Ključen je usmerjen razvoj festivalskega turizma
Podžupanja v funkciji županje Maša Klavora je imenovala delovno skupino za spremljanje organizacije in izvedbe festivalov ob Sotočju v letu 2022, v kateri so predstavniki krajevnih skupnosti Tolmin, Poljubinj in Volče, zavoda Turizem Dolina Soče, Zavoda za kulturo, šport in mladino Občine Tolmin, občinske uprave, občinskega sveta, medobčinske inšpekcije, vsakokratnega organizatorja festivala, zainteresirane javnosti oz. mladih in Komunale Tolmin. Člani, ki so se prvič sestali danes, bodo spremljali izvajanje določil letošnjega festivalskega režima, občina pa je naročila še meritve hrupa začasa posameznih festivalov. Udeleženci so oblikovanje delovne skupine pozdravili in prvo srečanje ocenili kot zelo konstruktivno.
Festivalski turizem da, a s spremljanjem njegovega obsega in pogojev, so bila jasna priporočila na podlagi prve študije izpostavljenosti občine Tolmin obremenitvam festivalskega turizma, ki jo je ob koncu leta 2017 po naročilu izvedla Fakulteta za uporabne družbene študije (FUDŠ) iz Nove Gorice. Občina Tolmin se je namreč takrat, po 20-letni festivalski tradiciji na Sotočju in južnem obrobju Tolmina, zaradi različnih interesov organizatorjev in odzivov širše lokalne skupnosti nanje znašla pred izzivom, kako festivale kot enega od pomembnih in prepoznavnih turističnih produktov Doline Soče upravljati v prihodnje. Sledile so ji javna razprava na to temo ter obravnava na pristojnem odboru in nazadnje na občinskem svetu, ki je med drugim sklenil, da je treba pripraviti pravilnik za organizacijo in izvajanje festivalov od leta 2020 dalje ter imenovati komisijo za spremljanje festivalov. Spremembe v izvedbi je dolgo napovedovala gradnja tolminske obvoznice, ki se je začela v začetku tega leta, poudariti pa velja tudi dejstvo, da je območje Cvetja ob Dijaški ulici (južno od šolskega centra) predvideno za stanovanjsko zazidavo.
Da je širitev festivalskega turizma zaradi svoje množičnosti in vplivov na infrastrukturo, okolje in lokalno skupnost v zadnjih letih odprla različna vprašanja, povezana z nadaljnjim razvojem festivalskega produkta, njegovo regulacijo in razmerjem do ostalih produktov, upošteva tudi Strategija razvoja in trženja turizma Doline Soče 2025+, ki so jo občinski sveti Tolmina, Kobarida in Kanala ob Soči sprejeli pred dvema letoma. Dokument med drugim vsebuje usmeritve za nadaljnji razvoj festivalskega produkta. Prav tako je pred dobrima dvema letoma Občina Tolmin (skupaj z občinama Kobarid in Bovec) postala prejemnica zlatega znaka Slovenia Green Destination v zeleni shemi slovenskega turizma.
Zaradi pandemije poletnih festivalov leta 2020 na tolminskem Sotočju ni bilo, lani pa so organizatorji večinoma izvedli prilagojene, manjše različice. Upravljavec prostora, Zavod za kulturo, šport in mladino Občine Tolmin, je zemljišče zato z objavo namere oddal v najem lokalnemu ponudniku, ki je na tem prostoru poskrbel za ustrezno gostinsko-programsko ponudbo. Sotočje je bilo po dolgih letih spet mestna plaža, na kateri so se srečevali domačini in obiskovalci. Oktobra 2020 je FUDŠ s telefonsko raziskavo ponovno preverjala vpliv festivalskega turizma na občino Tolmin, ki je med drugim pokazala izrazito večinsko prepričanje, da noben festival ne bi smel onemogočati prostega dostopa do bregov Soče. Isti mesec je občina na četrti javni dražbi kupila nekdanji hotel Paradiso, saj v objektu vidi strateško točko za nadaljnji razvoj izjemne lokacije širšega območja Sotočja. Takratni župan Uroš Brežan je imenoval heterogeno delovno skupino za pripravo smernic tega razvoja, ki je z delom zaključila prejšnji mesec. S pripravljenim konceptualnim predlogom, ki kot del ponudbe predvideva tudi festivale, se je občinski svet seznanil na seji 30. junija, podžupanja v funkciji županje Maša Klavora pa se je skupaj z vodjo delovne skupine mag. Matejem Skočirjem odločila, da obravnave zavezujočih sklepov ob skorajšnjem izteku mandata svetnikom ne gre nalagati, saj bi bilo bolje dokončno odločitev sprejeti po vnovični javni obravnavi in čim prej po jesenskih lokalnih volitvah. Nenazadnje bo nove možnosti za območje zagotavljala tudi tolminska obvoznica, dela pa bodo predvidoma zaključena do konca prihodnje gradbene sezone, pri čemer se izvajalec na podlagi predhodnih uskladitev z njimi prilagaja prav organizaciji in izvedbi poletnih festivalov.
