Prostorski načrt, plovbni režim ter spodbujanje kmetijstva in gozdarstva
Na dnevnem redu 13. seje občinskega sveta, ki je bila 8. marca, so bili med drugim obravnave OPPN Industrijska cona Čiginj, plovbni režim na Soči in Koritnici ter dodeljevanje pomoči za ohranjanje in spodbujanje razvoja kmetijstva, gozdarstva in podeželja v občini, svetniki pa so se seznanili še s poslovanjem KS Zatolmin v letih 2014 in 2015 ter z delom Medobčinske uprave občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči za leto 2015.
V 2. točki so svetniki v prvi obravnavi sklepali o predlogu Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu (OPPN) Industrijska cona Čiginj in ga tudi sprejeli. Dokument podrobneje določa ureditvene pogoje za območje pod vznožjem vzpetine Mengore, ki je razdeljeno na dve fazi. Prva, ki je tudi predmet OPPN, obsega osrednji jugovzhodni del celotnega območja, kjer se načrtuje izgradnjo javne infrastrukture in razvoj obstoječe proizvodne dejavnosti, druga pa severozahodni del območja s kmetijskimi površinami, ki se do nadaljnjega ohranjajo. Odlok o določitvi plovbnega režima na reki Soči in na reki Koritnici morajo sprejeti vse tri posoške občine, saj ureja med njimi sporazumno določen plovbni režim od vstopnega mesta Velika Korita do izstopnega mesta Trnovo 2 in od vstopnega mesta Otona do izstopnega mesta Volčanski most na reki Soči ter od vstopnega mesta Kluže do izliva v Sočo na reki Koritnici. Dostop do plovbnih območij je dovoljen le na za to določenih vstopno-izstopnih mestih, ki jih je v občini Bovec devet, v občini Kobarid pet in v občini Tolmin štiri. Plovbna sezona traja od 15. marca do 31. oktobra, za plovbo oz. uporabo vstopno-vstopnih mest pa so obvezne dovolilnice. Skrbnik plovbnega območja in upravljavec vstopno-izstopnih mest je Medobčinska uprava občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči, ki pa izvajanje tehničnih nalog v zvezi s temi dejavnostmi lahko prepusti ustrezno usposobljenemu izvajalcu. Tolminski občinski svet je predlog odloka sprejel, do drugega branja bodo morale vse tri občine še uskladiti nekatere določbe odloka, predvsem glede cen posameznih vrst dovolilnic.
Novembra lani je občinski svet sprejel Pravilnik o dodeljevanju pomoči za ohranjanje in razvoj kmetijstva, gozdarstva in podeželja v občini Tolmin, s katerim so podrobno določeni ukrepi pomoči sektorju kmetijstva in gozdarstva v programskem obdobju 2014–2020. Zaradi spremembe stališč Generalnega direktorata za kmetijstvo in razvoj podeželja (deluje v okviru Evropske komisije) glede nekaterih določb pravilnika morajo občine občine nekoliko popraviti svoje sicer nedolgo tega sprejete pravilnike, če želijo od Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS pridobiti pozitivno mnenje za svoje sheme dodeljevanja državne pomoči v kmetijstvu. Višina razpoložljivih sredstev za izvedbo ukrepov v kmetijstvu in gozdarstvu se določi z odlokom o proračunu Občine Tolmin za tekoče leto, poraba sredstev pa se izvaja prek letnega javnega razpisa, prvič za leto 2016. Letošnji proračun tem ukrepom namenja skupaj 47.000 evrov.
V 6. točki so svetniki obravnavali končno poročilo o nadzoru poslovanja Krajevne skupnosti Zatolmin v letih 2014 in 2015, v katerem občinski nadzorni odbor ni našel nepravilnosti, je pa predlagal nekatere ukrepe za izboljšanje delovanja. V naslednji točki se je občinski svet seznanil z delom Medobčinske uprave občin Bovec, Kobarid, Tolmin in Kanal ob Soči v letu 2015. Kot navaja poročilo, so lani zaradi raznih kršitev vodili skupaj 3.408 postopkov, izrekli 1.878 ustnih ter 418 pisnih opozoril in opominov. Zaradi hujših kršitev ali nespoštovanja odrejenih ukrepov so izdali 266 plačilnih nalogov, ki jih kršitelji niso poravnali prostovoljno, in 579 obvestil o prekršku, ki so jih kršitelji tudi plačali ter 63 odločb in 201 dokument zaradi kršitev zakonov ali občinskih predpisov. Skupaj so tako izrekli za skoraj 30.000 evrov glob ter v postopkih ugotovili še za 6.500 evrov nepravilno ali nepravočasno obračunane turistične takse.