Praznovanje dneva državnosti v Posočju letos s protestantskim vodilom in zamejskim pridihom
Občine Tolmin, Kobarid in Bovec ter obe veteranski organizaciji, tj. Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo (OZVVS) Gornje Posočje in Društvo veteranov Sever Severne Primorske, pododbor Tolmin dan državnosti vsako leto obeležujejo skupaj, osrednjo slovesnost pa vsakič gosti ena od posoških občin.
Tokratna se je v Trubarjevem letu odvijala 23. junija v Kobaridu, in sicer z glavnim vodilom protestantizma ˝stati in obstati˝. Zbrane v kulturnem domu je uvodoma nagovoril župan Občine Kobarid Robert Kavčič ter jih pozdravil tudi v imenu županskih kolegov iz Tolmina in Bovca Uroša Brežana in Valterja Mlekuža. Predsednik OZVVS Gornje Posočje Metod Ciril Leban je spregovoril v imenu obeh veteranskih organizacij. Vezano na rdečo nit slovesnosti je poudaril: »Bodimo ponosni na pomembne ljudi iz naše zgodovine, ki so nam dali slovenski jezik in ga povzdignili ob bok jezikov drugih velikih narodov. Ponosni bodimo na čedermace, ki so se smelo uprli mnogim pritiskom ter bodrili narod v najtežjih trenutkih pregona.« S tem je posredno napovedal tudi slavnostnega govornika letošnjega praznovanja, zamejskega publicista in zgodovinarja Giorgia Bankiča. Organizatorji slovesnosti so namreč želeli v programu poudariti usodo Slovencev v zamejstvu po osamosvojitvi naše države, saj so bili naši rojaki predvsem v Benečiji celotno povojno obdobje podvrženi trdi in težki roki nacionalističnih gibanj.
»V tistih dneh (osamosvojitvene vojne, op. a.) smo trepetali za vas in iz ure v uro sledili razvoju dogodkov po radiu in televiziji. Kadar smo prihajali na obisk k sorodnikom, prijateljem in znancem, smo morali preko zaprek z debli, ki so bile postavljene na cestah ... In ko smo na prehodih Robič, Livek, Robidišče in končno tudi na prehodu Učja na mestu, kjer so prej stali graničarji, zagledali vojake teritorialne obrambe, slovensko zastavo in nove table z napisom Republika Slovenija, nam je poskočilo srce, saj smo razumeli, da se je nepovratni proces dopolnil – slovenski narod je po več kot tisoč letih prišel do svoje svobodne, suverene in samostojne države,« se je prelomnega dogajanja spominjal Bankič. Po njegovem je naša dolžnost spominjati se oseb, ki so se žrtvovale in prispevale k uspehu te plemenite pustolovščine, obenem pa je naša naloga »posredovati mladim generacijam ideale, vrednote in temelje, ki so vas spodbudili k boju s pomočjo idej, z močjo razuma in, ko ni bilo več druge poti, tudi z orožjem, da bi uveljavili sveto pravico slovenskega naroda do svobodne in neodvisne države«. Kot je še dejal, je dobro, da so veterani osamosvojitvene vojne in drugi vključeni v ta proces takratne dogodke podrobno zapisali, s čimer so kasnejšim rodovom posredovali močno motivacijo svoje izbire. Pretekli spomin po njegovem tako »ni ostal le preprost spisek dogodkov, pač pa je segel v izvor tistega širokega miselnega toka, ki je pretresel slovenski narod in ga postavil v središče svetovne kronike zaradi vztrajnosti, s katero se je narod uprl nasilju, zaradi močnega odpora, zaradi evropskih kulturnih korenin in volje, da bi končno sam postal protagonist svoje zgodovine«.
Kulturni program slovesnosti so pripravili učenci OŠ Simona Gregorčiča Kobarid in tamkajšnji mladinski pevski zbor z zborovodkinjo Marjetko Rakušček in korepetitorko Auroro Calvet, dijak Gimnazije Tolmin Timen Križnič, Bardski oktet in Mali lujerji pod vodstvom Davida Klodiča, folklorna skupina Dvojezične šole Pavla Petričiča iz Špetra pod vodstvom Daniele Lauretig ter kobariški kantavtor Borut Skočir s Kapslni. Prihodnje leto bo osrednjo posoško prireditev ob dnevu državnosti gostila občina Bovec.