Pred stoletjem sovražni narodi so se skupaj poklonili padlim na soški fronti
Špela Kranjc
Visoki predstavniki petih v soški fronti sodelujočih držav so v nemški kostnici pri Tolminu danes položili vence v spomin na vse, ki so pred stoletjem izgubili življenje na soškem bojišču. Slovesnost je pripravila Nemška zveza za oskrbo vojnih grobov ob pomoči med drugim tudi Občine Tolmin, Tolminskega muzeja in Fundacije Poti miru v Posočju.
Sprava nad grobovi – delo za mir je moto organizacije Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge, ki se po pooblastilu nemške zvezne vlade posveča evidentiranju, ohranjanju in skrbi za grobove v vojni umrlih Nemcev v tujini. Današnja spominska slovesnost pri nemški kostnici pa je bila posebna predvsem zato, ker so se padlim skupaj poklonile delegacije petih narodov, ki so se na tukajšnjem ozemlju v letih 1915–1917 bojevali na nasprotnih straneh: slovenska, nemška, avstrijska, madžarska in italijanska. Še pred tem so delegacije položile vence tudi na italijanski kostnici v Kobaridu in avstro-ogrskem pokopališču v Modrejcah. V imenu Občine Tolmin je v Modrejcah venec položil podžupan Danijel Oblak.
»Kraji, kamor ste prišli, so bili vedno v zgodovini prizorišče boja za prevlado. Smo namreč na območju, kjer se stikajo in prepletajo tri velike evropske kulture: germanska, romanska in slovanska,« je množico pred nemško kostnico, ki je edini ohranjen spomenik nemškim vojakom v dolini Soče, pozdravil gostujoči župan Uroš Brežan. »Naj naša misel velja vsem padlim in nesmislu vojne, ki se je v Evropi v večjem obsegu morala ponoviti še enkrat, da smo dojeli, da je mir naša največja skupna vrednota.« Predsednik Nemške zveze za oskrbo vojnih grobov Heinz Fromm se je ob tej priložnosti slovenski državi zahvalil, ker varuje nemške žrtve vojne pod svojim okriljem ter s tem posreduje opomin za mir, ki izhaja iz teh grobov, tudi prihodnjim generacijam. »Želim nam in predvsem današnjim vojakom, da se bodo prihodnji konflikti reševali miroljubno, to smo dolžni našim umrlim,« je zaključil.
Komisar za oskrbo vojaških grobov na madžarskem ministrstvu za obrambo dr. Jozsef Hollò je poudaril, da so med prvo svetovno vojno visoko ceno plačali tako zmagovalci kot tudi poraženci, zato ga je še posebej veselilo, da se predstavniki petih držav prvič v svoji zgodovini na pomembni fronti te morije skupaj spominjajo kot prijatelji. »Na poseben način se me dotakne dejstvo, da danes na tem mestu stojim skupaj s predstavniki tistih držav, ki so se v zadnjem stoletju dvakrat srdito vojskovale in so danes partnerke v skupni Evropi. Verjamem v to, da vsem razlikam in različnim interesom navkljub v Evropski uniji nikoli ne bomo izgubili izpred oči velike celote – namreč miru na naši celini,« je nadaljevala avstrijska veleposlanica v Sloveniji mag. Sigrid Berka. Podobno je razmišljal svetovalec v kabinetu ministrice za obrambo Samo Bevk. Pri današnji spominski slovesnosti v Tolminu ter simboličnem polaganju vencev v Kobaridu in Modrejcah gre po njegovem ne glede na nacionalno, politično, versko ali kakršnokoli drugo pripadnost za izrazito pietetno dejanje, gre za sporočilo miru, ki ga danes svet potrebuje bolj kot kadarkoli prej. Prisotne je Bevk še pozdravil v imenu ministrice za obrambo in predsednice Nacionalnega odbora za obeleževanje 100-letnic prve svetovne vojne Andreje Katič. Nemški veleposlanik v Sloveniji Klaus Riedel pa je v svojem govoru kot spominu na umrle poudaril, da je naša odgovornost ohranjati in širiti mir kot vrednoto med ljudmi tako doma kot po svetu.
Položitvi vencev v nemški kostnici sta sledila še molitev in blagoslov slovenskih in madžarskih duhovnikov. Za glasbeni del programa slovesnosti, pri kateri so organizatorji sodelovali tudi z združenjem Avstrijski črni križ in Muzejem vojaške zgodovine iz Budimpešte, je poskrbel Orkester Slovenske vojske.