacijo za pridobitev ZED je priprava projekta za promocijo evropske razsežnosti spomeniškega območja ter obenem operativna zmogljivost predlagatelja za izvedbo projekta.
Nominacijo Javorce za ZED je pripravila Občina Tolmin, ki je lastnik tega kulturnega spomenika. Z mag. Matjažem Kosom, ki je v občinski upravi odgovoren za družbene dejavnosti, so sodelovali direktorica Tolminskega muzeja mag. Damjana Fortunat Černilogar, v. d. direktorja LTO Sotočje Mateja Leban ter zunanja strokovnjaka dr. Jelka Pirkovič in mag. Dušan Kramberger. Kot je povedal Kos, so v nominaciji poudarili, da je bila cerkev sv. Duha v Javorci med vojno in pozneje prostor združevanja posameznikov iz različnih nacionalnih, kulturnih in jezikovnih okolij in veroizpovedi ter je svojevrsten primer sodelovanja posameznikov s skupnim ciljem udejanjanja humanega odnosa med ljudmi v času, ko je bila duhovna tolažba izjemno pomembna. V teh razmerah je prišla do izraza ustvarjalnost snovalcev in graditeljev cerkve v želji po miru. Njena izjemna simbolna vrednost se je ohranila vse do današnjih dni, ko Javorco obiskujejo sorodniki graditeljev in padlih vojakov ter ljubitelji narave in zgodovine, v letu 2016 jo je na primer obiskalo več kot 7200 ljudi. V okviru nominacije pripravljen projekt temelji na predstavitvi sporočilnosti Javorce, kraja evropskega spomina, in poudarja pomen skupnih korenin, skupne preteklosti in skupnih vrednot narodov Evrope. "V kolikor bo Javorca prejela ZED, bomo v projekt aktivno vključili lokalno prebivalstvo in lokalno znanje, zagotovili dvosmerno komunikacijo z različnimi ciljnimi skupinami (mladi, osebe s posebnimi potrebami, osebe v tretjem življenjskem obdobju) ter vzpostavili izmenjavo izkušenj in primerov dobrih praks na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni. Aktivnosti bomo izvajali ob upoštevanju specifik naravnega okolja, v katerega je Javorca umeščena – Triglavskega narodnega parka. Z uvedbo novih interaktivnih pristopov k predstavitvi spomeniškega območja želimo izboljšati izkušnje obiskovalcev," načrte našteva Kos.
Letos Občina Tolmin nadaljuje z deli za ohranjanje spomenika. Predvidoma v maju bo potekala sanacija zvonika cerkve, nato pa se bomo lotili konservatorsko-restavratorskih del v notranjosti objekta (obnova tapeciranih stolov, restavratorski posegi na lesenih klopeh, svečnikih in vhodnih vratih). Vsa dela potekajo v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Nova Gorica, finančna sredstva za izvedbo opisanih del v višini 24.000 evrov pa Občina Tolmin zagotavlja v proračunu za leto 2017.