Zelene površine v urbanem okolju
Dogodek je del projekta Climate Action in Alpine Towns, v katerem devet alpskih mest s preprostimi ukrepi prispeva k zmanjševanju posledic klimatskih sprememb. Društvo Alpsko mesto leta je zanj pridobilo sredstva švicarskega Zveznega urada za prostorski razvoj. Občina Tolmin bo v jesenskem času, ki je za to primeren, na parkirišču pred knjižnico (med domačini znano kot Letališče) zasadila štiri drevesa, spremljevalni dogodek pa je namenjen ozaveščanju vseh generacij o pomenu drevnine in zelenih površin v mestu.
Pravljice z lisico Mico in ustvarjalna delavnica (9.00–12.00)
Najprej bomo skupaj brali pravljice o drevesih in se pogovarjali o njihovem pomenu, nato pa izdelovali drevesa, ki se lahko skozi letne čase spreminjajo.
Delavnica za mlade: Poslikava bombažnih vreč (16.00–19.00)
V prvem delu delavnice se bodo udeleženci seznanili s teoretičnim delom o tehnikah poslikave, v drugem delu pa bo vsak udeleženec z barvami poslikal bombažno vrečo. Udeležba je brezplačna, za material je poskrbljeno, lahko pa s seboj prinesete kakšen svoj kos blaga, na katerega bi želeli slikati. Zaradi lažje organizacije ustvarjalne delavnice zbiramo informativne prijave na elektronski naslov mladina@ksm.si.
Otvoritev razstave Drevnina v Tolminu (19.30)
Ozaveščanje vseh generacij o pomenu drevnine in zelenih površin v mestu je tudi namen priložnostne fotografske razstave, ki bo v galeriji Knjižnice Cirila Kosmača Tolmin na ogled dala kakšnih 15 fotografij izbranih lokacij z drevnino v mestu Tolmin. Razstavo bo spremljala še tematska brošura.
Ogled dokumentarnega filma Žejni svet (20.00)
Yann Arthus-Bertrand je svetovno znani francoski fotograf in režiser, čigar zaščitni znak so odlični posnetki Zemlje iz zraka. Je ustanovitelj fundacije GoodPlanet, ki s številnimi projekti izobražuje o okoljski problematiki in dviga zavest o pomenu ohranjanja narave in trajnostnega družbenega razvoja. Žejni svet, ki je posnet v okoli 20 državah, razkriva skrivnostni in navdušujoči svet celinskih voda skozi spektakularne zračne posnetke, narejene v težko dostopnih in redko posnetih krajih, kot sta denimo Južni Sudan ali Severni Kongo. Posnetki nam omogočajo odkrivanje najlepših pokrajin na našem planetu, jezer, rek in mokrišč, ki jih je ustvarila voda. Izjemni zračni pogled na svet se združuje s trdo vsakodnevno realnostjo vseh tistih ljudi, ki jim vode primanjkuje in ki zaradi njenega pomanjkanja celo umirajo, ljudi, ki so vključeni v vsakodnevno bitko, da bi vodo dobili, jo prečistili ali jo pripeljali do tistih, ki jo potrebujejo.
Bralni kotiček v knjižnici
Na izbrano temo v tolminski knjižnici za obiskovalce pripravljajo tudi bralni kotiček.
* V primeru slabega vremena se ves program seli v galerijo knjižnice.