Center za delo na daljavo Tolmin
Namen projekta:
Projekt se z vidika razvojnih izzivov navezuje na reševanje problematike praznjenja obmejnih območij, oddaljenih od večjih administrativnih in gospodarskih središč, kjer se število prebivalstva, posebej visoko kvalificiranega delovno aktivnega, skozi zadnja desetletja zmanjšuje. Aktivno prebivalstvo, predvsem mladi, po končanem šolanju ostajajo v večjih središčih, predvsem v Ljubljani, kjer so na voljo ustrezna delovna mesta in druga infrastruktura, ter si tam tudi ustvarijo dom in družine. Marsikdo na začetku svoje karierne poti dnevno migrira in se potem po nekajletnem vztrajanju za stalno preseli v kraj dela. Takih dnevnih migracij v celotnem zgornjem Posočju beležimo precej (približno 800 iz štirih posoških občin v centre - Nova Gorica, Ljubljana).
Tolmin predstavlja subregijsko središče z zaledjem občin Kobarid, Bovec, delno pa tudi Cerkno in Kanal ob Soči. V luči decentralizacije na nacionalnem nivoju je potrebno krepiti (sub)regijska središča, zato je tak center smiselno vzpostaviti v mestu Tolmin. Poleg storitev, ki jih ponuja, je subregijsko dostopen tudi z javnim potniškim prometom (oziroma je možno in potrebno mobilnost nadgrajevati tudi na podlagi takega projekta).
Projekt je usmerjen v izboljšano usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, obenem pa ima tudi močno demonstracijsko vlogo (study-case).
Cilj projekta:
Cilj projekta je vzpostaviti center za delo na daljavo Tolmin, ki bo zagotavljal v celoti opremljene ustrezne (kreativne) delovne in spremljevalne prostore za 8 do 10 delovnih mest. Posredni cilji projekta pa so:
- reševanje problematike praznjenja obmejnih območij, z ohranjanjem aktivnih prebivalcev (prioritetno mladih) v lokalnem okolju;
- zmanjševanje centralizacije javnega sektorja in odliv storitev in delovnih mest v centre;
- izboljšano usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, večja aktivnost v lokalnem okolju,
- manjša izpostavljenost pri vsakodnevnih migracijah, boljši ekološki odtis, nižji stroški za delodajalce.
Podatki o financiranju
Trenutno ocenjena vrednost celotne investicije je 118.000 EUR. Potencialni evidentirani investicijski viri:
- sredstva proračuna Občine Tolmin;
- integralna sredstva resornih ministerstev – Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.
Projektna sredstva:
- LAS Dolina Soče;
- EU sredstva: Interreg Italija – Slovenija;
- Program Norveškega mehanizma in finančnega mehanizma EGP.