Kozlov rob bo junija gostil arheologe
Maj je mesec, ko se Tolminska običajno spominja dogodkov, ki so obeležili njeno preteklost in s tem oblikovali tudi sedanjost, so pa letos v tem času zabrneli tudi stroji pod Kozlovim robom, enim najbolj pripovednih prizorišč njene preteklosti, kjer so v teku aktivnosti v sklopu projekta MerlinCV, ki poteka pod okriljem programa Interreg Italia-Slovenija. Gre za dobra 2,5 milijona evrov vreden strateški projekt, ki se je začel 1. januarja 2019 in bo trajal do konca leta 2021. Občina Tolmin v njem sodeluje kot eden od osmih partnerjev iz Slovenije in Italije, ključni cilj projektnih aktivnosti pa je oblikovanje ustrezne infrastrukture in vsebin s področja dediščine gradov in dvorcev v Tolminu, ki bo obogatila turistično in kulturno ponudbo kraja in okolice.
Razvaline gradu na Kozlovem robu so bile vedno priljubljena izletniška točka lokalnega prebivalstva, Občina Tolmin pa vsako leto zagotavlja tudi proračunska sredstva za ureditev okolice ter zaščito objekta pred propadanjem. V zadnjih letih je s krepitvijo turističnih tokov v Posočje začel Kozlov rob preraščati tudi v eno od osrednjih turističnih točk v dolini Soče. Sodobni popotniki so namreč raziskovanje zgodovine lokalnih področij postavili v središče svojega zanimanja, kar je bilo Občini Tolmin v spodbudo tudi pri snovanju izhodišč za prijavo pri projektu Merlin CV. V ta namen je v proračunu za leto 2020 zagotovljenih 144.359,50 evrov, od katerih bo po zaključku projekta Evropski sklad za regionalni razvoj povrnil 85 odstotkov sredstev, Tolminska pa se bo vključila v čezmejno povezovalno pot gradov in dvorcev v Venetu in Furlaniji-Julijski krajini ter v Istri, na Krasu in v Pivški dolini.
V sklopu projektnih aktivnosti s področja urejanja infrastrukture na severno-vzhodnem pobočju Kozlovega roba trenutno poteka ureditev obstoječe steze v povozni kolovoz, za kar je Občina Tolmin pridobljena tudi soglasja lastnikov zasebnih zemljišč ob poti, saj je del dreves potrebno odstraniti. Z dostopom do vrha griča želi Občina Tolmin vzpostaviti boljše pogoje za vzdrževanje grajskih ostalin in nadaljnje urejanje te priljubljene pohodniške točke. Dodajmo, da so bile pod okriljem projekta nabavljene tudi označevalne table za pohodnike poti na Kozlovem robu.
Drugi sklop projektnih aktivnosti v projektu MerlinCV pa je povezan s strokovno obravnavo območja grajskih ruševin. Predvidoma konec junija se bodo pričela arheološke raziskave, ki bodo potekale pod strokovnim vodstvom Mihe Mlinarja iz Tolminskega muzeja, ki kot osrednja inštitucija na področju etnološke in kulturne dediščine Tolminske ves čas strokovno sodeluje pri projektu. Ocenjujejo, da je v območju okoli grajskega obzidja še vedno precej ostankov zgodovinske vrednosti, ki bi z izkopavanji na severni strani medzidja dali nove odgovore o preteklosti na vrhu griča.
»Z arheološkega vidika je lokacija na Kozlovem robu zelo zanimiva. Vemo, da je bila grajska naselbina med 1. svetovno vojno močno poškodovana, a arheološke raziskave na območju severnega medzidja bi morale odkriti tudi določene naselbinske strukture, vezane na čas srednjeveškega gradu, nadejamo pa se tudi določenih podatkov iz časa železne dobe ali antike,« je dejal Miha Mlinar iz Tolminskega muzeja.
Ob vsem naštetem, Občina Tolmin v letu 2021 načrtuje tudi izdelavo posebne aplikacije za obisk prizorišča s tridimenzionalnim modelom Kozlovega roba, Občina Tolmin pa bo v sodelovanju z Zavodom za turizem doline Soče v sklopu projekta izvedla tudi dve prireditvi. Pod okriljem projekta MerlinCV nastaja tudi akcijski načrt umestitve tovrstne kulturne dediščine občine Tolmin v turistične produkte. »Naš cilj je izpostaviti tudi ta manj prepoznan del naše zgodovinske in kulturne dediščine, ki vabi obiskovalce že s svojo prisotnostjo in vizualno izpostavljenostjo na Kozlovem robu. V okviru projekta želimo okrepiti tudi povezave in sodelovanje s kraji s sorodno dediščino v Sloveniji in Italiji, saj se izkazuje, da obiskovalci cenijo ne le čisto in neokrnjeno naravo, ampak tudi zgodovino in dediščino krajev, v katere zahajajo,« je povedal župan Občine Tolmin Uroš Brežan.
Potek del v začetni fazi projekta si trenutno stanje na Kozlovem robu si je moč ogledati tudi v video prispevku, o arheoloških izkopavanjih v preteklosti in pričakovanjih pa v izjavi Mihe Mlinarja iz Tolminskega muzeja.
Projekt MerlinCV je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj.