Svetniki podprli pomoč občanom pri reševanju sporov, Bratuž kandidat za državni svet
Na pravkar zaključeni 17. redni seji občinskega sveta občine Tolmin so svetniki v 3. točki odločali o kandidatu za predstavnika lokalne skupnosti v državnem svetu in potrdili podžupana Otona Bratuža. Zaradi prenehanja mandata člana Državnega sveta RS Andreja Poglajna, ki je bil imenovan za poslanca Državnega zbora RS, je namreč predsednica državnega zbora za 14. november 2024 razpisala nadomestne volitve člana državnega sveta - predstavnika lokalnih interesov v 13. volilni enoti, ki obsega občine Bovec, Cerkno, Idrija, Kobarid in Tolmin. Obenem so svetniki izvolili tudi tri elektorje, in sicer Justina Rutarja, Tomaža Štenklerja in Klemna Šavlija.
Pravnik Dejan Valentinčič iz Medobčinske uprave občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči je v 4. točki predstavil predlog Odloka o izvajanju mediacije, ki so ga svetniki potrdili v prvi obravnavi, saj morajo končni predlog odloka v isti obliki potrditi občinski sveti preostalih treh občin ustanoviteljic (Kanal, Kobarid, Bovec). V skladu s predlogom Odloka bi v okviru Medobčinske uprave občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči zaživel oddelek za mediacijo, na podlagi javnega poziva pa bi bili nato izbrani tudi štirje mediatorji. Občani bi imeli tako možnost koriščenja storitve zunajsodnega reševanja sporov, in sicer bi posamezna občina svojim občanom enkrat letno pokrivala strošek prvih treh ur mediacije, v primeru dogovora pa tudi strošek sklenitve sporazuma. Mediacija ima prednost pred sodnim postopkom, saj udeleženca sama odločita, ali in kako bosta ob pomoči mediatorja reševala spor, namen storitve pa je predvsem razreševanje konfliktov v lokalnem okolju in spodbujanje sožitja.
Svetniki so v 5. točki potrdili nov Pravilnik o plačah, plačilih in drugih prejemkih občinskih funkcionarjev, članov delovnih teles, nadzornega odbora in drugih organov Občine Tolmin ter o povračilu stroškov. Ključni cilj novega pravilnika je uskladitev z veljavnimi predpisi, medtem ko se izhodišča za določitev plačil za opravljanje funkcije in za opravljeno delo kot tudi razmerja teh plačil do županove plače ne bodo spremenila. So pa iz novega Pravilnika izločena plačila predsednikom sveta krajevnih skupnosti, ki bodo predvidoma urejena v odloku o krajevnih skupnostih na naslednji seji občinskega sveta.
V 6. točki so svetniki potrdili Sklep o dopolnitvi načrta razvojnih programov Občine Tolmin za obdobje 2024-2027, in sicer se s tem v NRP uvrsti še projekt »Ureditev glavne kolesarske povezave G4 Kalce-Modrej na odseku Postaja-Most na Soči«, s katerim namerava Občina Tolmin kandidirati v Dogovoru za razvoj regij (DRR). Gre za manjkajoči odsek kolesarske povezave na relaciji Tolmin - Postaja, ki bo mestno središče povezala z javnim potniškim prometom (vlakom) in s tem poskrbela za boljšo povezanost med sosednjimi občinami in kraji. S projektom ocenjene vrednosti dobrih 577 tisoč evrov - Občina Tolmin bi krila le dobrih 24 tisoč evrov -, bi uredili 330 m obstoječih cestnih površin na Mostu na Soči in 987 m nove kolesarske steze in pešpoti po obstoječi makadamski poti, ki poteka po levem bregu reke Idrijce.
Eden od pogojev za prijavo projekta v okviru DRR je tudi sprejeta Celostna prometna strategija. Ker je nov dokument na tem področju še v postopku izdelave, je bilo potrebno podaljšati veljavnost trenutno veljavnega za obdobje 2017-2022, zato so svetniki v 7. točki soglasno potrdili tudi Sklep o podaljšanju veljavnosti obstoječe Celostne prometne strategije Občine Tolmin.
Potem ko je Občina Tolmin septembra lani začela z video snemanjem kategoriziranih občinskih cest na svojem območju z namenom urejanja in osveževanja podatkovnih baz o cestah, so se svetniki v 8. točki seznanili še s končnim poročilom o pregledu poškodovanosti cest. Na podlagi pridobljenih podatkov bo nato občina v sodelovanju s krajevnimi skupnostmi in pristojnim odborom pripravila sistemski načrt vzdrževanja in investicij v občinsko cestno infrastrukturo, hkrati pa bodo podatki osnova za celostno kategorizacijo občinskih cest.