Svetniki o turistični taksi, cenah komunalnih storitev, delu policije in populaciji velikih zveri
Občinski svet je na svoji 30. seji 22. maja med drugim sprejel predlog Odloka o turistični taksi v občini Tolmin v prvi obravnavi, v drugi obravnavi predlog Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o določitvi plovbnega režima na reki Soči in reki Koritnici ter predlog spremembe cen oskrbo s pitno vodo, odvajanja in čiščenja komunalnih padavinskih voda in ravnanja s komunalnimi odpadki. Svetniki so se seznanili še z delom Policijske postaje Tolmin v minulem letu in stanjem na področju spremljanja populacije velikih zveri na ozemlju občine Tolmin.
Predlog odloka o turistični taksi v občini Tolmin je v 4. točki predstavila vodja občinskega Oddelka za gospodarstvo, negospodarstvo in finance Janja Bičič. Kot je pojasnila, gre pri turistični taksi za pavšalni prispevek, ki ga plača gost namensko za turistično infrastrukturo in storitve, ki jih koristi v turistični destinaciji in ki mu prinašajo boljše počutje, Občina Tolmin pa zbrano turistično takso v celoti in oplemeniteno z drugimi (ne)namenskimi proračunskimi viri vlaga v razvoj turizma na ravni občine. Turistično in po novem še promocijsko takso bodo plačevali gostje, ki bodo prenočevali v nastanitvenem obratu na območju občine Tolmin. Predlog odloka določa, da bo s 1. januarjem 2019 višina turistične takse za prenočitev znašala 1,60 evra na osebo na dan, promocijska taksa pa se obračuna poleg turistične takse in znaša 25 odstotkov zneska slednje ali 0,40 evra na osebo dnevno. Skupni znesek turistične in promocijske takse za prenočitev na osebo na dan bi torej znašal 2,00 evra. V razpravi so se svetniki strinjali z uvedbo enotne višine turistične in posledično tudi promocijske takse za vse vrste in kategorije nastanitvenih obratov na celotnem območju občine Tolmin prek celega leta. Pri sklepanju so predlog odloka v prvi obravnavi potrdili, pri čemer naj se do druge obravnave v predlogu odloka uredi tudi status začasnih šotorišč, vzpostavljenih na prireditvenih prostorih v času festivalov, in način pobiranja takse v tem primeru.
V 5. točki je občinski svet najprej v prvi in potem še v drugi obravnavi potrdil predlog Odloka o spremembi meje med območji naselij Dolje in Gabrje, na katerega je pozitivno mnenje že predhodno izdala Geodetska uprava RS. Pobudo za spremembo meje je vložila družba Karpis d.o.o., ki vodi kamp pod vasjo Gabrje. Hišna številka, ki predstavlja naslov kampa, se namreč sedaj glasi na Dolje, kar pa predvsem tujim gostom povzroča kar nekaj težav pri iskanju lokacije.
V 6. točki so svetniki v drugi obravnavi sprejeli predlog Odloka o spremembah in dopolnitvah Odloka o določitvi plovbnega režima na reki Soči in reki Koritnici. Kot je pojasnila Katja Fratina Hvalec z Medobčinske uprave, so za mnenje glede določbe odloka, da lahko pooblaščeni nadzorniki in informatorji za dokazovanje obstoja prekrška pri pristojnem organu kršitelja fotografirajo in posnamejo, zaprosili informacijsko pooblaščenko. Ta je v svojem neobvezujočem mnenju zapisala, da je »fotografiranje in snemanje pooblaščene osebe torej dopustno za namen dokazovanja kršitve, ki jo nadzornik zazna, pri čemer lahko to opravi v omejenem obsegu in na način, ki ne posega prekomerno v ostale ustavne pravice posameznika. Ni pa na tej podlagi avtomatično dopustno stalno snemanje določenih območij v smislu video nadzora.«
V 7. točki so svetniki soglašali s predlogom spremembe cen oskrbo s pitno vodo, odvajanja in čiščenja komunalnih padavinskih voda in ravnanja s komunalnimi odpadki. Kot je pojasnil direktor Komunale Tolmin Berti Rutar, so namreč Izvajalci javnih služb vsako leto dolžni izdelati elaborate, v katerih je poračun cen in predračun za nove cene, ki jih pošljejo v potrditev občinskim svetom. V 8. točki je svetnike z delom Policijske postaje Tolmin v letu 2017 seznanil komandir Boris Zorko. Kot je povedal, v občini Tolmin nobena varnostna problematika ne izstopa. V primerjavi z letom poprej so obravnavali 10 kaznivih dejanj več (120 v primerjavi s 110) z 41-odstotno preiskanostjo, med njimi pa ni hujših kaznivih dejanj. Na področju zagotavljanja splošne varnosti se je število obravnavanih kršitev v zadnjih dveh letih zmanjšalo. Med 86 prometnimi nesrečami v letu 2017 je bila ena s smrtnim izidom, policisti so zaznali občutno več kršitev cestnoprometnih predpisov, zaradi bližine državne meje pa so velik poudarek ob svojem rednem delu policisti dajali izvajanju predpisov o tujcih.
Iztok Koren iz tolminske območne enote Zavoda za gozdove RS je svetnike v 9. točki seznanil s stanjem na področju spremljanja populacije velikih zveri. V letu 2017 je bilo po njihovih podatkih na ozemlju občine Tolmin zabeleženo močno povečanje številčnosti medveda, velik porast pa v zadnjih letih velja za vso Slovenijo, saj je po Korenovih besedah dovoljenje za odstrel prišlo prepozno. Poleg tega se od Nanosa in Trnovskega gozda proti severu širijo tudi krdela volkov, na območju občine Tolmin do Trebuše. V lanskem letu so se tako prvič pojavile velike škode po volkovih, in sicer največ na drobnici.
V zadnji, 10. točki je občinski svet obravnaval še premoženjskopravne zadeve.