Podpis pogodbe za izvedbo gradbenih del na Kozlovem robu
Župan Alen Červ in generalni direktor SGP Zidgrad Idrija Rado Raspet sta danes podpisala pogodbo za izvedbo gradbenih del na Kozlovem robu, ki so del projekta Grad na Kozlovem robu – preteklost za prihodnost. Tega je Občina Tolmin kot vodilni partner skupaj s projektnima partnerjema, Tolminskim muzejem in Javnim zavodom za turizem Dolina Soče, leta 2022 uspešno prijavila na Javni razpis za sofinanciranje projektov trajnostne obnove in oživljanja kulturnih spomenikov v lasti občin ter vključevanje kulturnih doživetij v slovenski turizem iz sredstev za izvajanje nacionalnega Načrta za okrevanje in odpornost (NOO). Od Ministrstva za kulturo je tako pridobila več kot 1,1 milijona evrov nepovratnih sredstev, s skupno vrednostjo skoraj 2,1 milijona evrov pa je projekt Grad na Kozlovem robu – preteklost za prihodnost za Občino Tolmin eden največjih v zadnjih letih. Glavnino pričakovanih stroškov predstavljajo prav stroški opreme in gradbenih posegov, ki so bili predhodno usklajeni z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, OE Nova Gorica.
Trije projektni partnerji želijo z zavarovanjem in oživljanjem grajskih ruševin v najširšem smislu izboljšati potencial tega spomenika kot prepoznavne točke kulturne dediščine, ki bo z vnosom novih, sodobnih vsebin predstavljala tudi dodano vrednost za turizem na Tolminskem in širše v Posočju. Občina Tolmin se kot lastnik objekta v projektu osredotoča na urejanje potrebne infrastrukture, Tolminski muzej pripravlja sodobno prezentacijo grajske dediščine, zavod Turizem Dolina Soče pa razvija nove turistične produkte, ki bodo med drugim omogočali podaljšanje turistične sezone. Pot treh gradov, ki vključuje sprehod in spoznavanje dediščine vseh treh graščin v Tolminu (grad na Kozlovem robu, Coroninijeva graščina in patriarhov dvorec Na Doru), bo predstavljala dodatne točke obiska v Tolminu in vsebinsko obogatitev že obstoječih pohodniških poti v okolici. Nov turistični produkt bodo še grajski večeri z lokalno kulinarično noto. Prvi tak dogodek bo predvidoma ob zaključku del poleti 2025.
Predvideni gradbeni posegi, ki jih je predstavil Matej Kavčič z občinske uprave, so usmerjeni v zahodni del spomenika, obsegajo pa:
- nadzidavo in nadkritje severozahodnega stolpa ter njegovo usposobitev za prezentacije;
- sanacijo kletnega prostora in njegovo usposobitev za info točko;
- sanacijo t. i. kapele in njeno usposobitev za prezentacije;
- sanacijo obstoječega grajskega stopnišča;
- sanacijo dveh vodnih zbiralnikov na nivoju grajskega dvorišča;
- namestitev varnostne ograje na grajskem dvorišču ob obodu grajskega zidu.
Novinarske konference sta se udeležila tudi v. d. direktorice Javnega zavoda za turizem Dolina Soče Erika Kašca Špolad in direktor Tolminskega muzeja mag. Tadej Koren, ki sta pojasnila pomen projekta za področji, ki ju pokrivata oba zavoda, ter njune projektne aktivnosti.
Natančnejšo predstavitev projekta z vizualizacijami si lahko ogledate na tej povezavi.