Občinski svet zasedal na 7. seji
Tolminski občinski svet se je danes po poletnem premoru sestal na svoji 7. redni seji. Dnevni red je obsegal 11 točk.
V 4. točki je po kobariškem in bovškem še tolminski občinski svet razpravljal in v prvi obravnavi sklepal o predlogu Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o določitvi plovbnega režima na reki Soči in Reki Koritnici. Predstavila ga je Patricija Cimprič z Medobčinske uprave občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči. Cilj sprejema novega odloka je sistematična določitev višine pristojbine za uporabo vstopno-izstopnih mest in nadalje njihova ureditev, pa tudi sprememba upravljavca vstopno-izstopnih mest in skrbnika plovbnega območja v Zavod za turizem Dolina Soče ter časa, v katerem je dovoljena plovba. Dodatna pojasnila je svetnikom dala direktorica medobčinske uprave Suzana Konec. Predlog odloka v prvi obravnavi so svetniki potrdili z naslednjimi pripombami, s katerimi bo župan Uroš Brežan seznanil svojega kobariškega in bovškega kolega. Občinski svet se strinja s prenosom upravljanja na Turizem Dolina Soče, prav tako s predlaganimi termini, v katerih je dovoljena plovba, pričakuje pa utemeljitev predlaganih novih cen dovolilnic za plovbo glede na predvideno novo infrastrukturo in stroške vzdrževanja vstopno-izstopnih mest, uskladitev odloka s turistično strategijo destinacije do leta 2025, ki je v pripravi, ter uskladitev izkupička od prodanih dovolilnic s številom vstopno-izstopnih mest v posamezni občini. Kobariški, bovški in tolminski občinski svet morajo v drugi obravnavi predlog odloka potrditi v istem besedilu.
V 5. točki je predlog Odloka o podlagah za odmero komunalnega prispevka za obstoječo komunalno opremo ter o izračunu in odmeri komunalnega prispevka v občini Tolmin predstavil Gvido Modrijan iz podjetja Structura d.o.o., na vprašanja svetnikov pa sta odgovorila župan Brežan in vodja Oddelka za okolje in prostor Sanja Sivec Levpušček. Trenutno veljavni odlok, na podlagi katerega se odmerja komunalni prispevek za obstoječo komunalno opremo, je v veljavi od leta 2013, predlani pa je bila sprejeta nova prostorska in gradbena zakonodaja, zato so občine zavezane k uskladitvi svojih obstoječih aktov. Komunalni prispevek je namenski prihodek občinskega proračuna, namenjen izboljšavi stanja obstoječe in gradnji nove komunalne opreme na območju obstoječe in predvidene pozidave. Zavezanec za plačilo je investitor oz. lastnik objekta, ki se na novo priključuje na komunalno opremo oz. mu je omogočena njena uporaba, povečuje zmogljivost objekta ali spreminja njegovo namembnost. Predlog odloka je predvideval povišanje odmerjenega komunalnega prispevka za objekte s posameznimi nameni 10–16 %. Svetniki so predlog odloka s pripombami v prvi obravnavi sprejeli.
Trenutno veljavni Odlok o podeljevanju nagrad Občine Tolmin je bil sprejet leta 2010. V tem obdobju se je do danes v nekaj primerih izkazalo, da je mestoma pomanjkljiv oz. predvsem nedorečen in da bi bila zato smiselna njegova prevetritev. Predlog novega Odloka o nagradah Občine Tolmin je v 6. točki predstavila predsednica Komisije za priznanja in nagrade Nataša Gabršček, z dopolnitvami Statutarno pravne komisije je seznanil njen predsednik Danijel Oblak. Predlog v prvi obravnavi je občinski svet potrdil.
V 7. točki je občinski svet obravnaval pobudo za delno spremembo Urbanistično tehničnih smernic poslovne cone Poljubinj II, ki jo je predstavil občinski urbanist Zoran Štanta. Predlagano spremembo, da se »v primeru, ko je to za investitorja ugodneje, za določitev dopustne izrabe kot delež zazidanosti gradbene parcele upoštevajo določila Odloka o občinskem prostorskem načrtu občine Tolmin, ki urejajo podrobne prostorske izvedbene pogoje za gradnjo na območjih proizvodnih dejavnosti,« je občinski svet potrdil.
V 8. točki je Alenka Rutar z Zavoda za turizem Dolina Soče kot t. i. zelena koordinatorka svetnike seznanila s poročilom o izvedenih aktivnostih Občine Tolmin v zeleni shemi slovenskega turizma. Občina Tolmin se je tej shemi skupaj z občinama Kobarid in Bovec pridružila letos februarja in s tem postala destinacija, ki svoje trajnostno poslovanje na področju turizma presoja z mednarodnimi orodji Green Destinations Standard in ETIS, kar ji bo omogočilo tako nacionalno kot mednarodno primerljivost in vidnost. Zeleno zavezo zelene sheme slovenskega turizma so bovški in kobariški župan ter tolminski podžupan Tomaž Štenkler slovesno podpisali 18. oktobra v Logu pod Mangartom ob odprtju daljinske pohodniške poti Julijana Trail.
Predsednica Nadzornega odbora Milena Velišček je v 9. točki seznanila z ugotovitvami nadzora poslovanja krajevnih skupnosti v letu 2018 ter ukrepi in priporočili za nadaljnje poslovanje. Nadzor je bil uveden z namenom, da bi se preverile pravilnost, namenska raba in gospodarnost rabe sredstev za elektriko, komunalne storitve, zavarovanje nepremičnin v lasti krajevnih skupnosti (občine), telefona, ogrevanja in vzdrževanje nepremičnin.
V 10. točki je občinski svet imenoval:
- Vlada Trosta in Janjo Barič za predstavnika uporabnikov ter Marico Klinkon za predstavnico Občine Tolmin v Svetu Knjižnice Cirila Kosmača Tolmin,
- Majo Lapanja za predstavnico Občine Tolmin v Svetu Zavoda za kulturo, šport in mladino Občine Tolmin,
- Vero Kanalec za predstavnico Občine Tolmin v Svetu VVZ Ilke Devetak Bignami Tolmin,
- Mateja Gorjana za predstavnika Občine Tolmin v Svetu Zavoda za turizem Dolina Soče.
Natašo Kocič je občinski svet zaradi morebitnega konflikta interesov razrešil z mesta predstavnika Občine Tolmin v Svetu KA-TV Tolmin.
V 11. točki so svetniki obravnavali še 11 premoženjskopravnih zadev.