Puntali smo se že in bomo se še
Po vsej verjetnosti bi težko našli Tolminca oz. kogar koli, s Tolminom povezanega, ki ne bi bil seznanjen z letošnjim praznovanjem 300. obletnice velikega tolminskega punta. Občina Tolmin in druge institucije so ta visok jubilej do danes obeležile že večkrat, kar nekaj dogodkov pa je napovedanih v nadaljevanju leta.
Kot uvod v praznovanje so že lani spomladi v Tolminskem muzeju začeli z nizom predavanj o življenju v času tolminskega punta pod skupnim naslovom Punt se bliža. Kasneje, septembra lani, so 20 let po objavi v časopisu Isonzo/Soča v knjižni obliki izdali še strip avtorja Remigia Gabellinija iz Gorice Tolminski punt 1713. Izid publikacije je spremljala tudi istoimenska razstava. Na spletni strani Tolminskega muzeja je na ogled tudi kratek dokumentarni film o tolminskem puntu, ki je sicer del zgodovinsko-etnološkega dela stalne razstave Naplavine obsoške zgodovine.
Čeprav so puntarsko leto uradno otvorili s prireditvijo v središču mesta 15. februarja, je bil tolminski punt že osrednja tema letošnjega tradicionalnega tolminskega pustovanja v dneh pred tem. Konec februarja je Banka Slovenije v počastitev 300. obletnice tolminskega punta izdala tri zbirateljske kovance – zlatnik z nominalno vrednostjo 100 evrov, srebrnik z nominalno vrednostjo 30 evrov in dvokovinski kovanec za tri evre. En mesec kasneje je Pošta Slovenije izdala priložnostno poštno znamko in od takrat dalje je v njihovih poslovalnicah v prodaji tudi lično oblikovan filatelistično-numizmatični komplet, ki ga sestavljata zbirateljski kovanec za tri evre in priložnostna znamka.
Osrednja slovesnost ob visoki obletnici tega velikega kmečkega upora, ki so jo ustvarjalci poimenovali Nabrusimo kose!, je bila 24. marca v športni dvorani tolminskega šolskega centra. Slavnostni govornik ob tej priložnosti je bil predsednik države Borut Pahor, program s številnimi nastopajočimi pa sta oblikovala scenarist Zdravko Duša in režiser Marjan Bevk. Ob koncu meseca je pri založbi Buča izšel še ponatis romana Tolminci izpod peresa domačega pisatelja Ivana Preglja. Akademski slikar Rudi Skočir je v ta namen ustvaril 20 izjemnih ilustracij velikega formata, ki po koncu razstave v Knjižnici Cirila Kosmača Tolmin bogatijo stalno zbirko Tolminskega muzeja. Sicer pa je tolminski punt s še vedno uporniškimi potomci te velike kmečke vstaje danes zanimiv tudi za širšo slovensko publiko, kar poleg številnih objav v medijih potrjujejo tudi gostovanja v oddajah. Župan Uroš Brežan in Tminski madrigalisti so nazadnje 29. aprila nastopili v oddaji Dobra ura na TV Slovenija.
Naslednji večji dogodek v okviru praznovanja pomembnega jubileja bodo številni planinski pohodi na vzpetino Mengore nad Volčami z odkritjem spominskega obeležja z verzi Alojza Gradnika pri tamkajšnji cerkvi, ki je bila izhodiščno zbirališče puntarjev. Prireditev Zvoni od Mengor pripravljajo 25. maja, še isti dan pa ji bo sledil puntarski pohod v Gorico. Do konca leta se bodo v nizu prireditev zvrstili še Puntarski dnevi, koncert Simfoničnega orkestra RTV Slovenija s solisti in pevskim zborom pod vodstvom maestra Marka Muniha in mednarodni simpozij na temo tolminskega punta. Natančnejši koledar dogodkov je objavljen na spletni strani LTO Sotočje.