Občinski svet po poletnem premoru nadaljuje z delom
Po poletnem premoru je tolminski občinski svet danes nadaljeval delo s svojo 23. redno sejo. Osrednja točka je bila 4., in sicer razprava in sklepanje o stališčih do pripomb in predlogov na razgrnjeno gradivo dopolnjenega osnutka prvih sprememb in dopolnitev Občinskega prostorskega načrta (SD OPN 1). Uvodoma je župan Uroš Brežan pojasnil, da so v obravnavi prve spremembe OPN-ja, k pripravi katerih je občina pristopila pred petimi leti in se sedaj počasi bliža koncu postopka. Med več kot 250 pobudami za spremembo namenske rabe zemljišč je bilo pozitivno sprejetih 131, z njimi pa na račun gozdnih zemljišč pridobivamo dobrih 12 hektarov kmetijskih in šest hektarov stavbnih zemljišč. Kot je še povedal, bo občina še letos začela z dvema novima postopkoma sprememb in dopolnitev OPN, ki jih je v skladu s protikoronsko zakonodajo mogoče izvesti hitreje kot sicer. Na ta način bo pristopila k obravnavi obstoječih in novih pobud s področja turizma in stanovanjske gradnje. Gradivo je predstavila Damjana Pirc iz podjetja Savaprojekt, kjer so prostorski akt tudi izdelali, na vprašanja svetnikov pa je večinoma odgovarjal občinski urbanist Zoran Štanta.
V 3. točki so svetniki potrdili predlog sklepa o spremembi Načrta razvojnih programov (NRP) Občine Tolmin za obdobje 2021–2025. Predlagana sprememba se je nanašala na investicijo gradnje obvoznice Tolmin, katere vrednost je znana po izboru najugodnejšega ponudnika z javnim naročilom, ki ga je Direkcija RS za infrastrukturo (DRSI) kot investitor objavila maja letos. Na njem je bilo izbrano podjetje Kolektor CPG, skupna vrednost investicije znaša 9,5 milijona evrov. Občino Tolmin, ki je v primeru takšnih velikih investicij soinvestitor, bremenijo stroški izgradnje, prestavitve in ureditve komunalne infrastrukture (vodovod, kanalizacija) v celoti, ter delno stroški zasaditev ob trasi obvoznice, lokalnih in dovoznih cest, hodnikov, kolesarske in večnamenske poti, podhoda za pešce in kolesarje, opornih in podpornih konstrukcij, spominskega obeležja, meteorne kanalizacije, rušitev in elektro inštalacij. Skupna višina sredstev, ki jih mora zagotoviti Občina Tolmin, je dobrih 920.000 evrov. Predviden začetek del je še letos, glavnina pa se bo izvajala v letih 2022 in 2023, ko je v drugi polovici leta predviden tudi zaključek. Glede na predvideno dinamiko del je uprava predlagala, da se v NRP-ju dodatna sredstva za gradnjo obvoznice v višini skoraj 870.000 evrov zagotovijo v letu 2023.
Komandir Policijske postaje (PP) Tolmin Boris Zorko je v 5. točki občinski svet seznanil s Poročilom o delu PP Tolmin v letu 2020, direktorica Medobčinske uprave občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči Suzana Konec pa je v naslednji točki predstavila Oceno izvajanja skupnega občinskega programa varnosti za območje občine Tolmin za leto 2020. Svetniki so dokument sprejeli.
Direktor Goriške lokalne energetske agencije (GOLEA) Rajko Leban je članom občinskega sveta v 7. točki predstavil Letno poročilo o izvedenih ukrepih iz akcijskega načrta Lokalnega energetskega koncepta iz leta 2013 in njihovih učinkih.
V 8. točki se je najprej predstavila kandidatka za direktorico Doma upokojencev Podbrdo Ines Krajnik, ki ji 16. oktobra letos poteče aktualni mandat, direktorica tega zavoda pa je že 19 let. Občinski svet je izglasoval pozitivno mnenje k njeni kandidaturi, za dokončno imenovanje pa je potrebna še potrditev pristojnega ministrstva. V nadaljevanju točke Volitve in imenovanja je občinski svet glasoval še o članih treh svetov javnih zavodov. Trije predstavniki Občine Tolmin v svetu zavoda OŠ Dušana Muniha Most na Soči bodo v prihodnjem mandatu Špela Mrak, Gregor Poljak in Mitja Taljat. V svetu zavoda OŠ Simona Kosa Podbrdo bo imela Občina Tolmin zaradi pomanjkanja prijav samo dva od treh možnih kandidatov, in sicer Marušo Vidmar in Primoža Hvalo Kamenščka. Predstavnici Občine Tolmin v svetu Zavoda za turizem Dolina Soče bosta v prihodnjem mandatu Alenka Zgaga in Maša Klavora, kot predstavnika turističnega gospodarstva pa je občinski svet potrdil Aljaža Bevka.