Kaj je prineslo prvih 70 let Evropske unije?
Preprost naslov Evropa in Evropejci 1950–2020 nosi razstava, ki jo je ob 70. obletnici nastanka Schumanove deklaracije pripravil Zgodovinski arhiv Evropske unije iz Firenc in do konca aprila gostuje v galeriji Kinogledališča Tolmin (razen 1.–15. aprila). Svojo slovensko pot je v fizični obliki začela v državnem zboru v počastitev lanskega dneva Evrope 9. maja. Mir in enotnost v Evropi namreč obeležujemo na dan, ko je leta 1950 francoski zunanji minister Robert Schuman predlagal skupen nadzor Francije in Nemčije nad proizvodnjo premoga in jekla, najpomembnejših surovin za industrijo orožja. Takratni evropski voditelji so v predlogu prepoznali pomemben garant – preprečiti morebitno novo vojno med zgodovinskima tekmicama Francijo in Nemčijo, zato so ta prvi korak k združevanju Evrope odločno podprli.
S pomočjo dokumentov, fotografij in zapisov razstava razkriva pomembnost Schumanove deklaracije za zgodovino evropskega povezovanja ter spodbuja k razmišljanju o njenem pomenu v današnji Evropi in njeni prihodnosti. Sestavljata jo dva dela. Prvi del je razdeljen na pet tematskih sklopov, ki jih določajo ključna gesla deklaracije: mir, solidarnost, združevanje, odprtost in sodelovanje. Drugi del pa je posvečen posameznikom, ki so bili vključeni v proces evropskega povezovanja ali so z njim povezani, in predstavlja njihov pogled na pomen biti Evropejec.
Ob odprtju je zbrane pozdravil župan Uroš Brežan, v osrednjem nagovoru pa je razmišljal mladi slovensko-tržaški filozof, profesor, publicist in prevajalec Jernej Šček. Nihče od njiju se ob tej priložnosti ni mogel izogniti najbolj pereči aktualni – ruski agresiji na Ukrajino, ki tako v Evropi kot tudi v mednarodni skupnosti zagotovo pomeni konec nekega obdobja. »Samoniklemu Evropejcu in zapriseženemu evropeistu, kakršen sem, ni enostavno spregovoriti v dneh ene njenih najhujših političnih kriz od konca druge svetovne vojne,« je hitro priznal Šček v svojem nagovoru, ki ga na željo nekaterih prisotnih in v dogovoru z avtorjem prilagamo tej objavi.
Odprtje razstave so s kulturnim programom pospremili učenci Glasbene šole Tolmin Sara Kenda in Živa Kristan na harmoniki ter Svit Leopold Fon na kitari.