Občina Tolmin ARSO seznanila s stališčem glede predelave gradbenih odpadkov
Občina Tolmin je 11. julija na Agencijo RS za okolje (ARSO) naslovila dopis, v katerem v času javne razgrnitve navaja svoje stališče in pripombe glede izdaje okoljevarstvenega soglasja podjetju Kolektor CPG d.o.o. za predelavo odpadkov po postopku R5 v sklopu Platoja za prevzem in predelavo gradbenih odpadkov Doline pri Tolminu. Od ARSO občina zahteva, da se postopek vodi skladno z njenimi prostorskimi akti in se za to občutljivo območje vodi postopek sprejemanja občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN).
Spomnimo, da želi podjetje Kolektor CPG d.o.o. na zemljiščih separacije pri Tolminu v k. o. Volče izvajati predelavo gradbenih odpadkov, in sicer največ 220 ton/uro, do 5.280 ton/dan in največ 60.000 ton/leto. Za ta poseg je treba izvesti presojo vplivov na okolje, za kar mora od ARSO pridobiti okoljevarstveno soglasje, ki pa mora v tem postopku po Zakonu o varstvu okolja javnosti zagotoviti vpogled v vlogo za pridobitev okoljevarstvenega soglasja, poročilo o vplivih na okolje in osnutek odločitve o okoljevarstvenem soglasju, obenem pa mora javnosti omogočiti tudi izražanje mnenj in dajanje pripomb.
Kot je ARSO seznanil na dopisu podpisani župan Uroš Brežan, Občina Tolmin v okviru javnega naznanila ugotavlja, da je poseg predviden na zelo občutljivem območju, kjer se prepletajo različne rabe prostora: turizem, proizvodnja, poselitev in območje varovane narave. Pri sprejemanju občinskega prostorskega načrta (OPN) leta 2012 je zato občina za to območje predvidela usklajevanje teh različnih interesov s pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN).
OPN predmetno območje opredeljuje kot varovano območje VO 02, za katerega veljajo naslednji prostorsko izvedbeni pogoji:
- Splošni pogoji: Na območju je poleg dejavnosti in posegov, namenjenih za potrebe pridobivanja mineralnih surovin, dovoljeno skladiščenje opreme in materiala za vzdrževanje cest, garažiranje, predelava gradbenega materiala in delovanje betonarne.
- Pogoji s področja varstva narave, določeni na podlagi študije presoje sprejemljivosti vplivov OPN na območja Nature 2000 in zavarovana območja: Predviden je sanacijski OPPN. V fazi delovanja deponije gradbenih odpadkov je treba izvajati ukrepe za preprečevanje naselitve invazivnih vrst rastlin (zaradi dovažanja gradbenih odpadkov in zemljine iz cele občine oz. iz širše regije). Potok Kamnico in reko Sočo je treba zavarovati pred negativnimi vplivi delovanja deponije, tako da se ohranja varovalno območje potoka. Prepovedano je scejanje vode z deponije, razen primerno očiščene in brez sedimentov (še posebej drobnih frakcij sedimentov). Za načrt sanacije je potrebno pridobiti smernice in soglasje pristojne organizacije za varstvo narave (Zavod RS za varstvo narave).
- Zasadi naj se zeleni varovalni pas z avtohtono vegetacijo okoli objekta predelave, ceste in vodotokov; posameznih golih površin (prod) na separaciji naj se ne sanira oz. ne nanaša zemljine (omogočanje naravne sukcesije na prodnatih tleh).
- Usmeritve za upravljavski načrt: V času izven obratovanja naj se območja ne osvetljuje, za varovanje naj se uporabijo popolnoma zasenčena svetila z ravnim zaščitnim steklom in brez emisije UV svetlobe, uporabijo naj se svetila z vgrajenim senzorjem za prižiganje in samodejnim izklopom.
- Pogoji s področja varstva pred poplavami: Na delu enote, ki sega v poplavno območje, so na obstoječih objektih mogoči le posegi, ki jih dovoljuje 99. člen tega odloka (poplavna območja).
Pristojni na občinski upravi po natančni preučitvi pripravljene dokumentacije menijo, da ta navedenim pogojem ne sledi niti tehnično niti postopkovno. Zaradi občutljivosti območja občina pričakuje sodelovanje pristojnih nosilcev urejanja prostora in zagotavljanje usklajevanja interesov. Poseg se v dokumentaciji sicer prikazuje kot manjši, vendar je po mnenju uprave priprava OPPN kljub temu smiselna.