Direkcija za infrastrukturo občino informirala o poteku sanacije plazu
Kot je ob spomladanskem ogledu poteka sanacije plazu na državni cesti skozi Grahovo ob Bači napovedal minister za infrastrukturo dr. Peter Gašperšič, so izvajalci s poletjem zaključili s stabilizacijo plazovitega terena na približno 100-metrskem odseku ceste. Direkcija RS za infrastrukturo (DRSI) je Občino Tolmin v teh dneh seznanila z dosedanjim potekom del, rezultati opravljenih meritev in predvidenimi nadaljnjimi ukrepi v okviru druge faze sanacije.
Izvedba podporne konstrukcije na cesti iz tako imenovanih pilotov premera 80 cm, ki so postavljeni v treh vrstah in povezani z armiranobetonsko ploščo, skupaj z ureditvijo površinskega odvodnjavanja in obnovo vozišča namreč predstavlja prvo fazo sanacije, kot jo predvideva nov projekt. Spomnimo, da je med načrtovano obsežno sanacijo plazu konec avgusta lani začel teren na cesti skozi Grahovo ob Bači in na pobočju pod njo dodatno drseti, zato izvedba prvotnega projekta ni bila več mogoča in je morala DRSI kot investitor pridobiti novega. Dela so takrat nemudoma ustavili in razmeram prilagodili prometni režim, teren so si ogledali različni strokovnjaki, dogajanje so vseskozi natančno spremljali pristojni na Občini Tolmin, ki so investitorja, geologa in izvajalca povezali tudi s tamkajšnjo Krajevno skupnostjo Grahovo ob Bači, prebivalcem prve ugotovitve in nadaljnje aktivnosti predstavili na javni razpravi, domačinu, ki je moral zapustiti svoj objekt na plazovitem delu, pa je občina nastanitev zagotovila v občinskem stanovanju. Poleg tega je Občina Tolmin območje opazovanja oz. geodetskih meritev premikov razširila proti zahodu, s čimer bo pridobila podatke, ki bodo omogočali pripravo sanacijskega načrta za celotno naselje.
V pregledu trenutnega stanja DRSI med drugim navaja, da »je izdelan kataster poškodb na objektih, pridobljen je geodetski posnetek vplivnega območja, izvedli smo dodatne sondažne vrtine z inklinometri na najbolj ogroženem območju ter vzpostavili sistem za izvedbo geodetskih meritev premikov na širšem območju plazenja«. Prve meritve v inklinometrih kažejo, da pobočje po skrilavi podlagi plazi s hitrostjo približno 1 cm v 6 mesecih, in sicer v globinah do 13 metrov pod površjem. Podobno potrjujejo rezultati geodetskih meritev, opazovanja talne vode pa kažejo na njene visoke nivoje. »Za bolj zanesljive napovedi pričakovanih intenzitet in smeri premikov je potrebna izvedba meritev še v letu 2019,« napovedujejo na DRSI in povzemajo dosedanje ugotovitve: »Vzrok plazenja je zelo zahtevna geološka zgradba in visoki nivoji talne vode, ki povzročajo plazenje pobočja po podlagi preperelih glinastih skrilavcev.« Po programu meritev je torej eden glavnih ciljev ugotoviti najnižjo gladino podtalnice in nato trajno sanacijo plazu prilagoditi temu nivoju vode. Druga faza sanacije, ki je predvidena v letu 2019 in bo predhodno tudi javno predstavljena, obravnava ureditev pobočja pod cesto ter izboljšanje stabilnosti z globokimi drenažnim rebri, za kar bo DRSI letos jeseni objavila nov razpis za izbiro izvajalca del.
S pojavom nestabilnosti, ki resno ogroža naselje in komunalno infrastrukturo na Grahovem, je DRSI seznanila tudi Ministrstvo za okolje in prostor, ki bo poleg Občine Tolmin vključeno v izvedbo projekta. Za zmanjšanje ogroženosti je treba natančno določiti obseg ogroženega območja, nato pa je predvidena ureditev globinskega odvodnjavanja pobočja nad cesto, izvedba podpornih konstrukcij pod cesto in pod stanovanjskimi objekti ter po umiritvi plazenja sanacija poškodovanih objektov. Na DRSI ocenjujejo, da bi s temi ukrepi lahko začeli v letu 2020 in jih zaključili leto kasneje, pri čemer dinamika zavisi od razpoložljivih finančnih sredstev DRSI, Občine Tolmin in Ministrstva za okolje in prostor. Zaenkrat za obravnavano območje še vedno veljajo določila 97. člena Občinskega prostorskega načrta občine Tolmin, ki se nanašajo na erozijska, plazljiva in plazovita območja. Iz karte prikaza stanja prostora je razvidno, da gre pri obravnavanem območju za območje zahtevnejših zaščitnih ukrepov, na katerem je skladno s 7. odstavkom tega člena za posege potrebno pridobiti soglasja pristojnih služb.
Če se bo za obravnavano območje pokazala utemeljena potreba za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta, bo občina k temu pristopila, vendar je predhodno nujno poznati rešitve za trajno sanacijo plazu in natančno geologijo prostora, kar je sedaj v pripravi.