Podelitev občinskih nagrad in odkritje spomenika filmu Na svoji zemlji zaokrožila majsko praznovanje
S petkovo slavnostno sejo občinskega sveta in podelitvijo nagrad Občine Tolmin za leto 2019 je vrhunec doseglo praznovanje letošnjega občinskega praznika. Za njihov prispevek so se zahvalili sedmim nagrajencem, občina je dobila tudi sedmega častnega občana – to je postal Zdravko Duša.
Od župana Uroša Brežana in predsednice Komisije za priznanja in nagrade Nataše Gabršček so tri zahvale Občine Tolmin prejeli Nevenka Iaria za dolgoletno delo na področju prehrane v Vrtcu Tolmin, ki je v slovenskem prostoru z več vidikov prepoznano kot primer dobre prakse, Franci Petrnelj za turistični razvoj krajevne skupnosti Stržišče, uspešno podjetništvo ter dvig kakovosti in ugleda prostovoljskega dela v Baški grapi ter skupina krajanov Kamnega za nesebično medsosedsko pomoč ob gašenju požara na Kamnem (nagrado sta v njihovem imenu prevzela Valentin Šuligoj in Franc Vehar).
Dve zahvali sta prejela Kulturno društvo likovnih ustvarjalcev Tolmin za dolgoletno kakovostno delo na področju likovne umetnosti (nagrado sta prevzela predsednik društva Dare Trobec in mentorica Jana Dolenc) ter Samo Kutin za spodbujanje kakovosti popularne glasbe na Tolminskem in promocijo tolminske glasbene ustvarjalnosti v svetu, v čigar imenu je zaradi zadržanosti nagrado prevzel brat Gorazd Kutin.
Nazadnje sta podeljevalca podelila še najvišji nagradi. Plaketo Občine Tolmin je prejel Milan Fratnik za življenjsko delo na podjetniškem in družbenem področju v občini, Zdravko Duša pa si je naziv častni občan zaslužil za življenjsko delo na področju kulture. S tem se je pridružil šestim dosedanjim častnim občanom: Janezu Dolencu, Vasji Klavori, Veri Clemente Kojić, Marku Munihu, Silvestru Gaberščku in Marti Filli.
Kulturni program slovesnosti, ki sta jo povezovala dijaka Gimnazije Tolmin Rok Kaltnekar in Neža Jeklin, so sooblikovali mladi. Na velikem odru so nastopili solo pevec Janko Tuta in violinistka Zala Štrancar s klavirsko spremljavo Erike Bizjak iz Glasbene šole Tolmin, pevski zbor VVZ Ilke Devetak Bignami Tolmin z zborovodkinjo Nado Blažej ter pripovedovalka Ana Duša. Lepo napolnjeno dvorano je praznično nagovoril župan Uroš Brežan.
Pred slavnostno sejo so v vhodni avli Kinogledališča odkrili restavriran spomenik prvemu slovenskemu celovečernemu zvočnemu igranemu filmu Na svoji zemlji, ki je vse od leta 1975 stal na Grahovem ob Bači, kjer je bil film Na svoji zemlji tudi posnet. Predvsem precej neugodne podnebne razmere so v dolgih 44 letih dodobra načele 2,3 metra visoko leseno obeležje, zato so se pristojni na Restavratorskem centru Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) in Občini Tolmin lani jeseni dogovorili za izvedbo konservatorsko-restavratorskih posegov za zaščito izvirnika ter izdelavo replike, ki bo nadomestila kip na prvotnem mestu. Potek del je predstavila vodja novogoriške območje enote ZVKDS Ernesta Drole, skupaj z županom Urošem Brežanom pa sta nato odkrila restavriran izvirnik, ki bo poslej na ogled v tolminskem Kinogledališču. V imenu domačinov sta se občini in zavodu zahvalili predsednica Krajevne skupnosti Grahovo ob Bači Martina Levpušček in predsednica Društva Baška dediščina Alenka Zgaga, slikarka Stanka Golob pa je ob 25-letnici svojega ustvarjanja vsem občanom podarila sliko iz peska z naslovom Zvestoba Posočju, ki je svoje mesto prav tako našla v vhodni avli Kinogledališča. Glasbeno noto so dogodku vdahnile ljudske pevke Kariške čečje.
Tradicionalno je že v dopoldanskem času delegacija z županom Urošem Brežanom in predsednikom Združenja borcev za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin Rokom Uršičem položila venec k spomeniku padlim v NOB na tolminskem pokopališču ter cvetje k spomeniku tolminskim puntarjem na Mestnem trgu.