Na Šentviški Gori počastili nagrajence Občine Tolmin za leto 2020
Z več kot trimesečnim zamikom zaradi spomladanske epidemije je Občina Tolmin na včerajšnji slovesni seji občinskega sveta razglasila prejemnike nagrad za leto 2020, župan Uroš Brežan pa je najvišje priznanje, plaketo, podelil slikarki Stanki Golob.
Če bi bilo vse kot običajno, bi Občina Tolmin občinski praznik praznvala maju, mesecu ljubezni in velikih zgodovinskih dogodkov, ki so določali življenje in razvoj tukajšnje regije in ljudi. A letos prav nič ni običajno in spomladanska epidemija je tudi naš praznik prestavila na zaključek poletja. Praznik, ki ni pomemben le zaradi spomina na preteklost in korenine, marveč tudi zaradi posameznikov, ki so s svojim delom pustili globok pečat v družbi in ki s tem istim delom skrbijo za njen razvoj na različnih področjih. Nagrajencev. Letos so se jim zbrani poklonili na Šentviški Gori, kjer je duh ohranjanja domače zemlje in obstanka na njej še tako močan, da se v času vsesplošnega bežanja v večja urbana središča število prebivalcev celo povečuje. Podružnično šolo obiskuje že 21 otrok, po zaselkih je precej mladih ljudi in tudi zato je Občina Tolmin letos na Šentviški Gori zaključila eno svojih največjih investicij: gradnjo večnamenske dvorane.
Zahvale Občine Tolmin, ki sta jih podelila župan Občine Tolmin Uroš Brežan in članica Komisije za priznanja in nagrade Nada Bellomo, so letos prejeli prostovoljke projekta starejši za starejše za višjo kakovost življenja doma za 10-letno humanitarno delo na področju prostovoljstva, Bakalina za 10 let glasbenega ustvarjanja, in Matej Gaberšček za več kot 30-letno delo v Atletskem društvu Posočje. Priznanji sta šli v roke pašnim skupnostim mlečnih planin Občine Tolmin za dolgoletno delo pri ohranjanju kulturne in naravne dediščine planin in Mihu Mlinarju za dolgoletno delo na področju kulturne dediščine in za njeno promocijo, s čimer je pozitivno vplival na razvoj kulturnega turizma v občini Tolmin. Najvišjo nagrado, plaketa, pa je prejela slikarka Stanka Golob za širjenje prepoznavnosti Baške grape in Slovenije zunaj njenih meja ter za prenos znanja mladim.
Pred prireditvijo, na kateri so program sooblikovali moški pevski zbor Ivan Laharnar, vokalna skupina Flance in otroci podružnične šole iz Šentviške Gore, so na platoju pred novo dvorano simbolično odkrili tudi spomenik domačemu skladatelju Ivanu Laharnarju. Ob tem sta o pomenu kulturne dediščine in o skladatelju spregovorili Ernesta Drole iz Zavoda za kulturno dediščino in Karla Kofol iz Tolminskega muzeja.
»Prav poseben čas je letos. Mislim, da se tudi starejši od mene ne spomnijo primera, ko bi Občina Tolmin praznovala občinski praznik v septembru. Pandemija, zaradi katere smo ga izvedli šele konec poletja, nas je zopet naučila nekaj novega. Z njo se je bilo treba spopasti, a kot ob podobnih naravnih nesrečah smo pokazali, da zmoremo in da smo navajeni takih izzivov. To nam vliva samozavest, da se bomo s podobnimi težavami uspešno kosali tudi v prihodnje. Za nas prihaja odločilen čas na področju razvoja. Čas, ko se kujejo projekti, katerih sadove bomo pobirali v prihodnje. Na evropski ravni se začenja novo finančno obdobje, Tolminska in cela Severna Primorska pa spadata v zahodno regijo, ki je po novi slovenski razdelitvi načeloma razvita in naj bi bila zato v prihodnja deležna manj sredstev. Zato poskušamo državo prepričati, da obstajajo tudi v »razvitem« zahodnem delu Slovenije kraji, ki so manj razviti kot nekateri kraji v vzhodni Sloveniji in da jim moramo zato v prihodnje dati priložnost, da uresničijo svoje projekte in ambicije,« je na prireditvi zbrane nagovoril župan Občine Tolmin Uroš Brežan.
»Slavnostna seja Občine Tolmin je predvsem priložnost, da se zahvalim tistim, ki nosijo ime naše občine v svet in ki delajo naše življenje bolj zanimivo, našim letošnjim nagrajencem, ki kažejo na to, da Občina Tolmin veliko da na dediščino. Tudi z letošnjim izborom se potrjuje, da je kulturna dediščina na Tolminskem visoko cenjena. Na tem področju se je namreč veliko dogajalo celo leto. Dodatno smo raziskali področje na Kozlovem rodu, kjer so arheologi našli še vrsto zanimivih predmetov, pozneje pa so na Doru v Tolminu odkrili še eno privlačnost našega prostora, ostanke dvorca oglejskega patriarha,« je dodal Brežan.
»V prihodnost torej lahko gledamo z optimizmom. V zgornjem delu Baške grape denimo že razvijajo projekt gorniške vasi z željo, da postanejo del te druščine v alpskem svetu in spodbudijo trajnejši, odgovornejši način turizma. Na Šentviški planoti so se uvrstili med nekaj redko izbranih ruralnih okolij v Evropi in razvijajo projekt Smart Villages, katerimi bodo poskusili doseči nov razvojni preboj. V Tolminu smo s prebivalci poskušali najti nove ideje, kako urediti stari del mesta, kar bo pospešila tudi gradnja obvoznice, katere začetek gradnje je predviden v letu 2021,« je Brežan izpostavil tudi nekaj pomembnih projektov lokalnih skupnosti, saj je prav volja in energija mikro enot pokazatelj želje in razvoja krajev in s tem celotne občine.