Koronavirus: Dve okužbi v enoti Doma upokojencev na Petrovem brdu
Odvzem brisov je pri dveh oskrbovancih enote Doma za upokojence na Petrovem brdu danes pokazal prisotnost virusa COVID-19, zaradi česar je bila nemudoma uvedena rdeča cona in sprejeti vsi ukrepi za izolacijo preostalih oskrbovancev. V enoti na Petrovem brdu je sicer nastanjenih 93 ljudi.
»V zadnjih mesecih smo storili vse, da do okužbe ne bi prišlo, a zaradi znakov respiratornih obolenj so zdravstveni delavci včeraj testirali dva naša oskrbovanca, pri katerih je bila danes potrjena okužba. Nemudoma so testiralih še 30 drugih, jutri pa bodo odvzeli brise še preostalim oskrbovancem in vsem zaposlenim, tako da bomo do petka dobili celovito sliko stanja v enoti na Petrovem brdu. Celotna stavba je zdaj razdeljena na sivo in rdečo cono. Sivo smo razkužili, v rdečo namestili okužene oskrbovance, pri vseh zaposlenih pa je obvezno nošenje zaščitne opreme. Ker gre pri oskrbovancih za rizično skupino ljudi, bo pri njih vsak dan zdravnik iz ZD Tolmin, ki bo spremljal njihovo zdravstveno stanje. Preko dneva bo pred stavbo naše enote na Petrovem brdu postavljen tudi šotor za razkuževanje zaposlenih ob prihodu in odhodu ter zabojnik za sanitarije. Smo pa prve ukrepe začeli izvajati že včeraj po odvzemu brisov, del naših zaposlenih, ki imajo doma tudi rizične člane družin, je tako od včeraj nastanjen v gostišču Sorica. Že nekaj časa je v karanteni tudi ena od naših zaposlenih, ki je zaradi okužbe v družini tedaj preventivno nemudoma ostala doma in pri kateri so se pozneje razvili simptomi, test pa je pozneje tudi pri njej pokazal prisotnost virusa,« je dejala direktorica Doma upokojencev Podbrdo Ines Krajnik.
V enoti na Petrovem brdu je 53 zaposlenih, z enoto v Podbrdu pa si ne deli skupnih služb z neposrednim stikom, zato do prenosa virusa med enotami ne bi smelo priti. V zadnjih mesecih je Dom za upokojence Podbrdo v vseh treh enotah v Tolminu, Podbrdu in na Petrovem brdu vložil velike napore v zaščito oskrbovancev in zaposlenih. Sprejeti so bili vsi preventivni ukrepi, da ne bi prišlo do pojava virusa, saj oskrbovanci spadajo med najbolj rizične skupine prebivalstva, že dlje časa so prepovedani obiski, zaposleni pa se ves čas strogo držijo protokolov dela in omejevanja stikov tudi zunaj delovnega časa, kar je v minulih sedmih mesecih terjalo ogromne napore njih in njihovih družin. Žal pa ob vse bolj hitrem širjenju okužb v družbi niti vsi sprejeti ukrepi in samozaščita niso več mogli zadržati okužbe.
Tanja Volarič Karlo, odnosi z javnostmi