Koronavirus: Poziv državi, naj razmišlja o posebnostih regije in inštitucij
Vlada RS je za jutri napovedala parlamentarno obravnavo ukrepov, s katerimi bi omilila in zaščitila posameznike in inštitucije ob epidemiji koronavirusa. A nastali položaj ima vrsto posebnosti in marsikje se je pokazala potreba po dodatnih dopolnitvah predvidenih ukrepov, tudi v Posočju in celotni severno-primorski regiji. Zato so župani posoških občin Vlado RS v današnjem pozivu opozorili, da obstajajo poleg podjetij in samostojnih podjetnikov tudi druge inštitucije, ki imajo zaradi nastalih razmer težave s poslovanjem.
V Posočju je namreč vrsta javnih zavodov, katerih delovanje pa se le delno financira iz javnih virov. Večji del prihodkov ti zavodi ustvarijo s tržnim delovanjem in ker je to v teh dneh povsem zaustavljeno, je njihovo delovanje, s tem pa tudi delovna sila močno ogrožena. Mnoge od teh inštitucij so namreč večji zaposlovalci, nekateri imajo tudi prek 30 zaposlenih, ki so ta čas na čakanju, v predvidene ukrepe Vlade RS pa po dostopnih informacijah niso bili vključeni.
»Ukrepe države podrobno spremljamo in jih podpiramo, vendar se hkrati zavedamo, da so v naši regiji in lokalni skupnosti posebnosti, ki jih ni mogoče obravnavati na enak način kot druge po državi. Če ne bomo našli rešitev, se lahko uresničijo najhujši scenariji in pride do visoke stopnje nezaposlenosti, kar bi v robnem delu države, kot je Posočje in celotna Primorska, za seboj potegnilo socialno katastrofo. Zato pričakujemo, da bo Vlada RS upoštevala naš današnji poziv, pod katerega smo se podpisali vsi trije župani posoških občin,« je dejal župan Občine Tolmin Uroš Brežan.
Že včeraj so se skupaj z drugimi župani Severno Primorske (Goriške razvojne) regije podpisali tudi pod poziv Vladi RS, naj upošteva specifičnost območij ob italijanski meji, ki ga je Vladi RS nato poslal župan Mestne občine Nova Gorica Klemen Miklavič. Pomemben del tukajšnjega gospodarstva in proizvodnih obratov je namreč pri uvozu in izvozu močno odvisen od delovanja italijanskega tržišča, ki je trenutno v globoki krizi, zato bodo gospodarsko škodo močno občutili tudi v slovenskih občinah ob meji. Posledic sanacije, ki bo zagotovo dolgotrajna in bo zahtevala visoke vložke, pa občine zagotovo ne bodo zmogle nositi. Pod predlog vladi za posebno obravnavo se je podpisalo 12 županov Severno Primorske regije.
Tanja Volarič Karlo, odnosi z javnostmi