Erjavec za pomen jezika, razvoj gospodarstva in delovna mesta za mlade
Občina Tolmin je 16. januarja v obnovljenem kinogledališču gostila letošnje Novoletno srečanje Slovencev Videmske pokrajine in Posočja. Organizatorji prireditve, letošnja je bila 46. po vrsti, so tradicionalno trije posoški župani in načelnik Upravne enote Tolmin.
Tolminski župan Uroš Brežan je v pozdravnem nagovoru izpostavil, da so se na teh srečanjih v zadnjih letih porodile številne ideje, ki so kasneje zaživele, nekatere tudi kot z evropskim denarjem podprti projekti. »Priložnosti, ki nam jih dajeta nova finančna perspektiva in čezmejni program med Slovenijo in Italijo, so gotovo velike, in veseli me, da smo v prvem delu današnjega srečanja že opredelili vsebine, s katerimi želimo nadaljevati,« se je v prihodnost sodelovanja med Slovenci v Posočju in Videmski pokrajini zazrl Brežan.
Osrednji govornik, slovenski zunanji minister Karl Erjavec, je leto 2015 označil kot naporno, a obenem dobro leto za slovensko narodno skupnost v Italiji, saj je obeležilo številne pomembne obletnice. V svojem razmišljanju je minister Erjavec posebej izpostavil pomen jezika, saj se po njegovem samozavest vsakega naroda izraža v jeziku, ki je veliko več kot le orodje komuniciranja. »Jezik je tisto, s čimer se identificiramo, zato moramo zlasti mladim zagotoviti, da se naučijo slovenskega jezika,« je prepričan Erjavec. Poleg znanja slovenščine je po njegovem za manjšino v Italiji izjemno pomemben gospodarski razvoj in s tem delovna mesta za mlade. Med drugim želi letos Slovenija spodbuditi razvojne potenciale na Videmskem s posebnim razpisom, vsekakor pa so po Erjavčevih besedah »za slovensko manjšino v Italiji zelo pomembni dobri in razvejani medsosedski odnosi in sodelovanje tako na ravni obeh držav kot z deželo Furlanijo - Julijsko krajino«. Povsod, kjer bo mogoče, je minister Erjavec Slovencem v zamejstvu obljubil svojo pomoč ter pomoč ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazda Žmavca, ki se je tudi udeležil srečanja.
Gujonovo priznanje, ki ga na tem srečanju vsako leto podeljujejo za zasluge pri ohranjanju slovenskega jezika in kulture, je tokrat prejel eden zadnjih čedermacev, duhovnik Marino Qualizza. Kot je odločitev utemeljil načelnik Upravne enote Tolmin Zdravko Likar, letošnji nagrajenec Slovence v zamejstvu s svojim pogumom spodbuja, da gojijo materni jezik, že več desetletij je urednik časopisa Dom, poleg tega pa mašuje v najbolj oddaljenih krajih zamejstva in se je kot človek s trdno hrbtenico izkazal v najbolj težkih trenutkih za slovensko narodno skupnost na italijanskih tleh.
Za kulturni program so poskrbeli ustvarjalci z obeh strani meje. Nastopili so Komorni zbor Musica Viva, kvartet Napolitango in Bardski oktet, vezno besedo pa so dopolnile še pesmi posoških in zamejskih pesnikov in pesnic. Udeleženci z obeh strani nekdanje meje so se še pred osrednjo slovestnostjo sestali na delovnem srečanju, na kateri je bil v ospredju pred kratkim potrjen program sodelovanja med Slovenijo in Italijo za obdobje 2014–2020.