Na puntarskih kovancih so ključni detajli
Trije zbirateljski kovanci, ki jih je Slovenija izdala ob 300. obletnici tolminskega punta, so v prodaji in obtoku že dober teden. 28. februarja je Občina Tolmin v Tolminskem muzeju pripravila še njihovo javno predstavitev, ki sta se je udeležila tudi avtor dizajna in predstavnik Banke Slovenije.
Priložnostni kovanci se praviloma izdajo ob dveh dogodkih letno, ki jih predhodno določi vlada. Letos sta ta dva dogodka 800. obletnica obiskovanja Postojnske jame z izdajo spominskega kovanca za 2 evra in 300. obletnica velikega tolminskega punta, ki so jo počastili z izdajo treh zbirateljskih kovancev – zlatnika z nominalno vrednostjo 100 evrov, srebrnika z nominalno vrednostjo 30 evrov in dvokovinskega kovanca za 3 evre. Vsi trije so zakonito plačilno sredstvo samo v Sloveniji, medtem ko imajo drugod kot redek numizmatični primerek zgolj numizmatično vrednost.
Potek izbora od objave javnega anonimnega natečaja do končne odločitve o najboljšem idejnem osnutku kovancev in nato iskanje najbolj ustrezne kovnice je predstavil predsednik Komisije za izdajo priložnostnih kovancev in direktor oddelka Gotovinsko poslovanje pri Banki Slovenije dr. Brane Bertoncelj. Med prispelimi prijavami se je komisija nazadnje odločila za idejni osnutek danes absolventa grafičnega oblikovanja na ljubljanski akademiji za likovno umetnost Jerneja Kejžarja. Mladi Kranjčan, ki je na natečaju celo premagal svojega profesorja, je zbranim v Tolminskem muzeju predstavil dizajn kovancev. Na majhni površini, ki jo je imel na voljo, so bili poleg obveznih elementov po njegovem mnenju ključni detajli. Napisu Veliki tolminski punt in letnici 1713 je tako na hrbtno stran dodal preprosto kmečko orodje, s katerim so puntarji iskali pravico. Burkle, cepec in kosa so se idealno vklopili med številke, dodatno pristnost pa kovancu daje pisava. To je Kejžar dolgo iskal, a se mu je vztrajnost obrestovala, saj je nazadnje v idejnem osnutku lahko uporabil digitalizirano pisavo iz leta 1692. Kot je še povedal, je dolgotrajni pripravi idejnega osnutka po izboru na natečaju sledilo intenzivno sodelovanje s kovnico Mincovna Kremnica na Slovaškem, kjer so po njegovem mnenju zelo dobro opravili svoje delo.
V Sloveniji je za prodajo priložnostnih kovancev pooblaščena Deželna banka Slovenije, ki ima poslovalnico tudi v Tolminu. Kovance z nominalno vrednostjo 3 evre je že mogoče kupiti, zlatniki in srebrniki pa bodo v prosti prodaji šele od 27. marca dalje – do tega dne so na voljo le numizmatikom.
Župan Uroš Brežan je ob tej priložnosti Banki Slovenije podelil Pieronijevo grafiko, protokolarno darilo Občine Tolmin, in spominsko numizmatično kartico, ki je izšla prav ta dan. Darilo je prevzel dr. Brane Bertoncelj. Spominsko numizmatično kartico sta prejela tudi avtor idejnega osnutka Jernej Kejžar in tajnik Numizmatičnega društva Slovenije Vito Čop.
Spremljevalni program je dogodku primerno oblikovala Glasbena skupina Dednina