Novi kali v TNP že polni vode
Z letos uspešno zaključenim projektom VrH Julijcev je Občina Tolmin v svojem visokogorju pridobila štiri kale, s katerimi so se vzpostavile ugodne razmere za razvoj in ohranitev nekaterih rastlinskih in živalskih vrst, obenem pa tudi za ohranjanje kmetijske dejavnosti.
Prav ohranjanje biotske raznovrstnosti v gorah Tolminske je bilo pomembno vodilo pri izvedbi aktivnosti v okviru projekta »Izboljšanje stanja vrst in habitatnih tipov v Triglavskem narodnem parku – VrH Julijcev, s katerimi se je na Tolminskem vzpostavilo štiri kale oziroma plitke kotanje, v katerih se zbira deževnica in iz katerih voda ne pronica v podzemlje. Dva sta v okolici vasi Čadrg, po en pa na planini Podkuk in na planini Razor, vsi pa ležijo na območju Triglavskega narodnega parka in so njihov nastanek potrdile in odobrile vse pristojne inštitucije na področju okolja, narave in ohranjanja kulturne dediščine.
Poleg ohranjanja biotske razvnovrstnosti in kulturne dediščine pa bodo kali – vsi štirje so bili zgrajeni na tradicionalen način - tudi del turistične ponudbe in bodo služili tudi kot učni primeri. Na vseh štirih lokacijah so bile namreč postavljena tudi klopi, mize, stebrički z usmerjevalnimi tablicami ter turistično-informacijske table s predstavitvijo kala in podatki o območju. Vrednost investicije na Tolminskem – skupno se jih je namreč v okviru projekta vzpostavilo 17, večino na Gorenjskem - je bila 115.502,16 EUR, sredstva pa so bila zagotovljena iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in deloma iz proračuna Občine Tolmin.