Odstranjujmo škodljivo ambrozijo!
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (URSVHVVR) v sodelovanju s številnimi slovenskimi občinami tudi to poletje pristopa k širši akciji obveščanja o obveznem pravočasnem odstranjevanju pelinolistne ambrozije, škodljive in alergene tujerodne rastline. Ker ambrozija uspeva v nezahtevnih rastnih razmerah, se zaraščenost z njo povečuje. Največ je je ob cestah in železnicah, rečnih in potočnih bregovih, zapuščenih stavbnih in obdelovalnih zemljiščih ter slabo urejenih komunalnih površinah, od tam pa se širi tudi na kmetijska zemljišča.
Pelinolistna ambrozija izvira iz Severne in Južne Amerike, od koder se je v Evropo razširila s semeni drugih rastlin. Prepoznamo jo po zelenih, dvakrat pernato deljenih gladkih listih, podobnih listom pelina. Steblo je poraslo z dlačicami, dolgo socvetje pa rumene barve. Rastline se širijo s semeni, ki začnejo dozorevati v avgustu, zato jih je najbolje s koreninami vred odstraniti pred cvetenjem v juliju oziroma preden na njih v avgustu dozorijo plodovi. Povprečno razvita rastlina ima namreč 2.000–3.000 semen, ki jih lahko veter raznaša kilometre daleč, ki v zemlji prezimijo in klijejo postopoma, kaliva pa so tudi do 40 let.
Pelod ambrozije je eden najmočnejših znanih alergenov, zato pri odstranjevanju uporabimo rokavice, v času cvetenja pa tudi zaščitno masko. Priporočljivo je, da odstranjevanje opravijo izključno tisti, ki niso alergični na cvetni prah ambrozije ali pelina. Pred cvetenjem lahko odstranjene rastline pelinolistne ambrozije odložimo med mešane/biološke odpadke, na kompost ali jih posušimo in sežgemo na dovoljen in varen način, medtem ko cvetočih rastlin in tistih z že razvitimi semeni na kompost ne odlagamo, saj jih bomo z raztrosom komposta razširjali. Takšne rastline spravimo v vreče in odložimo med mešane komunalne odpadke.
Z namenom preprečevanja širjenja in zmanjševanja zaraščanja (ne)kmetijskih površin z ambrozijo je njeno obvezno zatiranje že od leta 2010 predpisano z Zakonom o zdravstvenem varstvu rastlin in Odredbo o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia. Dodatne koristne informacije je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin objavila na svoji spletni strani, pripravili pa so tudi zloženko, ki jo najdete na nekaterih javnih mestih, med drugim tudi na Občini Tolmin.