Župan Brežan podprl pobudo državi za pomoč severnoprimorski regiji
Zavoljo ugodne zdravstvene situacije na Tolminskem, kjer se novi virus ni razširil med prebivalstvom, bo normalizacija življenja po ukinitvi epidemije v Republiki Sloveniji potekala lažje, vseeno pa bo pri Občini Tolmin še nekaj časa deloval telefon za podporo prebivalstvu. Preventiva bo v naslednjem obdobju še naprej ključna, za celotno severnoprimorsko regijo pa tudi koraki k pospešitvi od italijanskega trga močno odvisnega gospodarstva ob meji.
Zavedajoč se problematike gospodarskega okrevanja, ki bo po postopni opustitvi ukrepov postala del vsakdana, se je župan Uroš Brežan danes udeležil srečanja severnoprimorskih županov, predstavnikov gospodarstva in območnih gospodarskih ter obrtnih zbornic, državnih svetnikov in poslancev v Novi Gorici. Spregovorili so o posledicah ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni COVID-19 za lokalno gospodarstvo in ukrepih za premostitev krize ter razvojne priložnosti za gospodarstvo. V regiji si namreč želijo oblikovati obstojnejše gospodarstvo, ki bi slonelo na znanju in bi bilo manj odvisno od italijanskih potrošnikov in trga. Večji del severneprimorske regije je namreč v pretežni meri odvisen od prihodkov, ki jih ustvarijo državljani Republike Italije iz obmejnih regij Furlanije - Julijske krajine in Benečije, tudi dejavnost mnogih podjetij na Tolminskem slonijo na pretoku blaga in surovin s sosednjo državo, kar se je potrdilo tudi ob beleženju prehodov na kontrolni točki na mejnem prehodu Robič.
Udeleženci srečanja so tokrat v sklopu pobude »Rešimo Goriško« predlagali sprejetje treh sklopov ukrepov: promocijsko-demonstrativne ukrepe, ki vplivajo na konkurenčnost regije kot celote, ukrepe za vzdrževanje likvidnosti v podaljšanem obdobju negotovosti in blokade tokov med Italijo in Slovenijo ter ukrepe za vzdrževanje ravni zaposlenosti. V praksi bi to lahko pomenilo ugodnejše likvidnostne kredite, prilagoditve režima trošarin, določene subvencije za zaposlitve, sprememba vinjetnega režima na hitri cesti H4, povečanje državnih garancij itd. Župani pa so kot možne rešitve navedli sofinanciranje in kreditiranje razvojnih projektov, zlasti nadgradnje obstoječih perspektivnih oz. visokotehnoloških podjetij ter omogočanje zagona manjših poslov in samostojnega podjetništva (urejanje gospodarskih con, sofinanciranje projektov na področju raziskav, inovacij, visoke tehnologije in sodelovanje izobraževalnih ustanov s podjetji …). Ena od možnih poti je tudi uvedba posebne evropske gospodarske cone, ki jo omogočajo predpisi EU.
Zgolj četrtkova ukinitev epidemije v Sloveniji težav namreč ne bo odpravila, na Tolminskem pa za mnoge sprememb niti ne bo prinesla, saj so ukrepi na italijanski strani še vedno razmeroma strogi. Predvsem storitveni sektor, gostinci, prodajalci, turistični obrati in podobni, na italijanske odjemalce še ne more računati.
Ker virus v družbi še ni povsem izzvenel in se ljudje še privajajo na vračanje v običajne tokove življenja, je Občina Tolmin sicer zaprla telefonsko številko za pomoč občanom v stiski in za dostavo hrane, a se obenem odločila, da bo vsem občanom še vedno nudila podporo, v kolikor jo bodo v tem prehodnem obdobju še rabili. V ta namen lahko v delovnih dneh med 8. in 15. uro pokličejo na telefonsko številko 05 381 95 00.
Tanja Volarič Karlo, odnosi z javnostmi Občine Tolmin, in MO Nova Gorica
Foto Mateja Pelikan