Projekt za vzpostavitev centra za delo na daljavo v Tolminu z dobrimi obeti
Izhodišča za pripravo projekta je dala leta 2021 opravljena analiza PRC, ki je od leta 2017 pokazala konstantno naraščajoč trend dnevnih delovnih migracij iz treh posoških občin predvsem v Novo Gorico (za 10 %) in Ljubljano (za dobrih 20 %). Skupno v obe središči dnevno migrira več kot 1.000 prebivalcev z območja, kar predstavlja dobrih 14 odstotkov delovno aktivnega prebivalstva, povečini višje izobražene delovne sile. Povečuje se tudi število dnevnih delovnih migracij v ostale občine, v obravnavanem obdobju je naraslo za 15 % na približno 1.000 v letu 2021. Svoje je zagotovo prispevala tudi pandemija covida-19, ki je prav z razmahom dela od doma prinesla največ sprememb v do tedaj ustaljene delovne procese. Vzpostavitev Centra za delo na daljavo (CDD) Tolmin bi na drugi strani predstavljala obliko dela na daljavo in ne izvajanja dela od doma, katerega negativni učinki bi se na ta način zmanjšali (več ur dela, nejasne razmejitve med službenim in zasebnim življenjem, zagotavljanje primerne opreme, večji tekoči stroški in njihova razmejitev, varnost podatkov ipd.), je bil na uvodni predstavitvi jasen Škvor.
Z vzpostavitvijo CDD bi okrepili Tolmin kot (sub)regijsko središče in omejili naraščajoče število delovnih migracij v regionalno ali državno središče, kar se navezuje na reševanje problematike praznjenja ruralnih in obmejnih območij na eni ter povečanega pritiska na urbana središča na drugi strani. »Razvoj obmejnih območij, kakršno je naša občina, je v veliki meri odvisno od iznajdljivosti, inovativnosti in učinkovitega črpanja razpoložljivih sredstev. Našteto se odlično združuje v projektu centra za delo na daljavo, ki bi ga v Tolminu vzpostavili kot prvi v državi in tako izpeljali pilotni projekt za uravnotežen regionalni razvoj, zaustavitev odseljevanja v večje centre, višjo kvaliteto bivanja, nižji ogljični odtis ter dvig digitalizacije,« širok pomen izvedbe projekta pojasnjuje župan Červ.
Državna sekretarka Katič in njen sodelavec Prešiček sta si nato v spremstvu Červa in Škvora z ekipama ogledala tudi prostore na Trgu 1. maja, ki so v lasti Občine Tolmin in bi bili z več vidikov primerni, da v njih zaživi CDD. »S predstavnikoma MKRR smo se strinjali, da ima projekt izjemen potencial tudi za ureditev pogojev za delo na daljavo na državni ravni. Za letos je naš cilj priprava projektne dokumentacije in pridobitev evropskih sredstev, nato sledi prenova in opremljanje prostorov, v drugi polovici leta 2024 pa bi center že lahko zaživel,« nadaljnje aktivnosti napoveduje Červ in dodaja: »Projekt je obenem del oživljanja starega mestnega jedra, kjer si za domačine in obiskovalce želimo ustvariti udobno dnevno sobo z vsakodnevnim vrvežem ter prijetno spremljajočo ponudbo. Predpogoj je seveda selitev policijske postaje ter posledično zaprtje trga za promet, hkrati pa bomo v staro mestno jedro vračali tudi druge mestotvorne dejavnosti.«