O festivalih v prihodnje bo razpravljal tudi občinski svet
Javna razprava, ki je sledila predstavitvi študije o vplivih festivalskega turizma v občini Tolmin, je potrdila ugotovitve omenjene študije. V tolminskem Kinogledališču so 5. februarja mnenja soočili nekateri občani, predstavniki društev, skupnosti in ustanov ter ponudniki in organizatorji. Udeležba s kakšnimi 80 prisotnimi je bila nižja od pričakovane – sploh če upoštevamo, da je Občina Tolmin študijo naročila tako zaradi vse večjega zanimanja organizatorjev za izvedbo festivalov v širši okolici Sotočja kot predvsem zaradi različnih odzivov iz lokalnega okolja na podaljševanje festivalskega obdobja.
Izsledke raziskave, ki so jo pripravili na Fakulteti za uporabne družbene študije (FUDŠ) v Novi Gorici, je predstavil vodja projekta prof. dr. Matej Makarovič. Od oktobra do decembra 2017 so s telefonsko anketo ter skupinskimi in individualnimi intervjuji opravili raziskavo javnega mnenja o odnosu lokalnega prebivalstva do festivalskega turizma v občini ter analizirali ekonomske učinke in okoljsko obremenitev festivalskega in širšega vplivnega območja. Kot je povedal župan Uroš Brežan, ga ugotovitve raziskave niso presenetile in »bodo dobra osnova za usmerjanje tega pomembnega in prepoznavnega turističnega produkta, prav tako pa bomo skrbno pretehtali okvirna priporočila, ki so jih pripravljavci oblikovali na podlagi svojega dela«.
Iz javne razprave je bilo izluščiti, da občani, ki so v njej izrazili svoje mnenje, večinoma podpirajo gostovanje festivalov v Tolminu, obenem pa opozarjajo na motnje, ki jih ti prinašajo v lokalno okolje in bi jim morali v prihodnje posvetiti več pozornosti. Med njimi so izpostavili hrup po 2. uri ponoči, ki se v smeri Poljubinja in Prapetna širi od najmanjšega odra pri Sotočju, in hrup iz kampa, ki se med največjim festivalom MetalDays razširi vse do stanovanjskih hiš pod Brajdo. Moteče je kampiranje obiskovalcev zunaj trajanja posameznega festivala, saj v tem času ni poskrbljeno za odvoz odpadkov, čiščenje kemičnih stranišč ipd., domačinom pa tudi ni povšeči omejen dostop do Soče in Tolminke, ki v okolici Sotočja nista nedostopni samo v času največjih glasbenih festivalov, ampak tudi med pripravami nanje. Organizatorji, ki so se odzvali povabilu, so izrazili pripravljenost za reševanje situacije v okviru svojih, tudi ekonomskih, možnosti.
Ker gre v primeru festivalskega turizma za pomemben turistični produkt, se bosta z vsebino študije FUDŠ seznanila tudi Odbor za kmetijstvo, turizem in razvoj podeželja ter nato občinski svet. Sprejete sklepe, katerih predlogi temeljijo na ugotovitvah in priporočilih študije ter glavnih poudarkih javne razprave, bo Občina Tolmin v okviru svojih pristojnosti v prihodnje upoštevala pri usmerjanju festivalskega dogajanja na območju Tolmina.