Koronavirus: Vlada RS razglasila epidemijo in s ponedeljkom zapira vzgojno-izobraževalne ustanove
Slovenska vlada je po predlogu Nacionalnega inštituta za javno zdravje dane izdala odredbo, s katero je v Sloveniji uradno razglasila epidemijo in od ponedeljka zaprtje vseh vzgojno-izobraževalnih ustanov, s tem pa so se za pomoč pri nadzoru nad položajem, ki ga v državi sproža koronavirus, aktivirale službe civilne zaščite.
Kot je pojasnil Minister za zdravje v odhodu Aleš Šebeder, to pomeni, da bodo od 16. t.m. »zaprti vsi vrtci, osnovne šole, srednje šole, glasbene šole, srednje šole, višje strokovne šole, domovi za učence in dijaški domovi, univerze, organizacije za izobraževanje odraslih, samostojni visokošolski zavodi ter zavodi za vzgojo in izobraževanje mladoletnikov s osebnimi potrebami razen tistih, ki so ustanovljeni za delo z otroci s čustvenimi in vedenjskimi motnjami.« Odredba bo veljala od 16. do 29. marca 2020.
Ker se položaj po Sloveniji domala iz ure v uro spreminja, je Minister za zdravje Šebeder sporočil še, da so:
- Aktivirali tudi regionalne bolnišnice
- Bodo odslej v bolnišnice poleg okuženih sprejemali le tiste, ki res rabijo nego v bolnici
- Za naslednjih 14 dni odpovedali vse nenujne posege v bolnišnicah
- V pripravi sankcije za vse, ki bodo kršili karanteno
Za vsakdanjik ljudi bo imela velike posledice uredba o zaprtju vzgojno-izobraževalnih inštitucij, saj bodo številne družine brez varstva za svoje otroke, je poudaril Minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo in državljane pozval k medsosedski pomoči pri reševanju te težave. Država pa bo priskočila na pomoč zaposlenim v tistih inštitucijah, kjer delovne sile v trenutni situaciji ne bodo mogli pogrešiti. »Najbolj nujno je, da ugotovimo, kako bomo organizirali varstvo za najmlajše po državi. V tistih najbolj kritičnih sektorjih, ki so pomembni za delovanje države, bomo zaposlenim organizirali varstvo v skladu z NIJZ, torej z upoštevanjem vseh nujnih ukrepov za zaščito. Računam pa solidarnost med ljudmi ter na to, da bodo občine, službe civilne zaščite in vsi drugi delovali, kot je treba,« je Pikalo poudaril, da se zavedajo, da vsi tudi nimajo možnosti sodelovati pri učnem procesu na daljavo – vkolikor ga bodo in kjer ga bodo uvedli –, zato iščejo rešitve tudi na tem področju. Šolam so namreč svetovali, naj organizirajo alternativne oblike izobraževalnega procesa.
Predsednik vlade v odhodu Marjan Šarec je napovedal tudi nadaljne ukrepe na meji z Italijo in opozoril, da se bodo posledice sprejetih uredb in ukrepov v zavoljo koronavorusa kazale še dlje časa, na kar je potrebno biti pripravljen. »Opozoriti velja na več težav, ki se bodo pojavile. Za nekatere otroke in mladostnike je bil šolski obrok edini obrok v dnevu. Mnoge družine ne bodo imele zagotovljenega varstva zanje. S tem, ko bodo ostali doma, bo po drugi strani povečana tudi nevarnost okužb starejših oseb, ki živijo v istih gospodinjstvih. Prevozniki bodo zaradi ukinitev šolskih aktivnosti prešli na praznične oziroma počitniške urnike. Kopičijo se tudi tovorna vozila na slovensko-hrvaški meji, zato bo nova policija začela obračati že na slovensko-italijanski meji in če se bo povsem ustavil tovorni promet, bodo sledile tudi izgube delovnih mest. Posledice epidemije ne bodo majhne,« je dejal Marjan Šarec.
Vlada je sprejela tudi predlog Zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki ureja dva primera. Če delodajalec ne bo mogel zagotoviti dela vsaj 30 odstotkom delavcev in jih bo napotil na čakanje, jim bo pripadlo nadomestilo v višini 80 odstotkov plače: od tega naj bi 60 odstotkov pokrili delodajalci, 40 pa država. V primeru odsotnosti z dela zavoljo predpisane karantene pa bi posamezniku nadomestilo v celoti pokrila država.
Tanja Volarič Karlo, odnosi z javnostmi