Vroče festivalsko poletje se izteka
Medtem ko organizatorji urejajo še zadnje malenkosti pred prvim Soča outdoor festivalom, ki se bo v Tolminu odvijal prihajajoči konec tedna, pa že lahko potegnemo črto pod izvedbo letošnjih glasbenih festivalov. Na sotočju Soče in Tolminke so se od 10. julija do 17. avgusta zvrstili kar štirje: Punk Rock Holiday, MetalDays, Sajeta in povratnik, festival reggae glasbe Overjam.
Punk Rock Holiday (PRH), ki je od 10. do 14. julija odpiral poletno festivalsko sezono na Sotočju, se vedno bolj uveljavlja kot prepoznaven punkrockovski festival in predvsem privablja mlajše občinstvo večinoma iz Slovenije in sosednjih držav. Po besedah enega od organizatorjev Andreja Sevška je tretjo izvedbo festivala že prvi dan obiskalo kakšnih 3000 glasbenih navdušencev. Med obiskovalci je tujcev iz leta v leto več, kar je potrdila tudi Klavdija Lešnik z LTO Sotočje, saj so na račun teh gostov letos beležili za približno polovico več povpraševanj kot lani, povečal pa se je tudi obisk njihove turistične pisarne v času festivala.
Že vse od premierne izvedbe leta 2011 organizatorji festivala PRH na logističnem področju tesno sodelujejo z organizatorji Metalcampa oz. po novem MetalDays in na ta način zmanjšajo produkcijske stroške. Ker ograje, šotore, točilne pulte, kemične sanitarije in odre postavijo samo enkrat, se festivala odvijata eden za drugim. Organizator MetalDays Roman Fileš je na novinarski konferenci pred letošnjim jubilejnim, desetim festivalom izpostavil, da si za naprej želi le še lažjega in bolj usklajenega urejanja vseh z zemljišči povezanih zadev. Po prvih letih dvomov in ogledovanj se Tolminci metalskih navdušencev sedaj veselijo, čeprav v dneh festivala Tolmin zaživi popolnoma drugače. In domačini z njim – nekateri se umaknejo, mnogi (in vedno več jih je) pa se obiskovalcem pridružijo v gostinskih lokalih sredi mesta ali pa na prizorišču, kjer so tudi nemetalci več kot dobrodošli. Ena od letošnjih novosti so bile stojnice lokalnih ponudnikov na prizorišču. Dominik Gabršček iz Ekološke kmetije Gabršček na Kamnem je bil s prodanimi 30 litri domačega mleka zadovoljen. »Največ povprašujejo tujci – Nemci, Dalmatinci, obiskovalci iz BiH. Splača se potrpeti kljub močnemu soncu in visokim temperaturam,« je zatrjeval. Ob vrhuncih festivala med 21. in 27. julijem (odra sta živela od ponedeljka do petka) se je na širšem območju prizorišča mudilo pričakovanih 12.000 ljudi, a težav z izgredi ni bilo. Reševalci so nekaj dela sicer imeli, a je šlo za običajne primere ob množičnih prireditvah te vrste in nič hujšega. Za odvoz odpadkov je skrbela Komunala Tolmin, organizatorji pa so težili k čim večjemu ločevanju. Direktor Berti Rutar je povedal, da je bila količina odpadkov nekaj manjša kot minula leta; nabralo se jih je 350 m3, 170 m3 pa je bilo odpadne embalaže.
Od 31. julija do 4. avgusta je Sotočje zaživelo s 14. kreativnim taborom Sajeta, ki je v puntarskem letu potekal pod geslom Punt's not dead. Za organizatorje iz Zveze tolminskih mladinskih društev lahko brez težav trdimo, da so ˝odkrili˝ danes eno najlepših festivalskih prizorišč v Evropi. Pestremu glasbenemu programu, ustvarjalnim delavnicam in drugim spremljevalnim dogodkom so tokrat dodali še predavanja o aktualnih temah, prireditev pa so podprli Ministrstvo za kulturo, občina, agrarna skupnost in krajevna skupnost Tolmin ter Goethe inštitut Ljubljana.
Druga izvedba Overjam reggae festivala (14.–17. avgust) v organizaciji slovensko-italijanske naveze je tokrat prvič na Sotočje zvabila po 3000 ljudi dnevno, poroča predstavnik za odnose z javnostmi Sandi Maver. Šlo je za »raznoliko druščino pretežno tujih obiskovalcev, med katerimi so z naskokom prevladovali italijanski gostje. Pred leti so namreč s selitvijo na špansko obalo izgubili svojo priljubljeno festivalsko destinacijo Rototom Sunsplash in Overjam prepoznali za novo obliko počitnic ob reki.« Na več prizoriščih festivalskega prostora je nastopilo več kot 100 izvajalcev iz 40 držav, izjemen odziv obiskovalcev pa je očitno presenetil tudi organizatorje, saj je na vstopnini proti koncu celo zmanjkalo originalnih zapestnic. Tolminsko izvedbo Overjama ocenjujejo kot zelo uspešno, obenem pa se zavedajo, da so pričakovanja obiskovalcev še večja in temu primeren je tudi izziv za razvoj festivala v prihodnje.
Peter Dakskobler z LTO Sotočje pa je takole potegnil črto pod letošnje festivalsko in obfestivalsko dogajanje: »Organizacija posameznih festivalov, sodelovanje med njimi in z lokalno turistično organizacijo so bili letos na najvišji ravni do sedaj. Uspešno se je vrnil festival reggae glasbe, Sajeta pa je tudi zaživela kot pravi festival. Glavnino obiskovalcev predstavljajo tujci, ki jih je bilo moč čutiti na Tolminu, gnetli pa so se tudi v naši turistični pisarni. Dejstvo je, da si Tolmina brez festivalov kljub vsako leto večjemu številu ostalih obiskovalcev ni možno več predstavljati. Premik je bil narejen tudi na področju trženja, saj smo na LTO Sotočje oblikovali skupno blagovno znamko Soča FestiValley.«