Novinarska konferenca s podpisom gradbene pogodbe za preureditev centralne stavbe ZD Tolmin
Današnja novinarska konferenca, ki sta jo Občina Tolmin in Zdravstveni dom (ZD) Tolmin sklicala ob podpori preostalih dveh občin ustanoviteljic – Kobarida in Bovca, se je zaključila s podpisom gradbene pogodbe za preureditev centralne stavbe ZD Tolmin. Pogodbo sta podpisala tolminski župan Alen Červ v imenu občin ustanoviteljic in direktor podjetja Kolektor Koling mag. Marko Trampuž, podporo projektu in vodstvu zavoda pa sta s svojo prisotnostjo izkazala tudi kobariški župan Marko Matajurc in bovški župan Valter Mlekuž.
V prvem delu novinarske konference je direktor ZD Tolmin Gaudencio Lucas Triep najprej orisal trenutne razmere, v katerih deluje ZD Tolmin s svojimi petimi zdravstvenimi postajami (ZP). Zavod kot izvajalec primarne ravni zdravstvene dejavnosti pokriva največji teren v Sloveniji, ki obsega območje občin Tolmin, Kobarid in Bovec na skupni površini skoraj 1.000 km2 in s približno 18.000 prebivalci. Območje delovanja je zaradi obsežnosti in specifičnosti terena edinstveno tudi z vidika izoliranosti, saj meji na sosednji Italijo in Avstrijo ter je obenem precej oddaljeno od izvajalcev sekundarnih (bolnišnice) in terciarnih ravni (UKC) zdravstvene dejavnosti. Obravnave pacientov so zato daljše in bolj kompleksne. Med turistično sezono se glede na število prijavljenih nočitev in dnevnih obiskovalcev delo tudi do trikrat poveča (rekreativne in športne aktivnosti na prostem, množične prireditve, visokogorsko smučišče …). Poleg tega je povprečna starost prebivalcev 48 let, kar je pet let nad slovenskim povprečjem.
Ob pomoči treh občin ustanoviteljic je s svojim dobrim in strokovnim kadrom že pred petimi leti izboljšal dostopnost do zdravstvenih storitev na primarni ravni: povečali so število ambulant, razširili ordinacijske čase, vsaka ZP ima na razpolago vozilo urgentnega zdravnika, od leta 2015 zagotavljajo dve ekipi z nujnim reševalnim vozilom 24/7, med glavno turistično sezono pa povečanim potrebam skušajo slediti z dodatno reševalno ekipo. Trenutno ima zavod 174 zaposlenih in 30 zunanjih pogodbenih sodelavcev, zavod pa izvaja 26 programov. Po podatkih na dan 31. 8. 2023 je bilo v ambulantah družinske medicine opredeljenih 13.703 pacientov, skupaj z otroškim in šolskim dispanzerjem pa ZD Tolmin beleži skoraj 17.000 pacientov. Poleg tega skrbijo še za paciente v domovih upokojencev v Tolminu, Podbrdu in na Petrovem Brdu. Delež oseb brez izbranega osebnega zdravnika je zanemarljiv, saj je takšnih ljudi le nekaj več kot 30, je ob tej priložnosti povedal Triep.
Tako kot drugi delodajalci se tudi ZD Tolmin srečuje s fluktuacijo kadra (upokojitve, menjave delovnih mest). Ker je zdravnik vodja tima, brez katerega se program kljub ustrezni administrativni pomoči ne more izvajati, si vodstvo zavoda prizadeva uvajati ukrepe, ki bodo preprečevali nastanek takšnih vrzeli. V ZD Tolmin je trenutno zaposlenih 10 zdravnikov specialistov, ki pokrivajo potrebe splošnih ambulant v Tolminu, Kobaridu, Bovcu, na Mostu na Soči in v Podbrdu. Slednjo bo po Triepovih besedah v prihodnje, v kolikor uspejo pridobiti kader, prevzel nov zdravnik družinske medicine, do njegovega prihoda pa bodo zdravstvene storitve za tam opredeljene paciente (447) enkrat tedensko zagotavljali z nadomeščanjem drugih družinskih zdravnikov. Da bi poklic zdravnika in poklice s področja zdravstvene nege približali še pred njihovo odločitvijo o nadaljnjem šolanju, v ZD Tolmin pogosto gostijo že šolske skupine. Za dodatno spodbudo so pred leti sodelovali v projektu Regijska štipendijska shema in za študente medicine zagotavljali kadrovske štipendije. O ponovni uvedbi štipendiranja pristojni razmišljajo tudi sedaj (tokrat ob podpori občin ustanoviteljic), pri čemer bodo prednost dali študentom medicine iz Posočja.
