Nahajate se:
Spominska maša za zaključek puntarskega leta
Spominska maša za zaključek puntarskega leta
7. 5. 2014
82
Z veliko simbolike se je 3. maja po več kot letu dni slovesnosti in dogodkov zaključilo puntarsko leto, ki ga je zasnovala in izvedla Občina Tolmin. Veliki tolminski punt je bil zadnji večji kmečki upor na Slovenskem, začel se je 27. marca 1713, zaključil pa leto kasneje, ko so v Gorici med 2. in 3. tednom po veliki noči usmrtili njegove voditelje.
Občina Tolmin je leto 2013 v celoti posvetila praznovanju omenjene 300. obletnice in ga zato poimenovala puntarsko leto. V organizaciji več sodelujočih se je zvrstila množica dogodkov od strokovnih predavanj, razstav in nove izdaje romana Tolminci, pa izdaje posebne poštne znamke ter spominskega 3-evrskega kovanca, slovesnih koncertov, simpozijev in osrednje prireditve 24. marca lani, ki se je je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor in jo je prenašala nacionalna televizija.
Zaključek puntarskega leta je segel v letošnji maj, ko so se puntarske prireditve sklenile z mašo zadušnico na Travniku v Gorici v cerkvi sv. Ignacija. Minulo soboto, 3. maja, sta tam mašo darovala koprski škof msgr. Jurij Bizjak in goriški nadškof msgr. Carlo Roberto Maria Redaelli. Program so oblikovali združeni cerkveni pevski zbori s Tolminske, z Goriške in s Tržaške pod vodstvom dirigenta Marka Muniha. Pet zborov tolminsko-zamejske naveze se je povezalo v enega: Mešani pevski zbor Župnije Tolmin, Mešani pevski zbor Župnije Kobarid, Mešani cerkveni pevski zbor Župnije sv. Jernej z Opčin, Mešani pevski zbor Lojze Bratuž iz Gorice in Mešani cerkveni pevski zbor Devin. Skupno je na koru goriške cerkve pelo prek 120 pevcev. Zbori so času primerno izvajali pretežno velikonočne pesmi, pri tem pa so bila v ospredju dela skladateljev, vezanih na območje punta ter območji Tolminske in Gorice: dela Lojzeta Bratuža na besedilo Tolminke Ljubke Šorli in tržaškega skladatelja, zborovodje Ubalda Vrabca, po materi Tolminca.
Maši sta prisostvovala tako tolminski župan Uroš Brežan kot tudi goriški župan Ettore Romoli ter množica predstavnikov javnega življenja s Tolminske in Goriške, udeležilo pa se je je tudi veliko Tolmincev, ki so tako dali pravo težo zadnjemu dogodku puntarskega leta. Slovesnost so poleg ObčineTolmin pomagale pripraviti nekatere goriške kulturne organizacije: Kulturni dom Gorica, Kulturni center Lojze Bratuž, Zveza slovenske katoliške prosvete Gorica in Zveza slovenskih kulturnih društev. Maša je v celoti potekala v slovenskem jeziku, simboliko pa bi bilo moč razumeti tudi v posebnem dejanju goriškega nadškofa Carla Roberta Marie Redaellia, ki je slovesnost spravljivo zaključil z nagovorom v slovenskem jeziku. Popoldan se je s pogostitvijo in druženjem nadaljeval pri Kulturnem centru Lojze Bratuž, kjer je do srede junija odprta tudi razstava Tolminskega muzeja V Gorico po pravico.