V Tolminu regijska podelitev priznanj Civilne zaščite
Regijski štab Civilne zaščite za severno Primorsko je danes v tolminskem Kinogledališču podelil priznanja za izjemno delo na področju zaščite in reševanja. Osrednja slovesnost ob mednarodnem dnevu zaščite in reševanja je bila 1. marca na Brdu pri Kranju, sledilo pa ji še 13 regijskih podelitev.
Skupno je priznanja prejelo 290 posameznikov oziroma organizacij, in sicer 179 bronastih, 63 srebrnih in 29 zlatih znakov, 18 plaket ter kipec Civilne zaščite (CZ). Nekateri nagrajenci severnoprimorske regije so priznanja prejeli že na Brdu pri Kranju, večina pa v Tolminu. Tu so podelili 11 bronastih znakov, med drugimi so jih od ˝domačinov˝ prejeli član Občinskega štaba CZ Tolmin Berti Rutar ter član Postaje Gorske reševalne službe Tolmin Primož Lapanja, ki je tudi član Gorske enote Policije in kot aktiven gorski reševalec letalec zadolžen še za koordinacijo te ekipe. Berti Rutar je že od leta 1995 nepogrešljiv člen občinskega štaba v ključnih trenutkih intervencij, v tem času je namreč sodeloval pri vseh večjih in manjših nesrečah, ki so doletele Tolminsko.
Med tremi dobitniki srebrnega znaka je bil tudi Zdravstveni dom Tolmin s svojo službo nujne medicinske pomoči (NMP), ki pokriva izredno obsežen in zahteven teren. »Kljub napornemu vsakdanjemu delu se je ekipa NMP Tolmin v lanskem letu udeležila velike regijske vaje Potres Breginj 2016, kjer je pokazala svojo usposobljenost in pripravljenost za reševanje ob največjih naravnih nesrečah,« so zapisali v utemeljitvi priznanja, ki ga je prevzel vodja reševalne službe Uroš Velikonja.
Zlati znak so podelili dvema dobitnikoma, najvišje priznanje v severnoprimorski regiji, in sicer plaketo, pa je tokrat prejelo Prostovoljno gasilsko društvo Vipava ob 140. obletnici svojega delovanja. Priznanja sta podelila poveljnik regijskega štaba CZ Samo Kosmač in republiški poveljnik CZ Srečko Šestan.
Župan občine gostiteljice Uroš Brežan je prisotne uvodoma pozdravil »v občini, kjer se zaradi vseh naravnih nesreč, ki so nas doletele v zadnjem obdobju, še kako zavedamo nepogrešljivosti in pomena dobrega delovanja sistema zaščite in reševanja«. Nagrajencem je čestital, se jim zahvalil za dosedanje požrtvovalno delo in jim zaželel, da bi jim bilo osvojeno priznanje spodbuda tudi v prihodnje. Pri tem se mu je pridružil tudi republiški poveljnik Šestan. Kot je nadaljeval, so v civilni zaščiti najpomembnejši ljudje – reševalci, prostovoljci in poklicni člani: »To nam ljudje priznavajo in vsi se zato počutimo bolj varne, kar je danes pomembna vrednota.