V Tolminu nova Unicefova Varna točka za otroke in mladostnike
Tolmin se je pridružil drugim slovenskim krajem po Sloveniji, ki so naredili korak naprej k zmanjševanju nasilja nad otroki. Ker v Centru Mala hiša želijo pomagati, da bodo otroci in mladostniki rasli v varnem in prijaznem okolju, so se pridružili Unicefovemu projektu Varna točka. Cilj Varne točke je, da blaži otrokovo trenutno stisko in ga po potrebi napoti na druge organizacije, kjer lahko dobi strokovno pomoč.
Kot pojasnjujejo v Unicefu, je Varna točka prostor, kjer so prisotni usposobljeni ljudje, ki otrokom in mladostnikom v stiski prisluhnejo, nudijo trenutno zaščito, osnovne informacije in pomoč pri reševanju težav. Unicefove Varne točke pripomorejo k ustvarjanju ozračja večje varnosti za otroke in mladostnike oziroma jim ponujajo dodatno možnost, kamor se otroci lahko zatečejo po pomoč ob različnih težavah – od stisk, ko so ogroženi s strani vrstnikov, do stresnih situacij v šoli, kadar ne morejo priti v stik s starši, potrebujejo pomoč pri domači nalogi, kozarec vode ali zgolj prijazen pogovor. Unicefovo Varno točko prepoznamo po modri nalepki, smejoči se hišici, ki je nameščena ob vhodu v Center Mala hiša. Otroci in mladostniki se lahko tja v primeru kakršne koli težave obrnejo med urnikom Centra za otroke, to je v ponedeljek in petek od 12.00 do 18.00 ali kadar koli prek spletne strani www.varnetocke.si.
K večji varnosti osnovnošolcev v prometu bo prispevalo tudi nadaljevanje projekta Pešbus, katerega prva izvedba lani je naletela na dober odziv in je bila zelo uspešna. Občina Tolmin bo z njim nadaljevala tudi letos med Evropskim tednom mobilnosti, in sicer v sodelovanju z OŠ Franceta Bevka Tolmin, Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Tolmin ter Moto klubom Soča. Do začetka prihodnjega šolskega leta pa bo dodatno uredila tudi javno razsvetljavo na zadnjem delu varne šolske poti, ki poteka skozi športni park Brajda.Špela Kranjc in Marina Laharnar, koordinatorka mladinskih programov v Zavodu KŠM Tolmin