Festivalski režim za letošnjo sezono, ki določa pogoje in omejitve rabe prostora na območju Sotočja, in način nadzora nad njegovim izvajanjem je občinski svet sprejel konec marca. Gre za kompromisno rešitev, ki upošteva javne interese lokalnega okolja in skorajda v celoti poslovne interese organizatorjev, saj so ti s svojimi promocijsko-oglaševalnimi kampanjami in prodajo vstopnic začeli že veliko prej. Občina pa je upoštevala tudi njihovo pobudo, da se o festivalskem režimu za sezono 2023 odloča še pred začetkom letošnjih festivalov, na katerih organizatorji že izvajajo promocijske aktivnosti in prodajo vstopnic za prihodnje leto. Za festivalski režim 2022 tako velja prost dostop do Sotočja med 6.00 in 18.00, časovno neomejen dostop do Nemške kostnice in pietetni odmik od tolminskega pokopališča v dolžini najmanj 50 m, glasbeni program na zunanjih odrih se odvija največ osem ur dnevno in se zaključi najkasneje ob 1.00 naslednjega dne (omogočeno je nadaljevanje v prostorih centralnega objekta), izvede pa se lahko največ šest tradicionalnih festivalov.
Na seji minuli četrtek je nato občinski svet po intenzivni razpravi, v kateri so sodelovali tudi predstavniki organizatorjev, sprejel še festivalski režim 2023, ki se od letošnjega razlikuje v tem, da zemljišča neposredno ob sotočju Soče in Tolminke izvzema iz festivalskega prizorišča ter število dnevnih obiskovalcev posameznega festivala omejuje na 5.000. Izpostaviti velja, da večino festivalov glede na uradno posredovane podatke organizatorjev obišče manj udeležencev. Izjema je festival MetalDays, ki tako lani kot letos zemljišč na Sotočju za izvedbo ne koristi, organizatorji pa želijo s programom za največ 5.000 obiskovalcev v Tolminu ostati tudi po izgradnji obvoznice.
Dolgoročnejši festivalski režim bo mogoče zastaviti po obravnavi in sprejemu razvojne vizije širšega območja Sotočja, pri čemer sta cilja Občine Tolmin predvsem odgovorno sobivanje festivalskega turizma s pričakovanji in interesi širše lokalne skupnosti glede proste dostopnosti ter trajnostna javna raba prostora ob Sotočju. »Na območju med Sotočjem in Nemško kostnico, nad katerim bo potekala tolminska obvoznica, naj se omeji število udeležencev posameznih festivalov in morebitnih drugih dogodkov, zagovarjam tudi prost dostop do sotočja Soče in Tolminke – sploh za domačine, Občina Tolmin pa naj kot lastnik osrednjega objekta skupaj z drugimi partnerji, kot so lastniki zemljišč, soglasodajalci in morebitni interesenti, začne celostno urejati osnovno javno infrastrukturo na tem občutljivem območju,« meni podžupanja Maša Klavora in jasno poudarja: »Festivalov nikakor ne podimo iz Tolmina, saj se z njimi Tolminci povečini kar identificiramo. Nenazadnje sem bila sama – takrat še kot predsednica Kluba tolminskih študentov – celo med soorganizatorji prvega festivala MetalCamp.«