Ulični jedci kot prva postaja E-cikliranja tudi v Posočju
Odslužene male električne in elektronske naprave ter baterije lahko občani po novem poleg v Zbirnem centru Volče oddajo tudi v ulična zbiralnika v Tolminu (vznožje Ficovega klanca) in na Mostu na Soči (avtobusna postaja). V sklopu projekta Life Gospodarjenje z e-odpadki, ki poteka s sloganom E-cikliraj!, je namreč družba ZEOS v sodelovanju z lokalnim partnerjem Komunalo Tolmin štiri ekološke otoke na območju Posočja včeraj dopolnila s takšnimi uličnimi jedci, kot jih v šali imenujejo. Ob tej priložnosti so s podpisom listine o predaji uličnih zbiralnikov k projektu pristopile tudi občine Tolmin, Kobarid in Bovec, ki so se zavezale k sodelovanju pri spreminjanju navad svojih prebivalcev. Župani Uroš Brežan, Valter Mlekuž in Marko Matajurc ter začasni direktor Komunale Tolmin Berti Rutar so nato s simbolično oddajo e-odpadkov pospremili nove zbiralnike na pot.
V družbi ZEOS, ki odpadno električno in elektronsko opremo prevzema zadnjih 13 let, pravijo, da je ozaveščenost slovenske javnosti v primerjavi z evropsko nadpovprečna. Lani so namreč na območju naše države zbrali že 51 % odslužene električne in elektronske opreme od tiste, ki je bila kot nova dana na trg. Ker želijo ta delež še povečati, od leta 2016 širom Slovenije postavljajo ulične zbiralnike z namenom približati oddajo odsluženih aparatov in baterij. Sporočilo organizatorjev projekta Life je, da sodijo ti odpadki v posebno skupino in ne med mešane komunalne odpadke, saj vsebujejo ne le surovine, katerih reciklati so uporabni za nove proizvode in se s tem ohranjajo naravni viri, ampak ti odpadki vsebujejo tudi za okolje zelo nevarne težke kovine. Kot je povedal direktor družbe Emil Šehić, so gospodinjstva ključnega pomena za boljše ravnanje oz. ločevanje z e-odpadki in odpadnimi baterijami, saj se v Sloveniji vsako leto v povprečju zbere nekaj več kot 6 kg teh odpadkov na prebivalca, kar še zdaleč ne predstavlja vseh pokvarjenih aparatov. »Veliko malih odsluženih aparatov tudi zaradi oddaljenih lokacij za njihovo oddajo konča med mešanimi komunalnimi odpadki ali celo na divjih odlagališčih, ulični zbiralniki pa se nahajajo na frekventnih lokacijah in v neposredni bližini zbiralnikov za druge odpadne frakcije in tako predstavljajo primerne lokacije za oddajo tovrstnih odpadkov,« je še pojasnil Šehić.
Da je vesel novih, občanom še bližjih lokacij za oddajo e-odpadkov, je potrdil tudi župan Uroš Brežan: »Pozitiven odnos do okolja je v naši dolini že v genih, a ga tudi vedno spodbujamo prek najrazličnejših aktivnosti – tudi Komunale Tolmin, ki je v zadnjih letih skupaj z občinami in prebivalci naredila prave korake v tej smeri. Tega ne dokazujemo le s pridnim ločevanjem odpadkom, ampak tudi z vsakoletnimi prostovoljnimi čistilnimi akcijami. Vseeno se še vedno najdejo izjeme, ki iz različnih razlogov včasih pozabijo, da imamo dobro organizirano komunalno službo in zbirne centre, da pri nas npr. tudi pobiranja azbestnih odpadkov ne zaračunavamo, zato je prav na te stvari stalno opozarjati.«
Na območju 170 slovenskih občin je podjetje ZEOS od leta 2016 do včeraj nameščenih 666 takšnih sivo-zelenih uličnih zbiralnikov, mrežo pa bodo v prihodnje še naprej širili. Lokacije zbiralnikov ter druge koristne informacije v zvezi z oddajo odsluženih e-naprav in njihovo predelavo vsebuje spletna stran stariaparati.si.