Župan Červ: »Bodimo ponosni na našo zgodovino, ker nas je točno takšna pripeljala do sem.«
Občina Tolmin je v sodelovanju z Združenjem borcev za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin, Društvom veteranov SEVER severne Primorske, pododbor Tolmin in Območnim združenjem veteranov vojne za Slovenijo Gornje Posočje 24. aprila v dvorani Glasbene šole Tolmin obeležila dan upora proti okupatorju.
Župan Alen Červ se je v slavnostnem nagovoru najprej ozrl v zgodovino velikih svetovnih spopadov in napetosti, kot so bili napoleonske vojne, sužnjelastništvo in ameriška državljanska vojna, nastalih zaradi socialnih in političnih konfliktov, ki so bili pogosto posledica delitev znotraj naroda. Spomnil je, da je bil osnova za praznovanje dneva upora proti okupatorju dogovor o ustanovitvi organizacije odpora, ki se je kasneje preimenovala v Osvobodilno fronto slovenskega naroda, ter izpostavil, da so obeleženi dogodki iz 2. svetovne vojne na časovni premici bližje ameriški državljanski vojni kot današnjemu dnevu. Pri tem je poudaril, da se simbolnega pomena in vrednot odporniškega gibanja ne sme zmanjševati, a hkrati dodal: »Želim pa si, da zaboga zaključimo z zlorabljanjem teh dogodkov za kakršnekoli delitve v današnjem času. Rojen sem bil leta 1990, moja generacija je v plenicah spremljala vojno za osamosvojitev in želim biti pripadnik novega vala, ki stremi k preseganju delitev. V prvih mesecih svojega županovanja sem spoznal, kako osvobajajoč je občutek ob sodelovanju v občinskem svetu z vsemi svetnicami in svetniki, ne glede na politične barve ali ideološke oznake. Želim si, da bi se iz zgodovine znali učiti in kot družba rasti, saj je med nami stalno prisotna nevarnost, da se prek cenenih populizmov razlike spet poglobijo in prerasejo v konflikte. Ni treba pogledati prav daleč prek meje, da vidimo, kako hitro lahko miren vsakdan postane vojna kriza. Želim si, da bi se ob težkih trenutkih zmogli poenotiti, tako kot se znamo ob športu, kulturi, ne pa klecnili ob na videz udobnejšemu kazanju s prstom na druge, pri čemer pozabljamo na lastno zmotljivost. Bodimo ponosni na našo zgodovino, ker nas je točno takšna pripeljala do sem. Do lastne države, do relativno visoke blaginje in dobrega standarda življenja. Seveda pa so sestavni del življenja tudi izzivi. In teh se lotevajmo skupaj, če pa že moremo tekmovati, naj bo to zdrava tekmovalnost z najrazvitejšimi državami, ne pa tista nazadnjaška, med seboj.«
Pomen praznika upora in prispevek primorskih partizanov k osvoboditvi izpod okupatorjevega jarma je zatem orisal predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin Rok Uršič. Kulturni program slovesnosti so ozvočili glasovi pevcev Moškega pevskega zbora Srečko Kosovel iz Ajdovščine, ki so pod vodstvom zborovodje Andreja Makorja izvedli program slovenskih domoljubnih skladb, katerega sta zaokrožili neuradna primorska himna Vstajenje Primorske ter nepogrešljiva stalnica iz repertoarja moških zborov – Žabe skladatelja Vinka Vodopivca.