Tolmin uradno prevzel naziv Alpsko mesto leta
V petek, 8. aprila, je v Kinogledališču Tolmin ob prisotnosti mednarodne žirije, članov društva Alpsko mesto, visokih gostov iz Slovenije in tujine ter polni dvorani domačinov potekala slovesnost ob uradnem prevzemu naziva Alpsko mesto leta. Laskavi naziv si je občina Tolmin prislužila za dosedanja prizadevanja in dosežke na področju trajnostnega razvoja.
Naziv alpsko mesto leta nosi občina Tolmin že od začetka letošnjega leta, na petkovi slovesnosti pa je župan Uroš Brežan ta naziv tudi uradno prejel iz rok Erica Fournierja, župana mesta Chamonix, ki je ta naziv nosilo v preteklem letu. S tem se je Tolmin tudi uradno pridružil družbi 14 alpskih mest in občin, ki sledjo temeljnemu načrtu: varovati alpski prostor s trajnostnim in dolgoročnim regionalnim razvojem (poleg Tolmina je v društvu tudi občina Idrija, ki je naziv nosila leta 2011).
Naziv Alpsko mesto leta je nagrada za dosedanje uresničevanje naravi prijazne in družbeno odgovorne politike, hkrati pa zaveza za nadaljevanje uresničevanja ciljev Alpske konvencije. Tolmin je svoje uspešno izvedene projekte, med katerimi velja izpostaviti ekološko vas Čadrg in repopulacijo soške postrvi, predstavil na skupščini društva pred letom dni v francoskem Chamonixu in tako prepričal člane o jasni zavezanosti trajnostnemu razvoju. Kot je na slovesnosti povedal župan Brežan, je to pot, ki smo si jo v Tolminu začrtali, in za katero verjame, da jo bomo s partnerji v Alpah nadaljevali. Kljub temu, da smo majhni in da vsak posameznik ne more rešiti velikih svetovnih problemov, pa skupaj lahko dosežemo veliko. Skozi prispodobo malega kolibrija, ki želi pogasiti gozdni požar, je predsednika društva Alpsko mesto leta Thierry Billet želel pokazati, da so načela, za katera si društvo prizadeva, najbolj uresničljiva v lokalnem okolju. Vsako mesto, vsaka občina naj uresničuje cilje na svojem lokalnem območju, uspehi, ki jih bomo združili pod okriljem društva, pa bodo odmevali veliko širše.
Leto 2016, ko bo občina Tolmin nosila naziv Alpsko mesto leta, bo v sodelovanju z drugimi alpskimi mesti, okoljskimi organizacijami in lokalnim prebivalstvom izkoristila za uresničevanje projektov na temo zelenega gospodarstva in družbene odgovornosti. Program, katerega osnutek je bil izoblikovan že na septembrski uvodni delavnici, sloni na treh tematskih slopih: trajnostna mobilnost, turizem in mladi. Župan je na slovesnosti povedal, da bo občina »na področju trajnostne mobilnosti v sodelovanju s korporacijo Hidria postavila polnilnice za električne avtomobile v Tolminu. Cilj Hidrie je ozeleniti celotno keltiko in soško dolino s polnilnicami. Na področju trajnostnega turizma bi letos izpostavil en dogodek, ker je povezan z Alpami; to je svetovno prvenstvo v gorskem maratonu.« Tretje področje, kateremu občina namenja posebno pozornost, so mladi. »Razvijamo lokalni program za mlade, predvsem pa si želimo vzpostaviti coworking center. To je prostor, v katerem bodo mladi, predvsem tisti, ki začenjajo s podjetniško dejavnostjo, z medsebojnim sodelovanjem in s sodelovanjem z različnimi institucijami imeli možnost svoje podjetniške ideje oblikovati in realizirati.« Prav vključitev mladih v dogajanje je pozdravila tudi Lidija Stebernak, državna sekretarka na Ministrstvu za okolje in prostor. Dodala pa je, da program z vsemi tremi temami naslavlja pereča vprašanja sedanjosti in prihodnosti.
Slovesnost ob prevzemu naziva Alpsko mesto leta je sooblikovalo več kot sto mladih: od najmlajših, ki obiskujejo tolminski vrtec, do gimnazijcev. Slednji so skozi interpretacijo Ribe faronike izrazili ponos na svoj domači kraj in hkrati tisto, kar v Tolminu pogrešajo. Obiskovalci prireditve so si lahko ogledali tudi razstavo slik iz peska Stanke Golob in fotografsko razstavo fotografske skupine Planinskega društva Tolmin. V sklopu slovesnosti pa je v mladinskem centru Mink potekal tudi koncert skupine Bratko Bibič & Dedley Woodleybears.