Predlog festivalskega režima sprejet, Kozlov rob javna infrastruktura na področju kulture
Pravkar se je zaključila 27. seja tolminskega občinskega sveta. Po več zasedanjih na daljavo so se svetnice in svetniki tokrat znova srečali v živo.
V 3. točki je občinski svet podprl predlog sklepa o spremembi Načrta razvojnih programov (NRP) Občine Tolmin za obdobje 2022–2025. Razlog za spremembo, kot je pojasnila vodja oddelka za okolje in prostor Sanja Sivec Levpušček, sta dva javna razpisa, ki ju je Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) v okviru Načrta za okrevanje in odpornost objavilo v začetku leta, občina pa lahko na vsakem kandidira samo z eno vlogo oz. investicijo. S ciljem povečati možnosti za uspešno kandidaturo in z namenom pridobiti kar največ razpisanih sredstev za sofinanciranje sklep o spremembi NRP gradnjo čistilne naprave in kanalizacijskega sistema v sklopu komunalnega urejanja naselja Kneža združuje v skupen investicijski projekt, vodooskrbo Tolminskega in Kanalskega Loma pa predvideva z izvedbo treh investicijskih projektov (I., II. in III. faza), pri čemer občina na razpis MOP kandidira s projektnimi aktivnostmi II. faze. V naslednji točki dnevnega reda so svetniki sprejeli predlog Pravilnika o dodeljevanju sredstev za socialnovarstvene programe v občini Tolmin, ki ga je bilo treba po pojasnilih pristojnega za družbene dejavnosti Mateja Kavčiča pripraviti tako zaradi posodobitev kot uskladitev s trenutno veljavnimi predpisi.
Pričakovano je za veliko razprave poskrbela 5. točka, v kateri je občinski svet obravnaval predlog Sklepa o pogojih za organizacijo in izvedbo festivalov ob Sotočju v letu 2022, seji pa so na njej prisostvovali tudi predstavniki festivalov Sajeta, Butik, Punk Rock Holiday in Overjam. Uvodoma je podžupan in vodja delovne skupine za pripravo smernic za nadaljnji razvoj območja Sotočja mag. Matej Skočir nakazal nadaljnje aktivnosti skupine in napovedal predstavitev njenega zaključnega poročila na majski seji. Poudaril je, da mora ožje območje Sotočja ostati dostopen in odprt prostor. »Prizadevati si moramo, da ga ohranimo kot naravno vrednoto, ne da ga dodatno obremenjujemo,« je sklenil. Ker je letošnja festivalska sezona pred vrati, je predlog letošnjega festivalskega režima kompromisen. Predstavila ga je vodja oddelka za gospodarstvo, negospodarstvo in finance Janja Bičič, v razpravi pa je izstopala velika podpora prostemu dostopu do Sotočja v času festivalov. Da je to območje tudi zanje zelo pomembno in da se držijo smernic zelenih festivalov, je v imenu organizatorjev zagotovil Andrej Sevšek (Punk Rock Holiday), ki je nakazal, da si v prihodnje želijo še več komunikacije z lokalnim okoljem. Svetniki so ob koncu razprave soglasno potrdili predlog sklepa, po katerem:
- se v času trajanja organizacije in izvedbe festivalov zagotavlja prost dostop do območja Sotočja od 6.00 do 18.00 ter časovno neomejen prost dostop do Nemške kostnice in pietetni odmik od pokopališča v Tolminu dolžine najmanj 50 metrov;
- se glasbeni program vsakokratnega festivala na zunanjih odrih odvija največ osem ur dnevno in zaključi najkasneje ob 1.00 naslednjega dne;
- se v letu 2022 na območju ob Sotočju organizira in izvede največ šest tradicionalnih festivalov.
V 6. točki so svetniki podprli predlog sklepa, da se ruševine gradu na Kozlovem robu o določi za javno infrastrukturo na področju kulture v občini Tolmin, ki so bile sicer že leta 1990 razglašene za umetnostni in arhitekturni spomenik lokalnega pomena. Na območju Kozlovega roba od leta 2019 potekajo aktivnosti v sklopu Interregovega projekta MerlinCV, v katerem je Občina Tolmin kot eden od osmih partnerjev z obmejnega območja Italije in Slovenije pridobila skoraj 400.000 evrov. Na pridobitev dodatnih nepovratnih sredstev za njegovo revitalizacijo občina upa ob uspešni prijavi na Javni razpis za sofinanciranje projektov trajnostne obnove in oživljanja kulturnih spomenikov v lasti občin ter vključevanje kulturnih doživetij v slovenski turizem iz sredstev za izvajanje nacionalnega NOO. Razglasitev Kozlovega roba za javno infrastrukturo na področju kulture bo izboljšala možnosti za pridobivanje zunanjih finančnih virov, je v obrazložitvi pojasnil Matej Kavčič.
V točki Volitve in imenovanja se je predstavila sicer edina kandidatka za ravnateljico Gimnazije Tolmin, tudi aktualna ravnateljica mag. Branka Hrast Debeljak. Župan Uroš Brežan je med drugim pohvalil sodelovanje edine srednje šole v Posočju v projektu Partnerstvo za kadre, ki temelji na povezovanju gospodarstva (podjetij) in šolstva z namenom promocije tehničnih poklicev med mladimi v Posočju in regiji. Poleg tega Gimnazija Tolmin sodeluje v številnih mednarodnih projektih, pri čemer je župan Brežan izpostavil njihovo nedavno predstavitev zaključka projekta Alps 2030 ob skupščini društva Alpsko mesto leta v Bellunu. Občina Tolmin program gimnazije sicer podpira v višini dobrih 20.000 evrov letno. Občinski svet je soglasno potrdil sklep, da je mag. Branka Hrast Debeljak primerna kandidatka za to delovno mesto, potrebna je še potrditev pristojnega ministrstva.