Preureditev centralne stavbe Zdravstvenega doma Tolmin
Vsebina projekta
V okviru projekta gre za celostno prenovo objektov centralne stavbe Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin (objekt A ob Prešernovi ulici ter objekta B in C ob Ulici Simona Kosa). Celostna prenova centralne stavbe ZD Tolmin je razdeljena v dve fazi. Prva faza zagotavlja manjkajoče ambulante splošne medicine in tehnične prostore, v prizidavi novega objekta oziroma povezovalnega bloka bo urejen dostop za gibalno ovirane (dvigalo). V novem osrednjem delu bosta tudi glavni vhod za obiskovalce in paciente ter centralno-evakuacijsko stopnišče. V tej fazi bo nove prostore dobila tudi patronažna služba, urejeni bosta dodatna ambulanta za zdravstveno varstvo žensk in dodatna zobna ambulanta, vzpostavi se nova cepilna ambulanta. Z nadzidavo neizrabljenega podstrešja bodo urejeni prostori fizikalne medicine, ultrazvočne diagnostike, uprave ZD in pomožni prostori za zaposlene.
Namen in cilji investicije
Glavni namen izvedbe investicijskega projekta je:
- zagotoviti večino manjkajočih ambulant in tehničnih prostorov ter posodobiti obstoječe stanje;
- prebivalcem zagotoviti kakovostne zdravstvene storitve.
Glavni cilj investicijskega projekta je zagotoviti manjkajoče ambulante in tehnične prostore, s čimer se pristopa k celoviti rešitvi problematike in s tem k rekonstrukciji obstoječega objekta, da bi se s tem povečalo učinkovitost in dostopnost zdravstvenih storitev za uporabnike. Drugi glavni cilji investicijskega projekta so:
- omogočati celostno zdravstveno oskrbo;
- omogočati optimalno oskrbo pacientov.
Specifični cilj investicijskega projekta je zagotoviti optimalno zdravstveno oskrbo z zagotovitvijo manjkajočih ambulant in servisnih prostorov ter z odpravo pomanjkljivosti z združevanjem istovrstnih dejavnosti v zaokroženo celoto.
Funkcionalna zasnova po prenovi
Objekt A:
Klet: del kleti, ki je vzhodno od stopnišča, se preuredi v centralne garderobe za vse osebje. Ostali programi v kleti ostajajo nespremenjeni.
Pritličje: ukine se sanitarije za obiskovalce ob stopnišču, preuredi se oddelek patronažno varstvo družin in čakalnico za paciente obstoječe urgence. Ostali prostori ostajajo nespremenjeni.
Nadstropje: prostore na južni strani hodnika se z novim pregradami preuredi, da se zagotovi dve ambulanti za zdravstveno varstvo žensk in dve zobni ambulanti. Ukinja se sanitarije osebja v sklopu medicine dela in prostor čistilk, s tem se zagotovi manjšo čakalnico.
Objekta B, C:
Klet: celotna klet je predmet prenove druge faze, vključno z zunanjim funkcionalnim prostorom.
Pritličje: s preureditvijo celotnega dela C in zahodnega dela B se zagotovi prostore za 5 družinskih ambulant s pripadajočimi referenčnimi ambulantami. V C-ju se posodobi sanitarije za stranke. Spremenjene zasnove prostorov se načrtuje z izvedbo montažnih sten.
Nadstropje: z nadzidavo podstrešja objekta B in deloma C se zagotovi normalno etažno višino. Na tem nivoju se ponovno vzpostavi uprava zdravstvenega doma, uredi se skupno jedilnico zaposlenih s čajno kuhinjo in prostore fizikalne medicine.
Prizidava:
Prizidava je razdeljena v dva dela:
- prizidek D1 poveže vse dele objekta A, B, C v funkcionalno celoto. Etažno jih povezuje s centralnim stopniščem in dvigalom, nivojsko s povezovalnim hodnikom. Po etažah prizidka so umeščene centralne sanitarije za obiskovalce in osebje ter tehnični prostor za inštalacije. Na nivoju pritličja in na nivoju prizidka sta po dve novi ambulanti, v kleti pa prostori hišnika in čistilk. Na nivoju pritličja je v prizidku določen glavni vhod v Zdravstveni dom z vhodno avlo in vratarjem, na nivoju kleti pa oskrbni dovoz preko servisnega dvorišča.