V zadnjem desetletju je ZD Tolmin povečal število storitev z dodatnimi programi v splošnih ambulantah, ambulantah za otroke in mladostnike, ginekologiji, ultrazvočni ambulanti in nevrologiji, obiskov na domu, povečal se je obseg storitev rentgenskega slikanja, izvajajo farmacevtsko svetovanje, uvedli so turistično ambulanto v Bovcu. Patronažna služba je okrepila delo v popoldanskem času in čez vikend, povečali so število obravnav v fizioterapiji, razširil se je obseg na področju zdravstvene vzgoje, vzpostavili so Center za duševno zdravje odraslih in krepili službo nujne medicinske pomoči (NMP). Letos sta začela delovati še dva nova programa: dializni prevozi in pedontologija (otroško in preventivno zobozdravstvo). V zavodu si skupaj z občinami ustanoviteljicami želijo obdržati pridobljeno in hkrati še naprej rasti. V zadnjem obdobju zdravstveni sistem beleži veliko pomanjkanje kardiologov, saj se npr. trenutno na pridobitev datuma za prvi pregled čaka skoraj 900 dni. V ZD Tolmin so lani po več letih iskanja uspešno zaposlili ustrezen strokovni kader, a jim žal še ni uspelo pridobiti programa, zato kardiološke storitve zaenkrat lahko nudijo samo samoplačniško. Prepričani so, da bi bila pridobitev programa pomembna dodana vrednost za njihove paciente, zato si skupaj z ustanoviteljicami še naprej prizadevajo zanj.
Projekt Preureditev centralne stavbe ZD Tolmin je natančneje predstavil tolminski župan Červ. Celostna prenova centralne stavbe ZD Tolmin je sicer razdeljena v dve fazi. Prva faza, ki je pred vrati, zagotavlja manjkajoče ambulante splošne medicine in tehnične prostore, v prizidavi novega objekta oziroma povezovalnega bloka bo urejen dostop za gibalno ovirane (dvigalo). V novem osrednjem delu bosta tudi glavni vhod za obiskovalce in paciente ter centralno-evakuacijsko stopnišče. V tej fazi bo nove prostore dobila tudi patronažna služba, urejeni bosta dodatna ambulanta za zdravstveno varstvo žensk in dodatna zobna ambulanta, vzpostavi se nova cepilna ambulanta. Z nadzidavo neizrabljenega podstrešja bodo urejeni prostori fizikalne medicine, ultrazvočne diagnostike, uprave ZD in pomožni prostori za zaposlene. Skupna vrednost projekta je 5,9 mio EUR, investicijo pa bodo financirali vse tri občine ustanoviteljice (Tolmin 4,1 mio EUR, Kobarid 405.000 EUR, Bovec 246.000 EUR) in ZD Tolmin (1,2 mio EUR). Občine bodo investiciji namenile tudi finančna sredstva, ki lokalnim skupnostim pripadajo na podlagi Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031 (Tolmin 879.000 EUR, Kobarid 331.000 EUR, Bovec 246.000 EUR). Vlogo za pridobitev teh sredstev bo Občina Tolmin v imenu treh ustanoviteljic na pristojno ministrstvo oddala v naslednjih dneh. Izvedba investicije bo trajala predvidoma dve leti, gradnja bo predvidoma stekla v začetku leta 2024. Druga faza obsega izgradnjo satelitskega urgentnega centra (SUC), na območju sedanje urgence se uredijo novi sodobni prostori za pediatrično in preventivno obravnavo otrok ter mladine, izolacijski prostor in prostor za dojenje.
V Tolminu se torej po zaključku predstavljene investicije načrtuje še izgradnjo satelitskega urgentnega centra (SUC), pri čemer je pristojno ministrstvo pred časom že zagotovilo, da bo investicija v tem delu v celoti pokrita iz državnega proračuna. Izgradnja SUC v Tolminu je namreč ključnega pomena za izboljšanje pogojev izvajanja službe NMP v Zgornjem Posočju.