Zaključni račun, občinski nagrajenci in načrt upravljanja z mestno drevnino
Na 29. seji je tolminski občinski svet med drugim sprejel Odlok o zaključnem računu Občine Tolmin za leto 2017 in Načrt upravljanja z mestno drevnino v Tolminu, glasoval o letošnjih prejemnikih občinskih nagrad, se seznanil s poslovnimi poročili javnih zavodov LTO Sotočje Kobarid – Tolmin, Turizem Dolina Soče in Posoški razvojni center (PRC) ter za slednjega sprejel letni delovni načrt za leto 2018, naravovarstvenika pa sta svetnikom predstavila zavarovano območje reke Soče med naseljema Volče in Tolmin. Zaradi odsotnosti predstavljavca je župan Uroš Brežan z dnevnega reda umaknil točko Informacija o stanju na področju spremljanja populacije velikih zveri na ozemlju občine Tolmin, ki jo bo občinski svet predvidoma obravnaval na prihodnji seji.
V 3. točki so svetniki med vprašanji in predlogi nanizali veliko tem, ki so se nanašala na aktualno dogajanje v občini. Na večino vprašanj so jim župan in zaposleni v občinski upravi odgovorili, nekatere pobude pa v tem trenutku še obravnavajo oz. jih bodo bodo obravnavali v prihodnje.
Predlog Odloka o zaključnem računu Občine Tolmin za leto 2017 sta v 4. točki predstavila vodja občinskega oddelka za gospodarstvo, negospodarstvo in finance Janja Bičič in župan Brežan. Z občinskim proračunom za leto 2017 je bilo načrtovanih skoraj 10,7 milijona evrov prihodkov, realiziranih pa nekaj več kot 11,2 milijona evrov prihodkov. V primerjavi z realizacijo proračuna za leto 2016 to predstavlja 0,93-odstotno prihodkovno rast. Relativno višja realizacija od planirane je razvidna predvsem pri prihodkih od davka na dediščine in darila, davka na promet nepremičnin, drugih najemnin, doseženih pri krajevnih skupnostih, prihodkih od podeljenih koncesij za vodno pravico, prihodkih od prodaje blaga in storitev, prihodkih od komunalnih prispevkov, doplačil občanov za domove, finančne izravnave, namenskih sredstev za vzdrževanje gozdnih cest in prejetih investicijskih sredstev iz občinskih proračunov, ki pa v pretežnem delu v absolutnem znesku ne predstavljajo pomembnih prekoračitev planskih vrednosti. Glede na absolutni znesek je presežek dosežene realizacije v primerjavi s planiranim najbolj izrazit pri prihodkih iz naslova podeljenih koncesij za vodno pravico (skoraj 247.000 evrov), finančne izravnave (skoraj 94.000 evrov), davka na dediščine in darila (prek 60.000 evrov), omembe vredna pa je tudi dosežena prekoračitev prihodkov od komunalnih prispevkov, turistične takse in prihodkov od prodaje blaga in storitev na trgu. Svetniki so predlog odloka potrdili najprej v prvi in nato še v drugi obravnavi, predlog nadzornega odbora o pripravi 3-mesečnih poročil o izvrševanju proračuna pa so zavrnili.
V 5. točki je v. d. direktorja Javnega zavoda za turizem Dolina Soče Janko Humar predstavil poslovni poročili navedenega zavoda in njegovega predhodnika LTO Sotočje Kobarid-Tolmin za leto 2017. Povedal je, da je bilo minulo leta z vidika turizma za celotno Posočje izjemno, in postregel s številkami, ki prikazujejo velik obisk – lani so namreč v Posočju zabeležili približno 620.000 nočitev, kar je 28 % več kot leto poprej, info centre pa je obiskalo več kot 85.000 obiskovalcev, kar je 33 % več kot leto poprej. Poleg tega je bil v letu 2017 poseben izziv pripojitev LTO Sotočje in LTO Bovec na novoustanovljeni Javni zavod za turizem Dolina Soče.
V 6. točki je direktorica Posoškega razvojnega centra (PRC) mag. Almira Pirih predstavila letno poročilo zavoda in odgovorila na nekaj vprašanj članov občinskega sveta. Svetniki so nato soglasno sprejeli še Letni delovni načrt PRC-ja za leto 2018.
