Po prvih cepljenjih v ZD Tolmin opozarjajo na previdnost še nekaj tednov
S prvim paketom cepiv proti virusu COVID-19 so v nedeljo že cepili večino oskrbovancev enote doma za upokojence v Tolminu, v kateri so se doslej uspešno izognili okužbam, medtem ko bo večina občanov na možnost cepljenja v zdravstvenem domu morala še počakati. Direktor ZD Tolmin Gaudencio Lucas Triep zato kljub pozitivni nedeljski novici občane naproša, naj še vsaj nekaj tednov ostanejo previdni pri druženju in stikih v vsakdanjem življenju, tudi ob prehodu v novo leto 2021.
»Z odmerki zdravila, ki smo ga prejeli v prvem paketu, smo cepili stanovalce enote v Tolminu, medtem ko na Petrovem Brdu in v Podbrdu za to še niso izpolnjeni pogoji. Cepljenje namreč ni priporočljivo, dokler ne mineta vsaj dva meseca od okužbe, v Podbrdu imamo še vedno precej okuženih stanovalcev, na Petrovem Brdu pa še ni minil niti mesec, odkar so zadnji ozdraveli,« je ob začetku cepljenja v Sloveniji in v Posočju povzel dr. Gaudencio Lucas Triep, direktor ZD Tolmin, kjer čakajo nadaljne informacije Ministrstva za zdravje glede dobave novih odmerkov cepiv, s katerimi bi cepljenje nato nadaljevali med zaposlenimi v enotah domov za upokojence ter med zdravstvenimi delavci, za tem pa tudi med prebivalstvom, kjer bodo najprej na vrsti najbolj rizične skupine, starostniki s pridruženimi obolenji.
»Nadejamo se, da bo s tem možno nadaljevati že kmalu v začetku leta 2021, vse pa je odvisno od tega, kdaj bo država dobila naslednjo pošiljko cepiv. Ocenjujem, da bomo zaposlene v domovih in ZD Tolmin cepili v dveh do treh tednih, po najboljšem scenariju pa bi potem kronične bolnike lahko začeli cepiti konec januarja. O cepljenju prebivalstva v ambulantah bomo občane pravočasno obveščali, saj si želimo, da bi se cepilo čim več ljudi. Veseli me, da v ambulantah že zdaj beležijo klice posameznikov, ki bi se radi cepili. Zavedati se moramo, da bomo s cepivom učinek dosegli šele, ko bo cepljenih okoli 60 odstotkov prebivalstva. Sta pa zdaj pred nami dva huda meseca, ko zaradi praznikov, nakupovanja, obiskov in druženj lahko pričakujemo porast okužb in tretji val,« je opozoril dr. Gaudencio Lucas Triep.
V Občini Tolmin sicer v zadnjih dneh v povprečju vsak dan potrdijo vsaj pet ali šest novih okužb, večino prav v upravnem in občinskem središču Tolminu. »Še prejšnji teden je bila stopnja okuženosti na Tolminskem zelo nizka, v zadnjih dneh pa je spet zaznati večje število okužb, zlasti v Tolminu. Ker je tu največja koncentracija prebivalstva v občini, je to po svoje razumljivo, a obenem vzbuja skrb zdravstvene službe in civilne zaščite, kaj bo čez deset dni. Razveseljivo je, da smo dočakali cepivo, ni pa to hitra rešitev, ki bi virus čez noč pregnala. Z njim bomo živeli še nekaj mesecev, zato je prav, da se tudi sami potrudimo in zdržimo še nekaj mesecev, četudi smo naveličani omejitev. V teh prazničnih dneh, ko smo vajeni druženja, je takšno samozavedanje še bolj pomembno,« je Miha Vencelj iz občinskega štaba civilne zaščite Občine Tolmin pojasnil najnovejše stanje občini Tolmin.