- prizidek D2 ima samo kletno etažo in je večji delo pod nivojem terena. V njem so predvideni skladiščni prostori, prostor strojnice in predavalnice za dnevne potrebe strokovnega kadra. prostori so neposredno dostopni iz D1. Streha je pohodna ploščad z nadstreškom pred glavnim vhodom. Ob zahodni vkopani stranici se nahaja samostojni prostor za agregat.
Ozadje projekta
ZD Tolmin kot izvajalec primarne ravni zdravstvene dejavnosti pokriva največji teren v Sloveniji, ki obsega območje občin Tolmin, Kobarid in Bovec na skupni površini 941 km2. Območje delovanja je zaradi obsežnosti in specifičnosti terena edinstveno tudi glede izoliranosti in obmejne lege ter je obenem precej oddaljeno od izvajalcev sekundarnih, še precej več pa od izvajalcev terciarnih ravni zdravstvene dejavnosti. Prav zato je ZD Tolmin ob pomoči občin ustanoviteljic pred dobrimi petimi leti izboljšal dostopnost do zdravstvenih storitev na primarni ravni: povečali so število ambulant, razširili ordinacijske čase, vsaka zdravstvena postaja ima na razpolago vozilo urgentnega zdravnika, od leta 2015 zagotavljajo dve ekipi z nujnim reševalnim vozilom 24/7, v poletnem času pa močno povečanim potrebam zaradi množice turistov in številnih rekreativnih dejavnosti na prostem poskušajo slediti z dodatno reševalno ekipo. Zaradi postopnega uvajanja dodatnih programov ter ob prostorskih in finančnih omejitvah so nadalje nekatere dejavnosti v centralni stavbi ZD Tolmin umeščene na neustrezno mikrolokacijo, kar še posebej velja za ambulanto NMP in njen urgentni vhod.
V drugi fazi projekta namerava zato Občina Tolmin urediti satelitski urgentni center (SUC) ter obstoječe garaže preurediti v prostore za izvajanje službe NMP. Sedanji so namreč predvsem neprimerni za kakovostno, občasno pa tudi za pravočasno oskrbo bolnikov, saj na svojih 21,3 m2 omogočajo obravnavo samo enega bolnika, v primeru potrebe po oskrbi več bolnikov pa je edina možnost v reševalnem vozilu pred urgentno ambulanto. V primeru hkratne obravnave več bolnikov, ki potrebujejo urgentno pomoč, jih je zato treba zaradi prostorske stiske zelo pogosto napotiti v najmanj 45 min oddaljeno bolnišnico, kar pomeni, da je ekipa NMP odsotna najmanj dve uri na intervencijo. V praksi se zato kaže nujna potreba po zagotovitvi prostorov za hkratno obravnavo več urgentnih bolnikov, ki bi jih ob vzpostavitvi ustreznih pogojev za izvajanje NMP lahko oskrbeli v Tolminu in jih nato odpustili v domačo oskrbo. Še posebej je to pomembo pri osebah v tretjem življenjskem obdobju, ki se jim lahko stanje drastično poslabša tudi zaradi dolge in naporne poti do bolnišnice
Po zagotovilih Ministrstva za zdravje RS bodo investicije v SUC-e v celoti pokrite iz državnega proračuna.
Podatki o financiranju
Občina Tolmin se je s projektom Preureditev centralne stavbe Zdravstvenega doma Tolmin, katerega celotna vrednost znaša 5,9 milijona evrov, prijavila na javni razpis Sofinanciranje investicij na primarni ravni zdravstvene dejavnosti v Republiki Sloveniji. Ministrstvo za zdravje RS s tem razpisom namenja lokalnim skupnostim finančna sredstva za izvedbo investicij na primarni ravni zdravstvene dejavnosti, ki so jim na voljo na podlagi Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031. Na podlagi sklepa Vlade RS so občinam ustanoviteljicam Zdravstvenega doma Tolmin na voljo sredstva v višini 1.4 milijona evrov.
Preostali del sredstev za zaprtje finančne konstrukcije projekta zagotavljajo občine ustanoviteljice v okviru pripadajočih sredstev iz naslova Zakona o zagotavljanju finančnih sredstev za investicije v slovensko zdravstvo v letih od 2021 do 2031 (Tolmin 880.000 evrov, Kobarid 330.000 evrov, Bovec 250.000 evrov) ter Občina Tolmin še dobre 3 milijone evrov iz svojega proračuna in ZD Tolmin 1,2 milijona evrov lastnih sredstev.