Zbirateljski kovanci v počastitev 300. obletnice tolminskega punta
Republika Slovenija je v počastitev 300. obletnice velikega tolminskega punta izdala zbirateljske kovance. Od današnjega dne so v obtoku in prodaji zlatniki, srebrniki in dvokovinski kovanci za 3 evre. Na njih je upodobljeno kmečko orodje, s katerim so se uporniki večinoma bojevali.
Zbirateljski kovanci se v Sloveniji vsako leto izdajo ob največ dveh dogodkih. Na predlog Občine Tolmin je Vlada Republike Slovenije že v decembru 2011 z Uredbo o določitvi dogodkov, ob katerih se v letu 2013 izdajo priložnostni kovanci odločila, da bodo zbirateljski kovanci v letu 2013 izdani v počastitev 300. obletnice velikega tolminskega punta.
Banka Slovenije s 25. februarjem 2013 tako v obtok daje:
- 1.500 zlatnikov z nominalno vrednostjo 100 evrov,
- 2.000 srebrnikov z nominalno vrednostjo 30 evrov in
- 200.000 dvokovinskih kovancev z nominalno vrednostjo 3 evre.
Podobo priložnostnih kovancev je Banka Slovenije izbirala z javnim anonimnim natečajem. Vlada Republike Slovenije je na predlog Komisije za izdajo priložnostnih kovancev, ki sta jo imenovala Banka Slovenije in Ministrstvo za finance, odločila, da se zbirateljski kovanci
za obeležitev 300. obletnice velikega tolminskega punta, izdelajo po idejnem osnutku Jerneja Kejžarja iz Kranja. So okrogli in po obodu nazobčani. Na sprednji strani kovancev je v osrednjem delu s številko izpisana nominalna vrednost kovanca in pod njo beseda "EURO", v spodnjem delu pa "SLOVENIJA 2013". Na hrbtni strani kovancev so med stiliziranim kmečkim orodjem (burkle, cepec in kosa) izpisane številke "1", "7", "1" in "3", ki predstavljajo letnico 1713, pod njimi pa je napis "VELIKI TOLMINSKI PUNT".
Skovani so bili na Slovaškem, v kovnici Mincovna Kremnica, š.p.
Zbirateljski kovanci so izdelani iz zlata, srebra ali kovin, ki jih določi Republika Slovenija, od kovancev v obtoku pa se razlikujejo v barvi, premeru in teži. Njihova nominalna vrednost je izražena v evrih, a se razlikuje od nominalnih vrednosti tečajnih kovancev. Na območju Republike Slovenije so ti kovanci zakonito plačilno sredstvo v njihovi nominalni vrednosti, v drugih državah pa imajo zgolj numizmatično vrednost. Prodajajo se po ceni, ki je višja od njihove nominalne vrednosti.
Zbirateljske kovance, izdane v počastitev obletnice velikega kmečkega upora, bomo v četrtek, 28. februarja 2013, ob 17. uri predstavili v Tolminskem muzeju. Predstavitve se bosta udeležila tudi avtor dizajna, Jernej Kejžar, in predstavnik Banke Slovenije dr. Branko Bertoncelj, ki je predsedoval Komisiji za izdajo priložnostnih kovancev.