V oblikovanje smernic za razvoj Sotočja bo delovna skupina vključila tudi občane
Ureditev področja ob Sotočju je ena od prednostnih nalog Občine Tolmin v prihodnjih letih, k čemur bo precejšen del prispevala tudi ureditev in vsebinska umestitev nekdanjega objekta Paradiso, za katerega je Občina Tolmin pred dnevi poravnala še preostali del kupnine. Smernice razvoja Sotočja bo začrtala delovna skupina, ki se je že pospešeno lotila dela.
Župan Uroš Brežan je pri oblikovanju skupine želel zastopanost čim širšega nabora znanj in izkušenj, s katerimi bi lahko izoblikovali celovito strategijo področja ob Sotočju in uporabe propadajočega objekt, ki ga je Občina Tolmin na lanski oktobrski dražbi kupila za 619.820,00 evrov. V skupino je tako imenoval predstavnike Občine Tolmin Mirana Droleta in Janjo Bičič, Območne-obrtne zbornice Renato Komar, Krajevne skupnosti Tolmin Danijela Tomažinčiča, TNP Davorina Korena, Zavoda za turizem Doline Soče Matejo Leban, Posoškega razvojnega centra Mira Kristana, mladih Suzano Hvala ter zunanjega sodelavca Janka Humarja, vodil pa jo bo podžupan Občine Tolmin, mag. Matej Skočir.
Z željo, da bi do decembra oblikovali smernice razvoja in jih predstavili članom Občinskega sveta, je delovna skupina na prvem letošnjem sestanku potrdila program dela v prihajajočih mesecih in si vzela mesec časa za čim širši nabor individualnih idej. Seznanili pa so se tudi z obstoječim stanjem in izhodišči za urejanje Sotočja tako v luči veljavne Strategije in razvoja trženja turizma Doline Soče 2025+ kot urejanja prostora. V načrtu imajo mesečna srečanja, že do sredine marca pa bo vsak od njih pripravil tudi nabor ideje, kako bi bilo čim bolj smiselno izkoristiti objekt nekdanjega Paradisa, ki so si ga po prvem sestanku tudi ogledali, zlasti stanje dolgo zapuščenih notranjih prostorov.
Ker gre za pomemben projekt širokega pomena ne le za razvoj kraja marveč tudi skupnosti kot celote, bo pomembno vlogo pri določanju smernic igralo tudi mnenje splošne javnosti. Med letom bodo k sodelovanju povabili občane, zbrali pa tudi mnenja drugih deležnikov, od agrarne skupnosti, organizatorjev festivalov in drugih. »Zadovoljen sem, da smo uspeli sestaviti heterogeno strokovno skupino, ki je postavljena pred pomemben in hkrati zelo zahteven izziv oblikovanja strateških izhodišč za območje ob Sotočju. V programu dela skupine smo pri snovanju izhodišč predvideli vključitev vseh zainteresiranih. Cilj, ki smo si ga zastavili, je identificirati najbolj kvalitetne ideje, ki bodo temu območju dale pomen, ki mu pripada in si ga zasluži,« je ob tem povedal Matej Skočir, podžupan Občine Tolmin in vodja delovne skupine.
Župan Uroš Brežan si od dela delovne skupine veliko obeta, glede na zastavljeno dinamiko dogodkov pa bi v začetku leta 2022 Občina Tolmin na osnovi pridobljenih smernic že lahko objavila tudi javno naročilo za izdelavo poslovno-investicijskega narta razvoja Sotočja. »Sotočje Tolminke in Soče predstavlja eno največjih razvojnih priložnosti za občino Tolmin. Posebno prepoznavnost so mu v preteklem desetletju dali festivali, verjamem pa, da se lahko to z občinsko pridobitvijo lastnine nad objektom še nadgradi. Gre za edinstveno priložnost, pri snovanju katere moramo biti ambiciozni in ustvarjalni, da bomo znali poiskati avtentične rešitve in da bomo hkrati znali posvetiti pozornost občutljivemu naravnemu okolju in vpetosti nove vsebine v lokalni življenjski utrip. Slediti je treba tudi strategiji razvoja turizma doline Soče, za katero so prav takšni projekti priložnost, da uresniči enega svojih glavnih ciljev, to je podaljšanje sezone. Verjamem, da ima delovna skupina z vodjem Matejem Skočirjem, ki je zelo heterogeno sestavljena, pristojnosti za to nalogo in bo znala s pomočjo zainteresirane javnosti priti do zaključkov, ki bodo pomenili nov korak v razvoju Sotočja, Doline Soče in širše regije,« je dejal Uroš Brežan, župan Občine Tolmin.