Koronavirus: V ZD Tolmin zaskrbljeni zaradi kroničnih bolnikov
Osredotočenost družbe na širitev koronavirusa in na uvajanje preventivnih ukrepov je v marsičem vnesla tudi zmedo med ljudi, ki tako ali drugače bolehajo za različnimi boleznimi. Pri ZD Tolmin opažajo, da se je pri številnih kroničnimi bolnikih stanje poslabšalo, saj so bili v vmesnem času brez zdravstvenega nadzora oziroma zdravljenja.
Ob opozarjanju, naj ljudje ne zapuščajo domov in se izogibajo stikom z drugimi, so mnogi s kroničnimi obolenji prekinili celo stike s svojimi osebnimi zdravniki: bodisi zaradi prepričanja, da so ambulante v izrednih razmerah zaprte, da zdravnikov ni, ali iz strahu, da ob obisku zdravnika oziroma odhodu v posamezno inštitucijo ne bi staknili okužbe. Ko gre za kronične bolezni, ob katerih je nujen vsaj občasni, če ne redni zdravstveni nadzor, to kvečjemu lahko vodi v poslabšanje stanja, zato pri ZD Tolmin vse občane in občanke, pa tudi druge prebivalce Posočja opozarjajo, naj tudi v trenutnih razmerah pokličejo svoje osebne zdravnike in so glede svojih bolezni z njimi v stiku vsaj po telefonu, v primeru slabšega počutja pa naj opravijo tudi pregled.
»Opažamo, da so v vmesnem času oslabeli nekateri pacienti, ki rabijo spremljevalno zdravljenje, a so se zadnji mesec in pol raje držali doma. Nikakor ne drži, da osebni zdravniki ne delajo. Vsi so dosegljivi in opravljajo svoje naloge, vsi so na voljo. Sprememba, ki bo zagotovo veljala dlje časa, pa je, da čakanja v čakalnicah ni več. Zdaj se po zdravstvenih ustanovah paciente naroča po urah in teh se je treba dosledno držati, saj ne sme prihajati do stikov med pacienti,« opozarja direktor ZD Tolmin Gaudencio Lucas Triep in obenem vse poziva, naj v primeru zdravstvenih težav oziroma slabega počutja, ki ni nujno povezano s koronavirusom oziroma simptomi gripe, pokličejo svoje zdravnike, da bi preprečili resnejše zaplete. Obenem poudarja, da bodo s 4. majem v Sloveniji najverjetneje začele delati tudi specialistične ambulante.
Hkrati z zadovoljstvom ugotavlja, da v Občini Tolmin in nasploh v Posočju trenutno ni nikogar, ki bi bolehal za koronavirusom, a obenem opozarja pred možnimi vnosi od zunaj. »Za zdaj še velja prepoved druženja ljudi in poti zunaj svojih občin, bojim pa se, kakšne bi lahko bile posledice, ko bo prišlo do sprostitve teh ukrepov. Doslej so bili ljudje v teh krajih izredno odgovorni in upam, da bo tako ostalo. Starejši bodo morali še lep čas res paziti, da jih novi virus ne bi dosegel, moramo pa biti pri tem tudi zmerni in jih ne povsem odrezati znotraj družin. Tam so stiki vendarle dovoljeni, pri čemer morajo seveda mlajši člani gospodinjstev paziti na svoje obnašanje v družbi in na ohranjanje priporočene razdalje pri srečevanju drugih ljudi,« poudarja Gaudencio Lucas Triep.
Tanja Volarič Karlo, odnosi z javnostmi