Ribja tržnica v Tolminu osrednji dogodek letošnjega Festivala soške postrvi
S Festivalom soške postrvi (FeSP) Dolina Soče med svetovnim dnevom vodá (22. marec) in svetovnim dnevom Zemlje (22. april) živi mesec vode, okolja, trajnostnih vsebin, spoznavanja tradicije ribištva in ribogojstva ter s tem povezane kulinarike. Pri organizaciji četrto leto zapored moči združujemo Občina Tolmin, Ribiška družina Tolmin in Javni zavod za turizem Dolina Soče, program FeSP-a pa dopolnjujejo tudi drugi organizatorji. Čeprav gre za festival lokalne skupnosti, ima FeSP širši odmev zaradi prepleta posoške identitete, bogastva narave, kulinarike in turizma ter tudi kulture in umetnosti. Predstavlja priložnost, da skozi raznolike aktivnosti poudarimo edinstven značaj doline ter vanjo privabimo obiskovalce vseh starosti tako od blizu kot tudi od drugod. Letošnji se namreč odvija tako na Tolminskem kot tudi v Kobaridu in Bovcu.
Raznolike vsebine FeSP-a za splošno in strokovno javnost
Celoten program letošnjega FeSP-a smo združili na priloženem letaku, ki ga v tiskani obliki prejmejo vsa posoška gospodinjstva. Otvoritev FeSP-a z letnico 2025 bo na predvečer svetovnega dneva vodá pripadla predavanju mag. Daniela Rojška o soškem ledeniku – v petek, 21. marca, ob 18.00 v tolminski knjižnici. Kot osrednji dogodek festivala napovedujemo Ribjo tržnico, ki bo v soboto, 5. aprila, z začetkom ob 9. uri na Mestnem trgu v Tolminu. Tradicionalno FeSP-ovo popoldansko druženje na pešpoti ob Tolminki, ki smo ga poimenovali Tolminke valčkov šum, tokrat pripravljamo v soboto, 12. aprila, od 14. ure dalje. Potrebe lokalnega prebivalstva ne smejo biti preslišane ali potisnjene na dno predala prioritet urejanja prostora, ko govorimo o varstvu narave in turističnem razvoju. Zato se bomo v javni razpravi, ki bo v četrtek, 17. aprila, ob 19. uri v Zeleni hiši v Kobaridu vprašali: Kako ohraniti in uravnotežiti prostor za rekreacijo med domačini in turistično gospodarsko dejavnostjo? Dan Zemlje bomo v torek, 22. aprila, od 15. ure dalje proslavili z brskanjem med vintage kosi in odlično muziko pred kavarno Grajski vrt v Tolminu. Na dogodku Eko vajbz: vintage sejem & elektronika bosta svoji vintage kolekciji predstavili Reinkarmika in Indigo Second Hand, za groovy vzdušje pa bo poskrbela glasbena selekcija Leva in Rožleta. S pestrim in dinamičnim dogajanjem torej organizatorji v dolino vabimo tako širšo kot strokovno javnost. Poleg poljudnih vsebin je namreč za RD Tolmin pomemben tudi strokovni del festivala, kjer ribiči z drugimi deležniki in odločevalci drzno postavljamo vprašanja glede varovanja vodnih ekosistemov in vplivov nanje ter s strokovnjaki poskušamo nanje tudi odgovoriti.
Soška postrv kot osrednje ime festivala
Da je soška postrv (Salmo marmoratus) osrednje ime festivala v teh krajih ni naključje, saj je simbol naravne dediščine in ponos celotne doline. Zakaj? Kot avtohtona riba reke Soče in njenih pritokov predstavlja srce trajnostnega ribištva in priča o lokalnem znanju za ohranjanje ogroženih živalskih vrst. Njeno varstvo, raziskovanje in skrb za njen življenjski prostor sodijo med glavne naloge Ribiške družine (RD) Tolmin. Marmorirana postrv izpostavlja tudi turistični in gospodarski pomen, saj je ključna za športni ribolov, ki prispeva k trajnostnemu turizmu in neposrednemu ali posrednemu razvoju lokalne skupnosti. Zadnja analiza športnega ribolova v zgornjesoški dolini iz l. 2021 je vnovič potrdila, da so ribiči med najbolj zaželenimi gosti. Četudi predstavljajo vsega dva odstotka prenočitev med tujimi turisti, njihova poraba dosega približno 3,5 milijona evrov na leto. Leta 2021 so ribiči v Posočju preživeli kar 6,15 dni, ostali turisti pa 2,64. V soški dolini se jih je 40 odstotkov znašlo prvič, kar 96 odstotkov pa jih je v anketi odgovorilo, da se bo na ribolov v te kraje še vrnilo. Za dan ribolova je posameznik namenil 274 evrov, kar je po podatkih Statističnega urada RS dobrih 80 odstotkov več od povprečnega turista v gorskih občinah.
Dodatne informacije o festivalu in posameznih dogodkih, pa tudi morebitne naknadne spremembe in dopolnitve programa najdete na spletni strani zavoda Turizem Dolina Soče.
Festival soške postrvi se v letu 2025 izvaja v okviru projekta »Okusi Alpskih rek: trajnost, ribolovna kultura in kulinarična dediščina«, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo.