Med prejemniki priznanj civilne zaščite tudi pet posameznikov iz občine Tolmin
Minulo koledarsko leto je minilo v znamenju silovitih neurij, ki so na preizkušnjo postavila tudi službe zaščite in reševanja v Občini Tolmin, pri čemer pa se je pokazalo, da je naš lokalni sistem vzdržen in visoko usposobljen za posredovanja v naravnih nesrečah. Ob nedavnem dnevu civilne zaščite (CZ), ki ga obeležujemo 1. marca, smo se zato spomnili številnih posameznikov in organizacij, brez katerih zaščita življenj in premoženja ne bi bila možna, na nedavni regijski podelitvi priznanj CZ za delo v letu 2023, ki so jo 7. marca gostili v Cerknem, pa so priznanja prejeli tudi nekateri posamezniki iz tolminskega okolja.
Iz Postaje gorske reševalne službe (GRS) Tolmin prihaja prejemnik zlatega znaka CZ Alojz Skrt z dolgim, 28-letnim stažem gorskega reševalca. V tem obdobju je sodeloval pri več kot 200 intervencijah, tudi v za reševalce izjemno zahtevnih in nevarnih. Daljše obdobje je bil vodja reševalne skupine Kobarid, redno sodeluje na postajnih vajah, usposabljanjih in predavanjih. Obenem je vodnik lavinskega psa, s katerim sta aktivna tudi pri vseh aktivnostih Komisije za reševanje izpod plazov pri Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS).
Srebrni znak CZ je šel v roke poveljnika Občinskega štaba civilne zaščite Občine Tolmin (OŠCZ Tolmin) Mihe Venclja, ki je eden od najbolj dejavnih pripadnikov sil zaščite in reševanja na Severnoprimorskem, med drugim je tudi pripadnik regijske enote CZ za prečrpavanje vode. Vrsto let je bil poveljnik PGD Tolmin, kasneje je postal poveljnik Gasilske zveze Tolmin, prav v letu 2023 pa je prevzel vodenje OŠCZ in v svoji ekipi dal priložnost mladim zagnanim prostovoljcem, ki so se ob lanskih neurjih zelo izkazali.
Bronasti znak CZ je pripadel vsestranskemu občanu Primožu Bevku (posthumno) in namestniku poveljnika OŠCZ Tolmin Igorju Bišćaninu, ki je bil obenem podpoveljnik v PGD Most na Soči. Bišćanin je julija lani med odsotnostjo poveljnika vodil OŠCZ in organiziral oskrbo evakuiranih skavtov. Med drugim je izdelal aplikacijo s ključnimi telefonskimi številkami, kar se je izkazalo za zelo koristno ob ujmah konec oktobra, organiziral evakuacije in delo gasilskih enot ter načrtoval ukrepe na podlagi vremenskih podatkov. Skupaj s štabom CZ je tesno sodeloval tudi z drugim prejemnikom bronastega znaka Primožem Bevkom, prav tako operativnim gasilcem, pa tudi strokovnjakom za različna gradbena dela, zaradi česar je postal eden ključnih podizvajalcev pri odpravljanju posledic naravnih nesreč, kot so podori in poplave. Med večmesečno verigo ujm v letu 2023 je z OŠCZ Tolmin sodeloval skoraj vsak dan, izvajal je najzahtevnejša dela s težko gradbeno mehanizacijo, pogosto tudi v nevarnih razmerah. Tragično je umrl 6. novembra v delovni nesreči, vendar njegov izjemen prispevek k reševanju in zaščiti ljudi ter premoženja ne bo nikoli pozabljen. Tretji bronasti znak je prejel Iztok Rutar, že 14 let aktiven član Postaje GRS Tolmin, ki je sodeloval pri številnih intervencijah, pogosto kot vodja. Redno se udeležuje tudi vaj in usposabljanj Postaje GRS Tolmin in GRSZ, kot vodja inštruktorjev obenem načrtuje in organizira letne in zimske vaje, vaje reševanja padalcev in vodi vzgojo pripravnikov za reševalce. Ob tem je tudi aktiven alpinist, član Soškega alpinističnega odseka, pri katerem vodi alpinistično šolo in sodeluje pri vzgoji mladih alpinistov.
Se pa Občina Tolmin pridružuje tudi čestitkam prejemnikom iz drugih dveh posoških občin. Bronasti znak sta namreč prejela gasilca in člana OŠCZ Andraž Mašera iz Kobarida in Davor Gašperčič iz Bovca, medtem ko je dolgoletni poveljnik OŠCZ Bovec Edi Melinc letos na državni slovesnosti CZ na Brdu pri Kranju prejel eno najvišjih priznanj v državi, plaketo CZ.