Koronavirus: Med 16 vstopnimi točkami tudi Tolmin
Navzlic spodbudnim novicam Ministrstva za zdravje, da v Sloveniji še ni zabeležen noben primer okužbe s koronavirusom, v Sloveniji nadaljujejo s preventivnimi ukrepi. Resorno ministrstvo je po petkovem srečanju z vodstvi zdravstvenih domov in nato še s predstavniki Skupnosti občin Slovenije, Združenja občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije sporočilo, da bodo po državi vzpostavili 16 »vstopnih točk« oziroma začasnih ambulant za obravnavo morebitnih primerov okuženih ali obolelih. Ena od njih bo tudi v Tolminu, kjer je Zdravstveni dom že začel priprave na postavitev prostorov.
Petkovo srečanje v Ljubljani je prineslo tudi konkretna in poenotena navodila zdravstvenim delavcem po Sloveniji, vkolikor se bi bolezen pojavila tudi v naši državi, kar je prineslo tudi v njihovih vrstah olajšanje, saj bodo zdaj bolje in lažje pripravljeni na zaplete. Državna sekretarka prim. Simona Repar Bornšek je pojasnila, da so natančno dorekli, kakšna naj bi bila pot potencialno okuženega bolnika: »Najprej naj pokliče po telefonu svojega osebnega zdravnika, ta mu bo svetoval, ali je sum upravičen, pri tem se bo posvetoval z lokalnim epidemiologom, šele nato bodo bolnika napotili na odvzem brisa v eno od omenjenih 16 točk."
Direktorica postojnskega zdravstvenega doma prim. Irena Vatovec je med drugim izpostavila vprašanja o pravih mestih za odvzem brisa, o postopkih v primeru večjega števila obolelih in glede dopolnjevanja zaščitne opreme. Tako so sklenili, da je smiselno, da bris vzame zdravnik, ki bo nato bolnika tudi pregledal, saj se tako v zaščitno opremo ne bo potrebno oblačiti še medicinski sestri. Trenutno tudi ne predvidevajo, da bi patronažne sestre brise odvzemale na domu, saj nepokretni bolnik na domu ne more dobiti virusa, če mu ga ne prinese nekdo, ki lahko hodi. “Najprej bo potrebno ugotoviti pojav virusa pri pokretni osebi,” je poudarila državna sekretarka.
Takoj po prejetju navodil resornega ministrstva so se odzvali tudi pri Zdravstvenem domu v Tolminu in se lotili priprave vstopne točke. Ob osrednji zgradbi ZD bodo postavili kontejner za skladiščenje opreme in šotor, ki pa bosta svojemu namenu služila šele, ko bodo prejeli navodilo, da vstopne točke lahko začnejo delovati. Za zdaj, kot poudarja direktor ZD Tolmin, dr. med. Gaudencio Lucas Triep, gre namreč šele za prvi korak v vrsti preventivnih ukrepov. “Glede na informacijo, ki smo jo prejeli, naj bi začasno ambulanto odprli prihodnji teden, vendar navodila še čakamo. Dotlej je naša prva skrb, da uredimo celotno logistiko in postavimo začasni objekt ter šotor ter ju opremimo s potrebnimi materiali. Dokler vse ne bo opremljeno, kot je potrebno, bomo v primeru morebitne okužbe posameznike pošiljali na odvzem brisa v Ljubljano, kjer je ta čas edino pristojno središče za takšen ukrep. Seveda pa upamo, da primerov okužbe niti ne bo,” je dejal dr. med. Gaudencio Lucas Triep.
V Tolminu so bili pripravljeni na izvajanje podobne zaščite, saj so že na sredinem sestanku predstavnikov civilne zaščite, gasilcev, zdravstvene službe in Občine Tolmin dorekli osnovni protokol delovanja. “Odločitev, da vzpostavimo enoto zunaj prostrov zdravstvenega doma, je logična, saj je vedno treba ločiti obolele ali okužene z virusom od drugih posameznikov. Tudi zato vse občane in tudi prebivalce Soške doline naprošam, naj v primeru pojava virusa v naših krajih upoštevajo navodila, ki jih je izdal Zdravstveni dom Tolmin. Če se pri posameznikih pojavijo simptomi okužbe dihal, kašelj, rdeče oči, naj ne prihajajo naravnost k nam v Zdravstveni dom, marveč naj najprej po telefonu pokličejo osebnega ali dežurnega zdravnika, ki bo presodil, kako ravnati dalje. Ker če bo res šlo za okužbo in bo takšen posameznik prišel v čakalnico, bomo morali vsi v karanteno, tudi zdravstveno osebje,” je še poudaril dr. med. Gaudencio Lucas Triep.
Tanja Volarič Karlo, odnosi z javnostmi
Foto Matjaž Kos