Lubi Slovenci 500 let kasneje
Lubi Slovenci. Tako kot je Primož Trubar nagovarjal svoje rojake pred 500 leti, so ustvarjalci iz treh tolminskih šol poimenovali osrednjo proslavo ob slovenskem kulturnem prazniku v letu, posvečenemu reformaciji.
Program prireditve, ki jo je Kinogledališče gostilo 9. februarja, so dijaki Gimnazije Tolmin ter učenci OŠ Franceta Bevka Tolmin in Glasbene šole Tolmin spletli okoli osrednje teme - reformacije v 16. stoletju, ki so jo v svojih avtorskih delih domiselno aktualizirali. Z nekaj uvodnimi besedami, v katerih je poudaril brezčasen pomen zavedanja slovenstva in ohranjanja slovenskega jezika, je dobro napolnjeno dvorano nagovoril župan Uroš Brežan. V programu so ustvarjalci prepletali govorjeno besedo, pesem, glasbo in ples, pri čemer so tradicionalno popestrili s sodobnim. Tako so obiskovalci v videoposnetkih, ki so jih pripravili dijaki, slišali kar nekaj nagovorov z iztočnico Lubi Slovenci. Med drugim so na to temo razmišljali ravnateljici gimnazije in glasbene šole mag. Branka Hrast Debeljak in Maja Klanjšček ter ravnatelj osnovne šole Vladimir Mavri, direktorici Knjižnice Cirila Kosmača Tolmin Jožica Štendler in Tolminskega muzeja mag. Damjana Fortunat Černilogar ter urednik zamejskega Primorskega dnevnika Igor Devetak. Občinstvo je spremljalo še slengovsko-knjižno dopisovanje prek kratkih sporočil med dijakom in Primožem Trubarjem ter TV-ekipo na terenu, prisluhnilo je otroškemu pevskemu zboru pod vodstvom zborovodkinje Barbare Kovačič in spremljalo lahkotne gibe baletk iz tolminske glasbene šole.
Ob tej priložnosti je osmošolki Klari Lužnik, ki je lani sodelovala na svetovnem haiku natečaju, njen mentor Jože Štucin podelil pred kratkim izšel zbornik Impressions of Morning (v prevodu Vtisi jutra). V njem je poleg devetih drugih slovenskih otrok objavljen ter v angleščino in japonščino preveden tudi njen haiku.