Nemška kostnica dobila elektriko in svežo podobo
Čas obeh vojn v prvi polovici 20. stoletja je močno zaznamoval dogajanje v Posočju, tudi v Občini Tolmin pa pustil številne objekte, ki so sestavni del bogate zgodovinske dediščine tukajšnjega okolja. Eden takšnih je nemška kostnica ob reki Soči, ki je bila deležna temeljite osvežitve in bo obiskovalce dočakala tudi z nekaj novostmi.
Kraj zadnjega počitka okoli 1000 nemških vojakov, padlih v tukajšnjih krajih med 1. svetovno vojno, je pomemben spomin in opomin na dogodke, ki se ne smejo več ponoviti. Kostnica, zgrajena pred več kot 80 leti, je že vrsto let ena od pomembnih točk zgodovinskega turizma na Tolminskem, a je po tolikih letih obstoja kar klicala po temeljiti obnovi. Občina Tolmin je priložnost za to našla v okviru projekta Walk of Peace - Trajnostni razvoj dediščine med Alpami in Jadranom, s katerim se je Posoški razvojni center kot vodilni partner uvrstil med projekte Programov Interreg V-A Italija-Slovenija 2014-2020. Najprej se je lani uredilo območje Javorce, zdaj je v osveženi podobi zaživela še Nemška kostnica.
Po pridobitvi kulturnovarstvenega soglasja Zavoda za varstvo kulturne dediščine je izvajalec očistil večji del pročelja in kamnitega obzidja, zamenjal streho, prav tako saniral leseno ostrešje, ki je po več desetletjih že močno dotrajano, in nekatere lesene in kovinske dele v notranjosti objekta. Ena največjih pridobitev kapele pa je po več kot 80 letih obstoja elektrika. Elektro Tolmin je vkopal napeljava do objekta, ki bo odslej razsvetljen v notranjosti, kjer je bil ogled osrednjega dela kapele doslej precej otežen. Uredilo se je tudi prezračevanje objekta, ki je v notranjosti razdeljen na dva dela: v prvem so imena padlih vojakov, izpisana na hrastovih ploščah, v drugem, kjer je tudi grobni prostor z relikvijami padlih in grobnica neznanega vojaka, pa na zlati mozaični podlagi.
»Obnova na nemški kostnici je bila nujna zaradi dotrajanosti objekt, s tem bomo pripomogli k nadaljnemu ohranjanju. Ker gre za spomenik visoke zgodovinske vrednosti, smo bili ves čas v stiku tudi z Zavodom za varstvo kulturne dediščine. Za Občino Tolmin je ta projekt velikega pomena, saj bomo s tem zaokrožili ureditev še druge pomembne točke dediščine 1. svetovne vojne. Nemška kostnica, katere vodene oglede organizira Tolminski muzej, je bila po nepotrebnem med obiskovalci tolminske kotline v preteklosti nekoliko zapostavljena. A smo jo v zadnjih letih skupaj s Tolminskim muzejem umestili na turistični zemljevid in povečali njen obisk,« je povedal Matej Kavčič iz Občine Tolmin. Investicija je v celoti znašala 29.776,63 EUR vključno z DDV-jem, 22.950,00 EUR zagotavlja Evropski sklad za regionalni razvoj, ostalo pa sofinancira Občina Tolmin..
Tolminski muzej je pripravil tudi razstavo Nemški sakralni pomniki prve svetovne vojne, na kateri bodo v sodelovanju s prof. dr. arhitekture Morenom Baccichet predstavljeni tudi podobni objekti, ki so bili v istem času zgrajeni v Italiji. Otvoritev razstave na Mestnem trgu bo 12. junija ob 18. uri. Istega dne bo uro prej ob nemški kostnici potekala tudi priložnostna slovesnost, ki se je bo udeležil tudi veleposlanik Republike Nemčije v Sloveniji Klaus Riedl.
Video prispevek je dostopen na povezavi.
Tanja Volarič Karlo, odnosi z javnostmi