Po večletnih neuspešnih pobudah za izgradnjo brvi čez Sočo pri tolminskem pokopališču proti Volčam je občina pred občinski svet povabila vodjo Območne enote (OE) Nova Gorica Zavoda RS za varstvo narave Klavdija Bajca in njegovega sodelavca mag. Daniela Rojška, da pojasnita zadržke, zaradi katerih je naravovarstveno soglasje za izgradnjo brvi na tem mestu nemogoče dobiti. Mag. Rojšek je uvodoma pojasnil, da je v tem primeru glavni razlog t. i. poplavni log, z drevjem in grmovjem zaraščen, mokroten svet, ki leži v višjem delu struge in ga reka ali potok redno poplavlja. Ob Soči jih je sicer zaradi njenega izrazitega hudourniškega značaja malo, gre pa pri poplavnih logih za življenjske prostore redkih, ogroženih in zavarovanih rastlinskih in živalskih vrst, prav tako se vanje zatečejo živali, ki drugod zaradi prisotnosti človeka nimajo miru. Bajc je nadaljeval, da pomembnost tega poplavnega območja dokazuje njegova zavarovanost z občinskim odlokom, država ga varuje kot ekološko območje in naravno vrednoto državnega pomena, poleg tega pa je uvrščeno med območja Nature 2000. Vsakršen poseg vanj bi pomenil uničenje, predhodne evropske sodbe pa sledijo vzorcu, da če za neko traso obstaja za naravo manj škodljiva alternativa (v primeru te brvi je to obstoječi Volčanski most čez Sočo gorvodno), se je treba poslužiti te. Agencija RS za okolje je po Bajčevih pojasnilih leta 2013 izdala odločbo, s katero je zavrnila izdajo naravovarstvenega soglasja za to brv, od takrat pa niso nastala nova dejstva, zaradi katerih bi lahko spremenili odločitev, in obenem se višje na Soči izvajajo izkopi proda. Svetnica Katja Kragelj Jug je povzela dosedanje aktivnosti v prizadevanjih za to brv in ob podpori nekaterih drugih svetnikov predlagala, naj občina še naprej deluje v tej smeri. Občinski svet je nazadnje soglasno sprejel sklep, naj Občina Tolmin pri pripravi sprememb odloka o občinskem prostorskem načrtu na območju desnega brega Soče pri tolminskem pokopališču predvidi izgradnjo brvi za pešce in kolesarje ter s tem v zvezi izvede vse postopke.
Predlog Načrta upravljanja z mestno drevnino v Tolminu je v 8. točki predstavila pripravljavka, krajinska arhitektka Bojana Čibej. Kot poudarja, »načrt obravnava stanje in trende mestne drevnine na podlagi preteklih popisov. S sintezo strokovnih izsledkov ter mnenj občinskih organov in zainteresirane javnosti določa cilje in oblikuje poenotene smernice bodočega upravljanja z mestno drevnino v Tolminu. Te so podlaga za odlok in bodo v primerih razsojanja o usodi drevja v prihodnosti vodile do hitrejših logičnih rešitev. Občini Tolmin pa načrt omogoča uspešnejše upravljanje z mestno drevnino in sistemsko financiranje upravljanja z drevjem na javnih površinah.« Razpravljavci so dokument pozdravili in pohvalili pri njegovi pripravi opravljeno delo, nato pa predlog načrta soglasno potrdili.
V 9. točki, ki je bila tako kot minula leta zaprta za javnost, so svetniki po krajši razpravi potrdili prejemnike letošnjih občinskih nagrad, kot jih je predlagala Komisija za priznanja in nagrade. Plaketo Občine Tolmin prejme Anka Lipušček Miklavič za pomembne uspehe pri razvoju kmetijstva, gospodarstva in ohranjanja krajine ter za širjenje prepoznavnosti občine Tolmin. Dve priznanji Občine Tolmin prejmeta Miljko Lesjak za 39-letno požrtvovalno in uspešno prostovoljno delo v okviru Postaje GRS Tolmin ter Ivan Brovč za več kot 40-letno uspešno prostovoljno delo v zmajarstvu in za promocijo Baške grape, občine Tolmin in Slovenije. Tri zahvale Občine Tolmin letos prejmejo Miloš Leban za pomembno vlogo med nosilci in oblikovalci glasbenega in kulturnega življenja v občini, Športno-kulturno-turistično društvo Lom za 15 let delovanja ter skrbi za športno, kulturno, turistično in drugo družbeno dogajanje na območju in v okolici KS Tolminski Lom ter Majda Luznik za dolgoletni prenos ljubezni do ljudske pesmi in glasbe tako v lokalnem okolju kot širše. Nagrajenci bodo nagrade po tradiciji prejeli na slavnostni seji občinskega sveta v petek, 25. maja, ob 19. uri v Kinogledališču Tolmin.
V zadnji, 10. točki so svetniki obravnavali tri premoženjskopravne zadeve.